Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Uvědomili jsme si, že se již nemůžeme vrátit, říkají mladí Rusové. A jsou jich miliony

Aeroflot, Moskva, letiště
B / Creative Commons via Flickr / CC BY-NC-SA 2.0
 ČTK

Rusko prožívá největší exodus obyvatel od rozpadu Sovětského svazu před třiceti lety. A co hůře – ze země vycestovaly až čtyři miliony převážně mladých a vzdělaných lidí, nejen kvůli práci, ale i nesouhlasu s ruskou invazí na Ukrajině a současnému stavu ruské společnosti, napsal server Fortune.

Reklama

Pětadvacetiletá Sonja, která pracuje ve velké společnosti zabývající se mobilními hrami a přivydělává si doučováním, udělala před třemi měsíci jedno z nejtěžších rozhodnutí svého života: opustila Rusko, napsal zpravodajský server Fortune.

Měla starý, ale útulný společný byt se svým přítelem a dvěma dalšími spolubydlícími v centru Moskvy, malou skupinu přátel a několik dní v týdnu navštěvovala kurzy v místní akademii tance, který je její celoživotní vášní.

Těžké rozhodování

„Je to můj domov. Je tam moje rodina, přátelé. Celý můj život. Jak můžete tohle všechno opustit?" řekla serveru Fortune. Přesto si Sonja, která požádala, aby server zveřejnil jen její křestní jméno, stejně jako nespočet dalších mladých vzdělaných Rusů sbalila kufry a uprchla ze země poté, co Rusko 24. února napadlo Ukrajinu.

Vladimir Putin a generál Sergej Šojgu vedoucí invazi na Ukrajinu

Sankce ničí Rusko, věří německá vláda. Blouzníte a ničíte domácnosti, vzkazuje tamní levice

V Německém parlamentu se rozhořel boj o smysl protiruských sankcí. Vše rozpoutal poslanec strany Levice Sören Pellmann, který vládu interpeloval kvůli přílišným dopadům protiruských sankcí na německé domácnosti a průmysl.

Přečíst článek

Reklama

Podle odhadů Federální bezpečnostní služby, pod kterou v Rusku spadá i ochrana hranic, odjelo ze země od ledna do března letošního roku více než 3,8 milionu Rusů. Někteří kvůli práci nebo cestování, ale mnoho jich odešlo také kvůli ruské válce na Ukrajině. Jiné odhady uvádějí, že kvůli válce z Ruska odcestovalo 800 tisíc až 3,8 milionu lidí. Přesný počet však stále není znám.

Nedávný průzkum nevládní organizace OK Rusové uvádí, že průměrný věk Rusů, kteří opustili zemi po 24. únoru, je 32 let, přičemž 80 procent z nich má vyšší vzdělání. S blížícím se půlročním výročím války zažívá země druhou vlnu migrace. Nyní odcházejí rodiny i jednotlivci, kteří na přesun svého života jinam potřebovali více času.

A přestože se odhady značně liší, letošní hromadný odchod ze země je srovnatelný s počáteční emigrací z Ruska v době, kdy se rozpadl Sovětský svaz. V letech 1992 a 1993 odešlo 1,2 milionu obyvatel země.

Stars Coffee

Moskevčané se dočkali téměř identické náhražky Starbucksu

Rozčarování a kofeinový deficit dolehl na obyvatele Moskvy poté, co zavřely oblíbené kavárny amerického řetězce Starbucks kvůli ruské agresi na Ukrajině. Nyní se opět otevírají, v pozměněné podobě a s novým majitelem. Je jím rapper a podporovatel Putina Timur Junusov.

Přečíst článek

Podle odborníků může současný rozsáhlý odliv mladých, kvalifikovaných a vzdělaných občanů z Ruska zdecimovat odvětví od žurnalistiky přes akademickou sféru až po technologie.

Sonja byla součástí druhého exodu. V březnu si koupila letenku na nejlevnější let, který stál 650 dolarů (necelých 16 tisíc korun) – jen o něco méně než její měsíční plat 750 dolarů – a v květnu odjela. Brzy si prý uvědomila, že život v Rusku je neudržitelný. Jako důvody uvedla válku, nově odhalené, děsivé podrobnosti o situaci na Ukrajině, vládu, systém, nelidské a nedemokratické zákony a zničenou ekonomiku.

Válka prezidenta Vladimira Putina proti Ukrajině téměř přes noc udělala z Ruska globálního vyvrhele a dostala ekonomiku do chaosu. Nejvyšší světoví představitelé Putinovo jednání odsoudili a západní země na zemi uvalily bezprecedentní sankce, včetně odříznutí od mezinárodního platebního systému SWIFT.

Propad ekonomiky, nárůst chudoby

Od února více než 1000 světových společností zastavilo své aktivity v Rusku, což Rusům omezilo pracovní příležitosti a přístup ke zboží i službám. Inflace se vyšplhala na téměř 18 procent, zatímco reálné mzdy se v dubnu propadly o 7,2 procenta.

Řetězec Vkusno a točka (Chutně a tečka), který v Rusku nahradil západní McDonald´s

Nový ruský „McDonald´s“ má problém: Nedostatek hranolek

S velkou slávou nahradil nový řetězec Vkusno & tochka (Vkusně a tečka) pobočky amerického McDonald´s, který se z Ruska stejně jako stovky dalších firem stáhnul kvůli Putinově invazi na Ukrajinu. Jenže jen pár týdnů po přejmenování provozoven a převzetí novým majitelem má síť občerstvení zásadní problém. Tím je nedostatek brambor pro výrobu základní položky menu, hranolek, neboť dosavadní zahraniční partneři McDonaldu je odmítají do Ruska dovážet, píše agentura Reuters.

Přečíst článek

V prvním čtvrtletí letošního roku se počet Rusů žijících pod hranicí chudoby vyšplhal na 20,9 milionu, tedy více než 14 procent populace. V posledním čtvrtletí roku 2021 to bylo 12,4 milionu, což představuje nárůst o téměř 67 procent, uvádí ruská vládní statistická agentura, která nárůst chudoby přičítá inflaci. Bývalý Putinův poradce Andrej Illarionov v dubnu pro BBC uvedl, že toto číslo se může s pokračující válkou zdvojnásobit nebo ztrojnásobit.

Mladí lidé v Rusku si proto umí představit, že je kvůli válce čeká nejistý a nestabilní život. Podle průzkumů a odborníků jsou proti ruské invazi na Ukrajinu právě mladí více než jiné demografické skupiny, protože nechtějí válku ani izolaci od zbytku světa.

Oproti jiným skupinám cítí palčivěji, že je válka připravila o budoucnost," uvedla pro Fortune Ksenija Kirillová, analytička Centra pro analýzu evropské politiky (CEPA).

Burza v Moskvě se po půl roce otevírá zahraničním investorům. Ne všem

Po téměř šestiměsíční uzavírce se v pondělí opět otevře moskevská burza zahraničním investorům. Zatím na ní budou moci obchodovat pouze s dluhopisy a pouze investoři ze „zemí, které nejsou nepřátelské“, uvedl server BBC.

Přečíst článek

Loni v červnu opustil třiadvacetiletý Roman Pastuchov své rodné město Blagověščensk v Amurské oblasti, odkud je to jen pět minut lodní plavby přes řeku Amur do Číny. Věděl, že musí opustit Rusko, aby získal všeobecně uznávaný postgraduální titul a stipendium na studium environmentálních věd a technologií v Japonsku.

Sociální, politické a ekonomické problémy Ruska, které se v průběhu let nahromadily, dělají z života v Rusku neatraktivní perspektivu, řekl Pastuchov časopisu Fortune. „Běžná práce vás nikam neposune," uvedl s odkazem na nízké platy, vysokou inflaci a nestabilní rubl.

Pastuchov a jeho žena Anastasja plánovali návrat do Ruska, aby se setkali s rodinou a vyřešili další kapitolu svého života. Putinova válka je však utvrdila v tom, že život v Rusku by jim přinesl jen finanční nestabilitu a represe. Po 24. únoru ztratil Pastuchov kvůli západním sankcím uvaleným na ruské banky přístup ke svým investičním účtům.

Rusko je past

Říká, že zpočátku byl hlavně rozrušený a měl strach o své přátele na Ukrajině. Nyní je šokován tím, jak dobře státní propaganda ovlivňuje jeho vlastní spoluobčany.

Kim Čong-un, Vladimir Putin

Svět se k Putinovi otočil zády. Rusko nachází spojence v Severní Koreji

Ruský prezident Vladimir Putin napsal severokorejskému vůdci Kim Čong-unovi, že obě země „společným úsilím rozšíří rozsáhlé a konstruktivní bilaterální vztahy“. Informovala o tom severokorejská tisková agentura KCNA. Putin severokorejskému vůdci napsal u příležitosti Dne osvobození, kdy si KLDR i Jižní Korea připomínají japonskou kapitulaci v roce 1945, a tedy i konec okupace Tokiem.

Přečíst článek

„Uvědomili jsme si, že se do Ruska v nejbližší době nemůžeme vrátit. Jakmile se dostaneme dovnitř, už se nám nemusí podařit dostat ven. Zůstat venku se zatím jeví jako nejbezpečnější možnost," říká Pastuchov.

Dvaatřicetiletý digitální umělec Grishanti Holon, což je jeho umělecký pseudonym, se více než deset let účastnil činnosti radikálních uměleckých skupin, včetně provokativních akci protivládní skupiny Vojna, a vyvěšoval protiputinovské plakáty. Navzdory jeho aktivismu mu vláda v roce 2019 udělila titul „Talent Ruska".

Říká však, že žít v Putinově režimu už nemůže, protože svobodné tvůrčí a politické vyjádření přestalo být možné. V prosinci 2021 začala být atmosféra tak napjatá, že i se svým týmem opustil Moskvu a odjel na Bali. Nyní se domnívá, že kdyby se o to pokusil po vypuknutí války, už by to nedokázal.

Strach z uvěznění

„Jsem si více než jistý, že by mě zadrželi a uvěznili," řekl serveru Fortune. Po začátku války v polovině zastavil projekt vznikající ve spolupráci s ruskou státní bankou Sberbank, protože nechtěl ani nepřímo podporovat válečné úsilí země. Nyní „drtivá většina tvůrčí třídy, kterou znám, už Rusko opustila. Jen (naše komunita) na Bali čítá několik set lidí", dodal Holon.

Sevastopol, Krym

Rusové se sluní poblíž frontové linie na Krymu. Jinam nemůžou

Ruská turistka Alexandra Rumjancevová se opaluje na pláži Moskvou anektovaného poloostrova Krym, tedy nedaleko frontové linie na východě a jihu Ukrajiny. Zatímco v bílých bikinách sedí na skále u průzračných vod Černého moře na předměstí Sevastopolu, vzhlédne k nebi, kde po dokonale modré obloze prolétne stíhačka. „Samozřejmě nemůžu říct, že jsme v úplně uvolněném stavu,“ řekla agentuře AFP.

Přečíst článek

Hromadně odcházejí také akademici, aktivisté a pracovníci v oblasti technologií. Přibližně deset procent ruských technologických pracovníků už zemi opustilo nebo se k tomu chystá, uvedla v květnu ruská Asociace pro elektronické komunikace v ruském parlamentu.

Jednatřicetiletá Elena, která pracuje na volné noze a vytváří obsah na YouTube, se v březnu podělila o svůj příběh s časopisem Fortune, když utekla z Moskvy do Istanbulu. Její postarší rodiče se jí ptají, kdy se vrátí, ale ona říká, že to nemá v plánu, protože „zprávy a myšlenky, které šíří ruská vláda", ji děsí.

Nyní už se naučila základy turečtiny a otevřela si účet v evropské digitální bance. Říká, že její přátelé se usadili v Brazílii a Jižní Koreji. „Vzdělaní lidé, kteří chápou skutečnou situaci, opouštějí zemi; prodávají domy, vyřizují si dokumenty a učí se cizí jazyky," dodala.

Na Ukrajině v létě vyrábějí co nejvíce kamen, aby lidem pomohly přežít válečnou zimu

Ukrajinci kácí lesy, schovávají uhlí a vyrábějí kamna. Cílem je přežít válečnou zimu

Evropa se kvůli omezování dodávek energií ze strany Kremlu chystá na nezvykle tvrdou zimu, ještě horší vyhlídky ale mají obyvatelé napadené Ukrajiny. Z původně zamýšlené bleskové války se stal dlouhodobý konflikt, v němž ruská armáda zničila stovky důležitých energetických rozvoden či tepláren. Lidé na Ukrajině proto již nyní v létě kácí stromy v okolí měst a obcí, shromažďují a schovávají zásoby uhlí na co nejvíce bezpečných místech a ve velkém probíhá výroba kamen. Cílem je přežít zimu, řekl starosta Lvova Andrij Sadovyj deníku The New York Times.

Přečíst článek

V lednu 2021 odešel 36letý Andrej Gusev, produktový šéf herní firmy Sabai Ecoverse, ze Zelenogradu, malého města u Moskvy, na thajský Pchúket za lepšími kariérními příležitostmi. Návrat zatím neplánuje.

„Sedmdesát procent mých přátel, kteří pracovali v intelektuálních oblastech jako je IT, věda a inženýrství, odešlo nebo aktivně hledá způsoby, jak opustit Rusko," řekl serveru Fortune.

Nedostatečná náhrada

Hromadný útěk lidského kapitálu  technologických pracovníků, akademiků, novinářů a protiválečných aktivistů  by mohl zdecimovat některá odvětví a poškodit ruskou ekonomiku, která se již nyní potácí a je do značné míry odříznuta od mezinárodního obchodu a podnikání.

Hacker, ilustrační foto

Hackeři z kryptosměnárny vyvedli půl miliardy dolarů, stopy vedou do Ruska a Severní Koreje

Takzvaný kryptoměnový most RenBridge umožňující přenos mincí určité kryptoměny z jednoho blockchainu do druhého, posloužil hackerům za poslední dva roky k vyprání nelegálně nabyté kryptohotovosti v hodnotě nejméně 540 milionů dolarů (asi 12,9 miliardy korun). Uvedl to server CNBC s odkazem na analýzu společnosti Elliptic. Podle expertů by se proto měly tyto „cross-chain bridges“ regulovat stejně jako kryptoburzy.

Přečíst článek

Země nyní přišla o „nejcennější lidské zdroje", uvedl pro Fortune Michael Reynolds, ředitel ruských, východoevropských a euroasijských studií na Princetonské univerzitě. „Tedy o mladé, vzdělané, talentované a podnikavé Rusy, kteří by se díky svému vzdělání a schopnostem stali lídry ruské ekonomiky a pomohli by podpořit její růst," dodal.

Ruská ekonomika se kvůli exodu jen tak nezhroutí, říkají odborníci. Nabídka talentovaných a kvalifikovaných pracovníků, kteří v Rusku zůstávají (přibližně jen 30 procent Rusů má pas, který jim umožňuje vycestovat do zahraničí), je „dostatečná k tomu, aby udržela ekonomiku nad vodou", řekla Fortune Margarita Zavadská, vedoucí vědecká pracovnice v oblasti sociálních věd ve Finském centru pro ruská a východoevropská studia při Helsinské univerzitě.

Ale ti, kteří (emigranty) nahradí, budou pravděpodobně v průměru méně kvalifikovaní a budou politicky poddajnější," dodala.

Reklama

Související

Nord Stream 2, výstavba plynovodu, ilustrační foto

Habeck si oddechl, turbína k Nord Stream 1 už je na cestě do Ruska. Plynovod se ale rozjede se zpožděním

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme