Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Politika

Šéf americké diplomacie Antony Blinken

Blinken: Rusko od Íránu dostalo balistické rakety a brzy je použije

Rusko od Íránu obdrželo balistické rakety a v následujících týdnech je použije proti Ukrajině. Podle agentury Reuters to řekl šéf americké diplomacie Antony Blinken, který na návštěvě Londýna jednal se svým britským protějškem Davidem Lammym o situaci na Ukrajině. Mluvčí íránského ministerstva zahraničí Náser Kanání zprávy o dodávkách íránských zbraní označil za „ošklivou propagandu“ s cílem zakrýt západní vojenskou pomoc Izraeli.

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Slovenský premiér Robert Fico

Fico: Mlčky tolerujeme, že po Ukrajině pobíhají jednotky s nacistickým označením

Na Ukrajině bojují jednotky, které mají nacistické označení a které se tak patrně i chovají, řekl slovenský premiér Robert Fico, aniž uvedl bližší podrobnosti. Ve válce na Ukrajině, která se přes dva roky brání ruské vojenské invazi, označuje Rusko za neonacisty členy ukrajinského pluku Azov. Ukrajina tvrdí, že se uskupení reformovalo a oprostilo od svého radikálního nacionalistického původu. Fico v souvislosti s ukrajinsko-ruským konfliktem už v minulosti opakovaně kritizoval Kyjev i západní země.

Přečíst článek
Tajemník Generální rady Jednotného Ruska Vladimir Jakušjev

Ruské regionální volby vyhráli chráněnci Kremlu, opozice nedostala šanci

Ve víkendových regionálních volbách v Rusku vyhráli chráněnci Kremlu a tři bývalí členové vlády byli zvoleni do Státní dumy, dolní komory parlamentu.

Přečíst článek

Bartošova digitalizace. Úředníci data přepisují ručně, píše kontrolní úřad

Vybrané klíčové IT projekty v resortu ministerstva práce a sociálních věcí nebyly letos v únoru ani po deseti letech dokončené. Občané sice mohou komunikovat s Úřadem práce nebo Českou správou sociálního zabezpečení v některých případech elektronicky, úředníci však data přepisují ručně, kopírují je a tisknou.

Přečíst článek

Yellenová: USA směřují k měkkému přistání

Americká ekonomika zdravá. Údaje o zaměstnanosti z posledních měsíců jsou signálem měkkého přistání, nikoli recese, uvedla ministryně financí USA Janet Yellenová.

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

Erdogan vyzývá k vytvoření islámské aliance proti Izraeli

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan prohlásil, že islámské země by měly vytvořit alianci proti tomu, co nazval „rostoucí hrozbou expanzionismu“ ze strany Izraele. Informovala o tom agentura Reuters. Erdogan se tak vyjádřil poté, co v pátek na okupovaném Západním břehu Jordánu zahynula americko-turecká propalestinská aktivistka, kterou patrně do hlavy střelili izraelští vojáci.

Přečíst článek
Kniha o Alexeji Navalném vypráví příběh kritika ruského politického systému

Vyšla kniha o Navalném. Nenechal se zastrašit a nehodlal zůstat v exilu, píše se v ní

Redaktor deníku The Washington Post David M. Herszenhorn v knize Disident Alexej Navalnyj vypráví příběh neústupného kritika ruského politického systému. Kniha s podtitulem Profil politického vězně, která v těchto dnech vyšla v překladu Tomáše Piňose, nabízí pohled na pozoruhodný život a činnost Navalného, tvůrce opozičního hnutí patřícího k největším odpůrcům prezidenta Vladimira Putina.

Přečíst článek
USA považují možné dodávky íránských balistických střel do Ruska za alarmující

Rusové očekávají zásilku balistických raket z Íránu. Je to alarmující, varují Spojené státy

Jakékoliv přesuny balistických střel z Íránu do Ruska by představovaly výraznou eskalaci v ruské válce proti Ukrajině. Varovaly před tím podle agentury Reuters Spojené státy poté, co některá média s odvoláním na nejmenované zdroje přinesla zprávy o prohloubení vztahů mezi oběma zeměmi, doprovázeném právě přesunem zbraní. Rusko, které už od února 2022 vede útočnou válku proti sousední Ukrajině, využívalo dosud například íránských dronů k útokům na ukrajinskou infrastrukturu. Ukrajinské ministerstvo zahraničí vyjádřilo nad zprávami médií hluboké znepokojení.

Přečíst článek
Harrisová přijala nominaci demokratů do voleb v USA

Rusové se snaží ovlivnit americké prezidentské volby, tvrdí rozvědky

Rusko je nejaktivnějším zahraničním protivníkem, který se snaží ovlivnit prezidentské volby v USA, zatímco Čína se více zaměřuje na ovlivňování méně významných voleb. Podle agentury Reuters to uvedl vysoce postavený představitel amerických zpravodajských služeb. Také Írán je podle něj aktivnější než v minulosti a zvyšuje své úsilí ovlivnit voliče před prezidentskými volbami a volbami do Kongresu.

Přečíst článek
Michel Barnier

Michel Barnier je konsenzuální politik se silným konzervativním ostnem. Bude vládnout s Le Penovou?

Emmanuel Macron jmenoval premiérem překvapivě někdejšího brexitového vyjednavače a dlouholetého politika Michela Barniera. Od prezidenta je to docela cynická hra – v nedávných volbách se pokoušel zbavit krajní pravice, ale nyní jí umetává cestičku k vlivu.

Přečíst článek
Vít Rakušan

Rakušan: Odbory mají příslib růstu platů po další tři roky

Odbory dostaly příslib záruky růstu platů po další tři roky, reagoval ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) na chystaný protest policistů. S odboráři hovoří a dále bude, plánovaný protest před úřadem vlády týden před krajskými a senátními volbami ale podle něj může vypadat jako vyjádření politického názoru. Volby do Poslanecké sněmovny budou příští rok na podzim, podle jejich výsledku se rozhodne o složení nové vlády.

Přečíst článek

News box

Ministerstvo vnitra v dopisu Evropské komisi požádá o úplné  osvobození od solidárních příspěvků. Úřad o tom informoval na síti X v reakci na první výroční zprávu unijní exekutivy o migraci a azylu. Podle Evropské komise spadá ČR kvůli vysokému počtu uprchlíků z Ukrajiny do kategorie zemí, které zažívají významnou migrační situaci, proto si může požádat o vynětí z mechanismu solidarity.

Americký dolar 📉 oslabuje ke koši měn. Mohou za to obavy ze zhoršování situace na trhu práce po zprávě o snižování pracovních míst v soukromém sektoru. Objem obchodování je však dnes nízký, protože kvůli svátku je uzavřen americký trh s dluhopisy.

Pražská burza dnes znovu zakončila na své dosud 📈 nejvyšší hodnotě, popáté za sebou. Index PX stoupl o 0,87 procenta na 2484,25 bodu. Rostly akcie bank, cenné papíry energetické společnosti ČEZ po zveřejnění výsledků firmy za tři čtvrtletí naopak klesly. Česká koruna dnes posílila k euru i dolaru.

Počet nelegálních překročení hranic EU se za poslední rok 📉 snížil o 35 procent, uvedla dnes Evropská komise ve své první výroční zprávě o migraci a azylu. Komise rozhodla rovněž o takzvaném mechanismu solidarity, tedy které země EU jsou pod migračním tlakem a jak by jim ostatní státy měly v rámci solidarity pomoci.
České dráhy v minulých dnech v Královéhradeckém kraji dokončily letošní dodávku deseti dvouvozových vlakových jednotek 🚆 RegioFox. V kraji jich nyní na lokálních tratích jezdí 26, sdělil mluvčí Českých drah Filip Medelský. Pořizování nových vlaků RegioFox pro tratě v Královéhradeckém kraji skončí v roce 2026, kdy jich bude v regionu 33.
Kratom a jeho extrakt se budou moci od středy v Česku prodávat  jen dospělým ve speciálních obchodech s licencí. Prodej v automatech bude zakázaný. Začne platit nařízení vlády, které látku řadí na seznam psychomodulačních látek s regulovaným prodejem. ČTK o tom informoval Think tank Racionální politiky závislostí. 
Ve velkochovu kachen ve Valdíkově na Třebíčsku se objevila ptačí chřipka. Ministerstvo zemědělství dnes informovalo, že nákazu potvrdily laboratorní testy. V chovu společnosti AGRO-V utratí přes 20 tisíc 🪿🪿🪿 mladých i vykrmených kachen . Likvidaci připravují veterináři společně s hasiči a policií. 

Moskva připravuje odvetná opatření v reakci na to, že Evropská komise minulý týden  zpřísnila vízová pravidla pro občany Ruské federace. Dnes to podle agentury TASS řekl náměstek ruského ministra zahraničí Dmitrij Ljubinskij. EU přestala ruským občanům vydávat víza pro opakovaný vstup.

Prezident 👨 Petr Pavel dnes opět vyzval končící vládu Petra Fialy (ODS) k předložení návrhu rozpočtu na příští rok nové Sněmovně, která by ho jinak nemohla projednat. Řekl to dnes na tiskové konferenci na závěr své návštěvy v Karlovarském kraji.

Poskytovatel flexibilních 🏢 kanceláří Scott.Weber Workspace otevřel v Ostravě první centrum mimo Prahu. V administrativní budově Organica v ostravské městské čtvrti Nová Karolina nabízí 4407 metrů čtverečních víceúčelové plochy s 556 pracovními místy. Firma předpokládá, že prostory plně obsadí do půl roku. Aktuálně má zadáno 25 procent. 

Doporučujeme