Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Energetika. Proč a kam stoupají ceny energií?

Doosan investuje v Plzni tři miliardy korun

Jihokorejský Doosan investuje v Plzni tři miliardy. Bude tam vyrábět nové generátory

Jihokorejský Doosan, jeden z největších světových výrobců parních turbín pro elektrárny, investuje v plzeňské dceřiné společnosti Doosan Škoda Power tři miliardy korun. Do Plzně chce letos přesunout výrobu vzduchem chlazených generátorů parních turbín pro dodávky do elektráren a malých modulárních reaktorů (SMR). Zároveň tam plánuje vybudovat centrum vodíkových spalovacích turbín v Evropě.

Přečíst článek

V oblasti moderní energetiky patří Česko k evropské špičce. Naše firmy pomáhají s transformací v řadě zemí

Přečíst článek
Ceny energií půjdou dolů. ČEZ zlevní elektřinu a plyn

Ceny energií půjdou dolů. ČEZ zlevní elektřinu a plyn. Kterých zákazníků se to týká?

Přečíst článek
Dukovany

Eurokomisaři povolili Česku veřejnou podporu pro stavbu nového reaktoru v Dukovanech

Česká republika získala od Evropské komise (EK) povolení pro veřejnou finanční podporu na výstavbu nového jaderného bloku v Dukovanech.

Přečíst článek
Český premiér Petr Fiala

Fiala: Díky členství v EU jsme dnes mnohem bohatší a bezpečnější zemí

Členství v Evropské unii přispělo k tomu, že je Česko dnes mnohem bohatší zemí. Na konferenci 20 let Česka v EU na Pražském hradě to uvedl premiér Petr Fiala (ODS).

Přečíst článek
Gazprom

Rusové žalují ČEZ. Arbitráž míří i na firmy ze Slovenska a Rakouska

Ruská plynárenská společnost Gazprom u ruského soudu zažalovala tři středoevropské podniky, vedle české energetické firmy ČEZ také Západoslovenskou energetiku (ZSE) a rakouskou OMV, uvedla to agentura TASS, podle které to vyplývá ze soudních spisů.

Přečíst článek
Teplárna Chorzów v Polsku (ilustrační foto)

ČEZ postaví u Ostravy nízkoemisní teplárnu. V oblasti chce rozvíjet i modulární reaktory

ČEZ postaví v Dětmarovicích na Karvinsku nízkoemisní teplárnu za dvě miliardy korun. Jejími hlavními zdroji budou biomasová kotelna o výkonu osm megawattů a dvě kogenerační jednotky o celkovém výkonu 20 megawattů. Hotova má být v roce 2026, uvedli zástupci skupiny ČEZ. Do roku 2040 chce ČEZ v Moravskoslezském kraji investovat desítky miliard korun, hodlá rozvíjet i malé modulární reaktory, obnovitelné zdroje a baterie.

Přečíst článek
Těžařská společnost Anglo American odmítla nabídku na převzetí od rivala BHP

Těžařský kolos BHP odchází s prázdnou. Jeho konkurent odmítl převzetí

Britská těžební společnost Anglo American odmítla nabídku na převzetí, kterou jí předložil australský rival BHP Group. Firma uvedla, že částka 31,1 miliardy liber (zhruba 912 miliard korun), kterou BHP nabízí, ji výrazně podhodnocuje. Nebere ani v potaz potenciál, který má podnikání firmy do budoucna, uvedl podnik ve zprávě určeném regulačním orgánům. Spojením by vznikl největší producent mědi na světě.

Přečíst článek

Chytré spotřebiče zmírňují dopady vysokých cen. Šetří vodu, elektřinu i prací prostředek

Chytrá domácnost už dávno není jen o dálkovém ovládání některých spotřebičů. Do popředí se dostávají ještě mnohem důležitější věci, třeba bezpečnost nebo úspora. „V poslední době se lidé začali více zajímat o chytré funkce, větší propojení domácnosti a také možnosti, jak snížit spotřebu energií a obecně co nejvíc ušetřit,“ vysvětluje Barbora Bártíková, PR manažerka společnosti BSH domácí spotřebiče, která na našem trhu nabízí mimo jiné spotřebiče německé značky Siemens. 

Přečíst článek

Křetínský kupuje pětinu v německých ocelárnách Thyssenkrupp

Miliardář Křetínský kupuje pětinu největší německé ocelárny Thyssenkrupp, podíl zřejmě navýší na polovinu. Thyssenkrupp čelí vážným potížím kvůli zelené agendě a drahým energiím, na nichž ale Křetínský rekordně vydělává, komentuje akvizici ekonom Lukáš Kovanda.

Přečíst článek
Europoslanec a kandidát ANO do Evropského parlamentu Ondřej Knotek poskytl 18. dubna 2024 v Praze rozhovor České tiskové kanceláři (ČTK).

Knotek: Jadernou zatáčku smrti jsme vybrali, ale boj nekončí

Evropa je super, vnitřní trh je super, ale Brusel je bojiště. Když si nehlídáte záda nebo se s někým rozkmotříte, dohody najednou neplatí, a vy to ani nevíte. Musíte si vše hlídat, jinak vás někdo předběhne, varuje expert na průmysl, europoslanec a kandidát za Hnutí ANO Ondřej Knotek.

Přečíst článek
Freedomek v Tachově.

Budoucnost českého stavebnictví? Dřevostavby by mohly tvořit až čtvrtinu nových projektů

Dřevostavby by v roce 2035 mohly tvořit až čtvrtinu nově postavených budov v Česku. Cestou k tomu je i úprava stavebních norem, řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Podle připravované Surovinové politiky pro dřevo by to pomohlo zvýšit přidanou hodnotu celého odvětví, posílit domácí ekonomiku i snížit uhlíkovou stopu, uvedl Výborný. Dodal, že české dřevo by se mělo více využívat a zpracovávat v tuzemsku a méně vyvážet do zahraničí.

Přečíst článek
Daniel Křetínský

Hořkosladké výsledky Křetínského EPH. Firma hlásí pokles zisku, ale i rekord jedné z divizí

Energetický a průmyslový holding (EPH) podnikatele Daniela Křetínského v loňském roce snížil svůj provozní zisk (EBITDA) na 3,6 miliardy eur (zhruba 90,7 miliardy korun). Meziročně jde o pokles o 17 procent.

Přečíst článek
Reklama

News box

Odbory v jihokorejské technologické společnosti Samsung Electronics vyhlásily na příští týden 1️⃣ stávku v 55leté historii firmy, požadují vyšší mzdy. Informuje o tom dnes BBC. Odbory mají zhruba 28 tisíc členů, což je více než pětina zaměstnanců podniku. Jednodenní protest plánují na 7. června.
Ruská protivzdušná obrana dnes v časných ranních hodinách 🚀 sestřelila dva ukrajinské drony nedaleko města Armavir asi 350 kilometrů od Ruskem okupovaného poloostrova Krym. Na síti telegram to oznámil krasnodarský gubernátor Veniamin Kondratěv, podle kterého nejsou hlášené žádné škody ani oběti. 
Počet vykonaných trestů smrti na světě se v roce 2023 vyšplhal na 📈 nejvyšší hodnotu za téměř deset let a prudce vzrostl zejména na Blízkém východě, uvedla dnes lidskoprávní organizace Amnesty International, která zveřejnila svou výroční zprávu o popravách.
U soudu v New Yorku  skončily po mnoha hodinách závěrečné řeči v procesu s americkým exprezidentem Donaldem Trumpem, který čelí obžalobě z falšování finančních dokumentů v souvislosti s platbou za mlčení pornoherečce Stephanie Cliffordové. Nyní budou podle agentury AP následovat pokyny soudu porotě, která se pak odebere k jednáním za zavřenými dveřmi. 
Německo a Francie navrhují v příštích pěti letech  výrazně posílit konkurenceschopnost Evropské unie, udržet její hospodářský a technologický potenciál a masivně investovat do zelených a digitálních technologií. V braniborském Mesebergu pod vedením spolkového kancléře Olafa Scholze a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona se nad tím shodla německo-francouzská ministerská rada. 
Reklama
Reklama
Doporučujeme