Česká spořitelna získala 1,5 miliardy na stavbu nájemních bytů

Česká spořitelna získala od Evropské investiční banky úvěr na stavbu 700 nájemních bytů v Praze. Získá až 60 milionů eur (zhruba 1,5 miliardy korun), celkové náklady projektu činí zhruba 187,5 milionu eur. Banka byty pronajímá za nižší než tržní nájemné profesím, které jsou důležité pro fungování státu, například zdravotníkům, učitelům, policistům či hasičům, uvedl Filip Hrubý z České spořitelny. Výstavbu a správu bytů má na starosti společnost Dostupné bydlení České spořitelny (DBČS), jde o dceřinou firmu banky.
Projekt výstavby nájemních bytů podle viceprezidenta EIB Kyriacose Kakourise významně pomůže pražské infrastruktuře veřejných služeb. Byty by měly být dokončeny na přelomu letošního a příštího roku.
Nižší nájemné
Jeden bytový dům provozuje společnost Dostupné bydlení ČS nyní na pražském Střížkově. Je v něm 254 bytů, v nichž žijí zaměstnanci Fakultní nemocnice Motol, Fakultní nemocnice Bulovka a městské části Praha 9. Nájemní smlouvy dostávají na pět let, nájemné je o 20 procent nižší než tržní. „Díky dlouhodobému financování si můžeme dovolit držet nájemné na nižší ceně,“ řekl předseda představenstva České spořitelny Tomáš Salomon. Dodal, že nájemné slouží DBČS mimo jiné ke splácení úvěru na stavbu domu.
„Od konkurentů slýchám, že jim letos oživl rezidenční trh. Nám nikdy neuvadl,“ říká Tomáš Pardubický, generální ředitel developerské společnosti Finep a její spolumajitel.
Družstevní bydlení jako svatý grál. Pro nás to bude silná noha, říká šéf Finepu Pardubický
Reality
O tom, kdo ze zaměstnanců dostane nájemní smlouvu, rozhodují partneři DBČS, v tomto případě nemocnice a úřad. „Od prosince bylo uzavřeno již 75 nájemních smluv a nejvíce jich uzavřely všeobecné sestry,“ uvedla náměstkyně pro ošetřovatelskou péči FN Motol Jana Nováková. Radnice Prahy 9 má v bytovém domě podle starosty Tomáše Portlíka (ODS) byty zatím pro několik zaměstnanců. „Tuto možnost budeme využívat především pro nové zaměstnance,“ řekl Portlík.

Společnost Dostupné bydlení ČS při stavbě spolupracuje se státem a městy. Například do projektu stavby bytových domů ve Žďáru nad Sázavou vložilo město podle Salomona pozemky a DBČS financuje stavbu. Spolupráce podle něho funguje dobře. Firma chce v projektu vytvořit portfolio čítající zhruba 1000 bytů. „Dnes málokdo ze soukromých majitelů nabídne smlouvu na delší dobu než na rok, a to je pro rodinu s dětmi strašně krátká doba. Chceme projekt držet dlouhou dobu,“ doplnil Salomon.

Představení bytového domu v Praze se dnes zúčastnil i premiér Petr Fiala (ODS). „Česká republika patří mezi první čtyři země EU, kterým se podařilo prosadit využití evropských prostředků na podporu nájemního bydlení. Celkem jsme zahájili programy za 11 miliard korun, které podpoří rekonstrukce, nákupy i výstavbu nových bytů,“ uvedl Fiala.
Skupina Evropské investiční banky (EIB) loni v Česku podpořila projekty za 2,47 miliardy eur (62,6 miliardy korun). Proti roku 2023 se podpora zvýšila o třetinu. Hlavní část peněz směřovala do modernizace a rozvoje železnice a na podporu energetické infrastruktury.
Speciál Realitní Club
Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části – webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu.
- Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
- Komerční reality: kanceláře, coworking;
- Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
- Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.
Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.
Témata související s realitami:
- inflace v Česku i ve světě
- vše kolem hypotečního trhu
- co se děje na investičním trhu?