Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Na Hradě startuje obří výstava digitálního umění. Pořádají ji Lobkowiczové

Stanislav Šulc

Šlechtický rod Lobkowiczů, který vlastní několik významných nemovitostí a mimořádnou sbírku umění, sází na takzvaná NFT. V sobotu proběhne největší konference o tomto fenoménu u nás.

Reklama

Lobkowiczký palác na Pražském hradě se stává dějištěm mimořádné události. Šlechtický rod tu pořádá pětidenní výstavu věnovanou digitálnímu umění, pro něž se vžil termín NFT. Akce má vedle aktuálního trendu přinést také finanční prostředky, které půjdou na ochranu památek a sbírek vlastněných šlechtickým rodem.

„Akce s názvem Non-Fungible Castle je výstava NFTs spojená s mezinárodní konferencí, která do Prahy přivede špičkové odborníky a osobnosti ze světa stále populárnějšího digitálního umění. Dává si za cíl zjistit možnosti propojování kultury, kryptoměn a moderních technologií, stejně tak jako sdílení historie s vizemi budoucnosti a trendy 21. století,“ uvedl ředitel komunikace Lobkowiczké sbírky Jan Pavelka. Podle něj bude výstava ode dneška do 15. října pro návštěvníky přístupná zdarma a 16. října ji završí mezinárodní konference o NFT, svým rozsahem na území České republiky ojedinělá.

Návrh virtuální DSC Gallery od Olgoj Chorchoj
video

V Praze „otevřela“ první tuzemská virtuální galerie. Lze v ní i nakupovat

Ceny virtuálních děl známých českých umělců jsou nižší než u klasických originálů.

Přečíst článek

„Na výstavě Non-Fungible Castle se představují díla, která v reálném světě fyzicky neexistují a je možné je vlastnit pouze v digitální podobě. A to jak originály vytvořené Lobkowiczkými sbírkami, tak práce jiných umělců, například dílo Stay Free od kontroverzního Edwarda Snowdena. Dalším z vystavených kusů bude hudba zkomponovaná Annou Marií Vilemínou, hraběnkou z Althannu, která nebyla hrána 250 let, protože v době svého vzniku se neslušelo, aby žena skládala hudbu,“ dodává Pavelka.

Reklama

Miliardový trh

Hlavním organizátorem projektu je William Rudolf Lobkowicz, který má v rodinné společnosti na starosti digitální média a inovace. „Non-Fungible Tokens nejsou pouze o nákupu digitálního umění. Vlastníkem NFT může být také patron projektu, který chce ukázat, že podpořil věc, která dává smysl,“ prohlásil William Rudolf Lobkowicz. Účastníci akce totiž budou mít možnost jednak kupovat konkrétní digitální umělecká díla, ale také se stát patrony sbírky, k čemuž rovněž dostanou digitální certifikáty. Podle agentury Bloomberg jde o snahu rodiny zajistit dlouhodobější financování pro umělecké sbírky. „Je to jeden ze způsobů, jak zůstat ve hře dalších 600 let,“ uvedl Lobkowicz pro Bloomberg s poukazem na to, že právě šest století rod existuje.

Lubor Žalman

Peníze jsou jen žetony, říká bývalý bankéř Lubor Žalman

Větší banky mají větší možnosti, a proto toho mohou pro své klienty více udělat. Ne vždy to tak platí, říká spolumajitel Encor Wealth Management Lubor Žalman. Někdejší bankéř za svůj život několikrát počítal, jakou minimální velikost má mít banka, aby byla alespoň na nule. Teď se zamýšlí nad tím, zda pandemie změní chování investorů.

Přečíst článek

William Rudolf ví, o čem mluví. Během studií na Harvardově univerzitě investoval do bitcoinu, etheru a dalších kryptoměn, dokonce koupil i čtyři NFT. Dle vlastních slov nikoli drahá.

V současnosti je ale o NFT nevídaný zájem a ceny jednotlivých digitálních originálů rostou do stovek tisíc dolarů. Podle specializovaného serveru NonFungible se v srpnu na trhu s NFT uskutečnily transakce za 268 milionů dolarů denně. A nejdražší NFT dosavadní relativně krátké historie, jsou ze sbírky CryptoPunks, které se prodávají i za miliony dolarů za kus.

Konference nejen pro znalce

Vrcholem několikadenní akce bude konference věnovaná spojení kulturního dědictví a blockchainu. Ta si dává za cíl právě zkoumání možností, které moderní kryptoaktiva nabízejí ve světě umění. A to i toho tradičního.

Jednotlivá vystoupení se budou věnovat například zodpovědnému investování v nezodpovědné době nebo tomu, zda umění potřebuje blockchain, nebo naopak zda blockchain potřebuje umění. A součástí akce bude i debata o právním pozadí obchodů s digitálním uměním.

Bitcoin, ilustrační foto

Tereza Zavadilová: Bitcoinem se nikdo nezachrání

Část portfoliomanažerů a finančních poradců přistupuje k bitcoinu a dalším velkým kryptoměnám jako k alternativě tradičních investic a doporučuje je (malým dílem) jako část diverzifikovaného portfolia. V posledních měsících je ale celkem dobře vidět, že krypto tuto funkci ztrácí a celý trh se začíná chovat podobně jako akciový, jen s větší volatilitou. Budoucím zlatem, které do úspor přináší stabilitu a protipohyb k výkyvům akcií, se tedy evidentně nestane. 

Přečíst článek

NFT, digitální umění, ilustrační foto
video

Investice do digitálního umění rostou. Mají smysl?

Slavní umělci i prestižní galerie nabízejí umění v podobě unikátních digitálních kopií neboli NFT. Jak do nich investovat a nenapálit se?

Přečíst článek

Bitcoin, ilustrační foto

Bitcoin odolal embargu Pekingu. Přes víkend smazal většinu ztrát z minulého týdne

Trh s kryptoměnami se vzpamatoval z propadu, který minulý týden způsobila čínská centrální banka. Její rozhodnutí totiž uvrhlo tamní kryptospekulanty do ilegality.

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

William Rudolf Lobkowicz

William Rudolf Lobkowicz: Kryptoměny máme na záchranu uměleckých děl. Teď přijde na řadu Dvořákův rodný dům

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme