Waltz má problém. Trumpův poradce ztrácí v Bílém domě podporu
PolitikaPoradce amerického prezidenta Donalda Trumpa pro národní bezpečnost Mike Waltz čelí ztrátě podpory uvnitř Bílého domu, píše deník The Wall Street Journal.
Poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa pro národní bezpečnost Mike Waltz čelí ztrátě podpory uvnitř Bílého domu, píše deník The Wall Street Journal.
Výše cel by se podle amerického prezidenta pohybovala od 25 do 50 procent. „To by znamenalo, že pokud kupujete ropu z Ruska, nemůžete ve Spojených státech podnikat,“ zdůraznil.
Globálně vyvolal Trumpův tlak na zavedení cel vůči blízkým obchodním partnerům vztek a nepochopení. Ekonomové zároveň upozorňují, že výsledkem zavedení cel budou vyšší ceny a další potenciální problémy v ekonomice. Některé podniky v USA tyto obavy sdílejí, na druhou stranu ale Trumpovy výzvy k zavedení cel odrážejí dlouhodobou frustraci, kterou mnoho firem pociťuje ohledně zahraniční konkurence a nařízení, jimž čelí v zahraničí.
Cla, která zavádí americký prezident, jsou svojí podstatou shodná s těmi, která už loni zaváděla EU. Akorát Donald Trump říká, že Američanům prospějí, přičemž EU rovnou tvrdí, že Evropanům ne – a přesto je zavádí.
Přestože hnutí ANO bývalého premiéra Andreje Babiše s velkým náskokem dlouhodobě vede, v poslední době si pohoršilo. V přepočtu na mandáty by ANO získalo 75 křesel, koalice Spolu by měla 46 mandátů, STAN 25, SPD 19, Motoristé 13, Stačilo! 12 a Piráti deset.
Dánsko "neoceňuje" tón, který používá administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa. Takto spolu nehovoří blízcí spojenci. Dánský ministr zahraničí Lars Lökke Rasmussen tak ve videu na síti X komentoval vyjádření amerických představitelů ohledně Grónska, které v pátek navštívil americký viceprezident J.D. Vance.
Spojené státy by podle smlouvy měly přednostní právo na zisk z těchto podniků, převedený do zvláštního fondu. V dokumentu se uvádí, že USA považují materiální a finanční pomoc, jakou Ukrajině poskytly po začátku ruské invaze z února 2022, za svůj příspěvek do tohoto fondu.
Donald Trump může podle agentury Bloomberg zavést 25procentní clo vedle aut i na strojírenskou produkci EU. Česko přitom – na rozdíl od aut – vyváží do USA stroje ze desítky miliard.
Ruský prezident s návrhem přichází v době, kdy se Spojené státy snaží válečný konflikt ukončit. Zástupci USA o možné cestě k míru vyjednávají samostatně s Ukrajinci a s Rusy.
Z volebního modelu agentury Median vyplývá, že do Sněmovny by se dostalo celkem sedm stran a hnutí, včetně Motoristů sobě, SPD, Pirátů a uskupení Stačilo!
Čtyři grónské strany se po nedávných volbách dohodly na vládní koalici, kterou povedou vítězní Demokraté (Demokraatit). Den před návštěvou amerického viceprezidenta to oznámila grónská televizní a rozhlasová stanice KNR.