Reklama

Tereza Zavadilová: Bitcoinem se nikdo nezachrání

Bitcoin, ilustrační foto
Pixabay
Tereza Zavadilová

Část portfoliomanažerů a finančních poradců přistupuje k bitcoinu a dalším velkým kryptoměnám jako k alternativě tradičních investic a doporučuje je (malým dílem) jako část diverzifikovaného portfolia. V posledních měsících je ale celkem dobře vidět, že krypto tuto funkci ztrácí a celý trh se začíná chovat podobně jako akciový, jen s větší volatilitou. Budoucím zlatem, které do úspor přináší stabilitu a protipohyb k výkyvům akcií, se tedy evidentně nestane. 

Když akcie rostou, na trzích panuje optimismus, což pomáhá i bitcoinu a spol. (protože kryptoměny se většinou chovají jako celek - když padá bitcoin, padá většina kryptoaktiv včetně NFT, tedy non fungible tokenů, aktiv na jejich platformě vytvářených). A naopak. Panika zachvátí stejně akciové i kryptoměnové burzy - jenom kryptotrh většinou padá i roste rychleji, neboť na něm převažují emoce a výhledy nad fyzickou podstatou investice.

Lapidárně řečeno, podkladem akcie ČEZ jsou elektrárny, budovy a dráty, zatímco podkladem bitcoinu je spíše, no, optimismus z jeho budoucího rozšíření a atraktivity pro další potenciální investory. 

"Farma" na těžbu kryptoměn

Smyčka se utahuje. Čína stupňuje tažení proti těžařům kryptoměn

Čína stupňuje tažení proti kryptoměnám. Už v květnu se zaměřila na takzvanou těžbu a obchodování s nejznámější kryptoměnou bitcoin a o víkendu zablokovala na sociálních sítích účty, které propagovaly kryptoměny. Analytici a kontrolní orgány podle agentury Reuters očekávají, že přijde další zátah - tentokrát bude chtít Peking navázat nelegální kryptoměnové aktivity přímo na trestní zákoník.

Přečíst článek

Společný pohyb kryptoměn a akciových trhů se naplno ukázal teď u skandálu s čínskou realitní firmou Evergrande, která se dostala na pokraj bankrotu, a obava z rozšíření nervozity nakazila všechny trhy. Panický výprodej srazil americké akcie v indexu S&P 500 o sedm procent, bitcoin spadl asi o deset. 

Důvodem vyšší korelace kryptoměn a akcií je pravděpodobně větší rozšíření digitálních aktiv v reálném světě. Velkými kupci kryptoměn a návazných aktiv byly letos fondy i takzvané family offices, tedy investiční vehikly miliardářů. Rozšiřuje se i počet institucí, které bitcoin jako platidlo přijímají  - naposled to byl dokonce stát, El Salvador. Tím se z kryptoměn stává - aspoň filozoficky - trochu obyčejná měna, z čehož asi původní nadšenci z řad kryptopankáčů úplně nemají radost... 

Reklama

>>>>>>Vše o bitcoinu čtěte zde<<<<<<

Bitcoin, ilustrační obrázek

Stanislav Šulc: Tajnosti s kryptem brzy skončí. Přijde daň z bitcoinu?

Všichni se báli, že s koncem fyzických peněz přijde konec svobody. Velký bratr se ale zatím nekoná, ukazuje zkušenost s kryptoměnami. Anonymní kryptopeněženky nicméně nejspíš již brzy dostanou zákaz v Evropě a také v Americe.

Přečíst článek

Olga Trčková z DSC Gallery na kuchyni od Jiřího Georga Dokoupila

Sázejte na velká jména, pak se u digitálního umění nespálíte, radí galeristka Olga Trčková

Zapamatujte si datum 4. září. To se u nás otevře první virtuální galerie v takzvaném metaprostoru, která nabídne možnost nákupu digitálních originálů známých pod zkratkou NFT. "Možnosti virtuálních světů pro umělce a umění jsou takřka neomezené," říká galeristka Olga Trčková, jejíž DCS Gallery v Dlouhé otevře svou virtuální "pobočku".

Přečíst článek

Reklama

Související

Kybernetický zločin - ilustrační foto

Praní špinavých peněz i financování terorismu. Zločinci rekordně zneužívají kryptoměny

Přečíst článek
Reklama
Doporučujeme