Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Investoři do podílových fondů letos zatím prodělali

Bankovky (ilustrační foto)
iStock
 ČTK

Průměrný český investor do podílových fondů v prvním pololetí 2025 podle nové metodiky prodělal 1,22 procenta. Vyplývá to z Indexu českého investora (CII750) společnosti Swiss Life Select. Index sleduje výkonnost 750 investičních fondů, které působí na českém kapitálovém trhu. Za rok 2024 činilo zhodnocení fondů devět procent, o rok dříve 12 procent.

V prvním čtvrtletí letošního roku měl průměrný český investor v podílových fondech ztrátu 3,15 procenta, ve druhém vydělal 1,23 procenta. Výkonnost ve druhém čtvrtletí vzrostla, jelikož se trhy postupně stabilizovaly po předchozí nejistotě spojené s celní politikou USA.

Akciové fondy si v druhém kvartálu vedly nejlépe v květnu, kdy se zhodnotily o pět procent, avšak v červnu již zaznamenaly mírný pokles o 0,1 procenta. Dluhopisové fondy vykázaly v květnu mírné zhodnocení o 0,7 procenta, ale v červnu klesly o 1,06 procenta.

„U akciových fondů byl během druhého čtvrtletí patrný výrazně vyšší pokles než u konzervativnějších strategií, zároveň ale dokázaly rychleji navázat na předchozí růstovou trajektorii. Tento dynamický vývoj potvrzuje, že akciové investice zůstávají pro české investory atraktivní volbou, zejména pro ty, kteří se nebojí krátkodobé rozkolísanosti,“ uvedla investiční analytička Swiss Life Select Petra Hrdličková.

České bankovky, ilustrační foto

Tři procenta dostanete. Ale už jen výjimečně. Který termínovaný účet v létě vydělá nejvíce

Jak si stojí nejlepší sazby na termínovaných vkladech. Ve kterých bankovních domech si zhodnotíte své úspory nejvíce a za jakou dobu? Podívejte se na přehled nejzajímavějších úrokových sazeb na termínovaných účtech tuzemských bank pro období od jednoho měsíce až do jednoho roku.

Přečíst článek

Nejvyšší výkonnosti v prvním pololetí dosáhly fondy zaměřené na zlato a těžbu drahých kovů, které profitovaly z rostoucí poptávky po bezpečných aktivech v prostředí přetrvávající inflace a geopolitické nejistoty. Výrazně nadprůměrné zhodnocení zaznamenaly také fondy investující na trzích střední a východní Evropy, které těžily z oživení ekonomické aktivity v této oblasti, upozornila Hrdličková.

Zatímco v prvním čtvrtletí dominovala výnosům bezpečná aktiva v čele se zlatem, ve druhém čtvrtletí se nejlépe vedlo fondům zaměřeným na americký trh. Nejvyššího zhodnocení dosáhly strategie s vyšší expozicí na technologický sektor, který se po předchozí korekci rychle stabilizoval a vrátil k historickým maximům, což výrazně podpořilo jejich výkonnost. Solidní výsledky vykázaly také fondy investující do evropských trhů, které nadále těží z příznivého nastavení měnové a fiskální politiky.

Pražská burza

Býčí sentiment na Vltavě. Pražská burza byla za pololetí pátá nejvýkonnější na světě

Středoevropským trhům pomáhá výrazné zpevnění jejich měn. Navíc ve světě stoupá důvěra v ekonomické vyhlídky Evropy.

Přečíst článek

Z pohledu sektorů se pod tlak dostaly farmaceutické firmy, které zaznamenaly slabší výkonnost v důsledku obav z plánovaných regulatorních změn vyplývajících z návrhů zákona na snížení daní a výdajů, tzv. One Big Beautiful Bill Act. Ten mimo jiné předpokládá omezení výdajů na zdravotní péči, škrty v programu Medicaid, regulaci cen léčiv a zpřísnění podmínek pro Medicare, což investoři negativně promítli do cen akcií farmaceutických firem a zdravotních pojišťoven, připomněl investiční analytik Swiss Life Select Šimon Schloff.

Objem majetku, který mají Češi uložený v podílových fondech, v prvním čtvrtletí 2025 vzrostl podle dat Asociace pro kapitálový trh o 37 miliard korun na 1,231 bilionu korun.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme