Revoluce v transparentnosti. Co změní na kapitálovém trhu novela ESAP?

Evropský kapitálový trh čekají změny. Týká se to přitom i Česka, které kvůli tomu v Senátu schválilo letos v červenci dva zásadní zákony. První z nich, ESAP, se týká jednotného přístupového místa. Podle investičního analytika Martina Dočekala má jít de facto o revoluci v transparentnosti.
Oba zákony, které Senát schválil začátkem července, by měly evropský kapitálový trh posunout podle investičního specialisty Martina Dočekala zase o něco blíže k jeho vyšší digitalizaci, sjednocení a zpřehlednění napříč celou unií. Současně obě novely znamenají i větší důraz na kvalitu, strukturu a sdílení dat. A dohromady mají oba zákony podle něj přispět k tomu, aby kapitálový trh EU fungoval jako jeden celek. Každý ze zákonů má ale jiný dopad.
Co zásadního přináší zákon k jednotnému evropskému přístupovému místu, ESAP?
Zákon k zřízení a fungování jednotného evropského přístupového místa (ESAP I) buduje veřejně přístupnou digitální platformu, kde budou zdarma dostupné informace o firmách, jako jsou účetní závěrky, výroční zprávy, prospekty nebo ESG data. Jedná se o revoluci v oblasti transparentnosti, kde investoři najdou vše na jednom místě. Díky zákonu ESAP tak bude všechno na jednom místě, zdarma, ve sjednoceném formátu a přístupné napříč EU. V podstatě takový „centrální Google vyhledávač“ na konkrétní firmy.
Jak to bude v praxi pro investory vypadat?
Český investor už si například nebude muset hledat finanční výkazy zahraniční firmy v obchodním rejstříku dané země, jako tomu bylo doposud. Navíc přístup k jednotlivým informacím v ESAP bude podle informací z ministerstva financí zajištěn bezplatně pro všechny a bez jakéhokoliv dalšího omezení.
A kdy ESAP začne platit?
Implementace tohoto zákona má dvě fáze, přičemž první, pilotní fáze ESAP I, je účinná od 10.července příštího roku a druhá, implementace ESAP II, až od roku 2030. Druhá fáze implementace ESAP II, která centralizuje umístění a sjednocuje formát údajů, které jednotlivé subjekty již povinně zveřejňují, je totiž ještě v procesu schvalování. Návrh zákona zatím prošel Poslaneckou sněmovnou a nyní se čeká na zapracování přijatých pozměňovacích návrhů.
Kde u nás bude fungovat to sběrné místo pro informace?
To by měla do budoucna zajišťovat v České republice především Česká národní banka a popřípadě Komora auditorů ČR.
A co to bude tedy znamenat pro investiční společnosti a další hráče na investičním trhu?
U zákona o ESAP by se pro samotné firmy v praxi formálně tolik měnit nemělo, povinně zveřejňované informace budou odevzdávat jako doposud a ty budou následně automaticky přenášeny do centrálního evropského systému. Může se ale změnit formát, struktura a technická stránka výkaznictví, aby byly jejich dokumenty kompatibilní s novým systémem.
Obě legislativní novinky tak zásadně posílí postavení investora, zvýší důvěru a dlouhodobě mohou i snížit náklady díky lepší orientaci a konkurenci mezi brokery, stejně jako zlepšit informační asymetrii. Tedy rozdíl mezi tím, co ví běžný investor a co ví profesionál.
Chybí podle vás v tomto novém zákonu k ESAP něco, co by tam rozhodně mělo být?
Oba zákony jsou koncepčně velmi kvalitně připravené, ale u zákonu ESAP zatím nejsou jasně stanovené technologické standardy, což může vést k roztříštěné implementaci mezi členskými státy, vyšším nákladům a složitějšímu přechodu. Zároveň není garantováno, že všechna data budou k dispozici ve strojově čitelném formátu, což je přitom naprostý základ pro reálné využití v analýzách, AI nástrojích nebo regulatorních technologiích.
Průměrný český investor do podílových fondů v prvním pololetí 2025 podle nové metodiky prodělal 1,22 procenta. Vyplývá to z Indexu českého investora (CII750) společnosti Swiss Life Select. Index sleduje výkonnost 750 investičních fondů, které působí na českém kapitálovém trhu. Za rok 2024 činilo zhodnocení fondů devět procent, o rok dříve 12 procent.
Investoři do podílových fondů letos zatím prodělali
Money
Za poslední půlrok se na prvních místech žebříčku nejatraktivnějších forem spoření a investování drží vlastnictví domu či bytu, které v květnu mezikvartálně stouplo o dva procentní body na 78 procent. Vlastnictví pozemku si udržuje stabilně 70 procent, uvedl průzkum IBRS Barometr spoření pro Golden Gate na reprezentativním vzorku 1000 respondentů z české populace ve věku od 16 let.
Vlastnictví nemovitosti zůstává pro Čechy nejatraktivnější formou investice
Money
Oznámení nových cel na dovoz z EU a Mexika spustilo diplomatickou bouři, ale trhy zůstávají překvapivě klidné. Investoři věří, že Trumpova hrozba je jen vyjednávací manévr.
Nová cla? Investoři zůstávají v klidu. Věří totiž, že z nich Trump zase vycouvá
Trhy
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.