Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

William Rudolf Lobkowicz: Kryptoměny máme na záchranu uměleckých děl. Teď přijde na řadu Dvořákův rodný dům

William Rudolf Lobkowicz
Stanislav Šulc / Newstream
Stanislav Šulc

Hvězdy kryptoměn a umělecké scény se po roce opět sejdou v Praze. V Lobkowiczkém paláci se uskuteční druhý ročník konference NFCastle, za kterou stojí zástupce nejmladší generace šlechtického rodu Lobkowiczů William Rudolf. Ten patří k velkým popularizátorům krypta a NFT v Evropě a snaží se jich využívat pro podporu bohaté umělecké sbírky svého rodu. „Letošní ročník bude věnován mimo jiné Antonínu Dvořákovi. Chceme ukázat, že jeho osobnost a dílo může inspirovat i digitální umělce a prodej jejich děl zase může pomoci rekonstruovat jeho rodný dům v Nelahozevsi,“ vysvětluje William Rudolf Lobkowicz v rozhovoru pro newstream.cz.

Reklama

Na konci října se do Lobkowiczkého paláce na Pražském hradě po více než roce vrací jedinečná akce Non-Fungible Castle zahrnující výstavu NFTs a mezinárodní konferenci. Fenomén digitálních tokenů, takzvaných NFT, se za tu dobu značně proměnil. Jak jej nyní vnímáte?

Myslím, ale v dobrém slova smyslu, že to přestal být pouhý fenomén. NFT začínají nacházet konkrétní praktické využití a nejde „jen“ o nějaké sběratelské edice pro investory. NFT či obecně blockchainovou technologii lze využít v dopravě jako třeba jízdenky nebo vstupenky na akce. Velké využití tato technologie může být také v retailu jako součást zákaznických programů.

Damien Hirst The Currency

Výtvarník Hirst pálí stovky svých děl. Zůstanou jen jako NFT

Britský výtvarník Damien Hirst začal ve své londýnské galerii pálit stovky svých děl. Umělec, který rád provokuje, oděn ve stříbrných pracovních kalhotách a kukle s pomocí asistentů vkládal kleštěmi díla do ohně, vše živě vysílal na Instagramu. Pálení je součástí speciálního projektu, který má zobrazovat umění jako měnu, uvedla agentura AFP.

Přečíst článek

Firmy to bedlivě sledují a často i testují, ačkoli to zákazníci zatím tolik nevnímají. Například Starbucks spolupracuje s Polygonem na svém věrnostním programu. Shell také využívá blockchainovou technologii. Jak banky testují blockchain, to je kapitola sama pro sebe. A na NFCastle 2022 se budeme snažit ukázat nejširší možnosti těchto technologií. Důležité je, že půjde o dlouhodobé využití té technologie.

Hlavním trendem je asi využívání blockchainu jako nového, téměř nezpochybnitelného identifikátoru.

Ano, to je jeden z klíčových směrů. Takže například i vstupenky na NFCastle jsou všechny vlastně NFT. A můžeme jít ještě dál. Současné možnosti technologií, jako je třeba deep fake, umožňují zfalšovat už téměř všechno.

Problém pro historiky

Což bude jednou v budoucnu představovat ohromný problém pro historiky. Jak budou vědět, co je pravda a co lež? Jak budou vědět, jestli někdo skutečně byl účastníkem nějaké historické události, a tedy jeho svědectví je relevantní, nebo ne? Právě blockchainové řešení navázané na kryptopeněženku tento problém eliminuje. Ta možnost skutečného ověření identity změní svět.

Crypto.com Arena je multifunkční aréna v americkém městě Los Angeles.

Kryptoburzy touží po pozornosti. Investují miliardy do sportovního sponzoringu, nalákaly i Ronalda

Pro fanoušky profesionálního sportu a sportovních přenosů jsou v posledních měsících naléhavé reklamní vzkazy na téma kryptoprůmyslu téměř nepřehlédnutelné. Jména burz a blockchainových společností jsou součástí týmových dresů, reklam na stadionech a vábí z televizních reklam o poločase. Mluví o nich prominentní hráči v čele s Cristianem Ronaldem, kteří se těší z lukrativních smluv. Jen za posledních 18 měsíců Crypto.com a spol. do sportovního sponzoringu investovaly 2,4 miliardy dolarů, uvedla agentura Bloomberg.

Přečíst článek

Přeci jen, lobkowiczké sbírky jsou především kulturní instituce. Jak tedy propojujete své aktivity právě s kryptosvětem?

Zrovna jsem se vrátil z Paříže, kam mě pozvala jedna kulturní instituce na sympózium o využití NFT v kulturní a filantropické oblasti. Velký úspěch tu slaví náš koncept „proof of patronage“, tedy využití blockchainu v mecenášské činnosti. A o tom bude také NFCastle 2022, o sdílení zkušeností v této oblasti.

I proto stejně jako loni budeme celou konferenci streamovat zdarma a záznam bude dostupný všem. Zásadním zážitkem však bude jednodenní výlet vlakem z Masarykova nádraží do Nelahozevsi. Jeho účastníci dostanou takzvané Ether-karty, díky nimž budou moci hrát vlastně takovou zážitkovou hru a sbírat různé tokeny. To je také jedna z vizí budoucnosti, které NFT nabízejí.

Dvořákova fascinující kariéra

Tím jsme plynule přešli k jednomu z letošních témat, kterým bude Antonín Dvořák. Můžete přiblížit, proč právě Dvořák, a hlavně jak s osobností a tvorbou tohoto velikána chcete pracovat v rámci blockchainu a NFT?

Samozřejmé pojítkem je Nelahozeves, odkud Dvořák pocházel, ale pro nás je neméně zásadní skutečnost, kolik svou tvorbou inspiroval a ovlivnil lidí. Fascinující byl jeho vzestup, kdy se vypracoval ze syna řezníka ve světoznámého skladatele. Jeho Novosvětská symfonie se hrála na Měsíci, když tam poprvé vstoupil člověk. Ale zajímavé je i to, co a jak inspirovalo zase jeho. Nelahozeves, česká příroda, kostely, ale také americká lidová hudba, černošská hudba, hudba původních obyvatel amerického kontinentu. těchto zajímavých témat se bude letošní ročník do hloubky věnovat.

CryptoPunk na Pražském hradě

Sotheby’s chystá unikátní aukci. Prodá kolekci 104 NFT CryptoPunks za miliony dolarů

Půjde o první aukční prodej svého druhu. Kolekce 104 digitálních originálů pochází z ucelené sbírky ustavené již v roce 2017. Jedná se navíc o prestižní sálovou aukci, nikoli jen webovou, jak bylo u NFT doposud zvykem.

Přečíst článek

A jak to využijete v NFT?

Oslovili jsme 35 různých umělců z celého světa a dali jim společný úkol: vytvořte původní NFT inspirované právě Antonínem Dvořákem. Jsou to kreativní tvůrci z celého světa a z různých kultur. Chtěli jsme ukázat, že Dvořákovo dílo může inspirovat i dnes, a to i kultury, které jej třeba dříve neznaly. Výtěžek chceme věnovat na obnovu rodného domu Antonína Dvořáka. Není to fantastická myšlenka, že krypto bude financovat obnovu této kulturní památky?

Na které umělce byste upozornil?

Například na Zhang Huana, což je jeden z nejznámějších současných umělců v Číně. Ten představí své první NFT. Dalším je Harm van den Dorpel, který se loni představil na Art Basel a jedno dílo u nás ukáže ve světové premiéře.

Paris Hilton

Kontroverzní diva Paris Hilton hlásí návrat. Je světovým guru v NFT

Celebrita, která „nikdy nic neuměla“, opět prokázala skvělý cit pro budoucí byznys. Do segmentu non-fungible tokenů nastoupila již v roce 2017 a v současnosti patří k lídrům na trhu s digitálními obrázky. Části její sbírky se prodávají na nejprestižnějších aukcích světa. 

Přečíst článek

Z českých umělců bych upozornil například na fotografku Bet Orten. Zajímavostí možná bude propojení NFT a tance. Ukážeme také některá další díla, například od Banksyho nebo Josefa Lady, protože opět chceme ukázat silná díla v netradičním kontextu a ve vzájemné komunikaci. To vše uvidí návštěvníci výstavy v Lobkowiczkém paláci na Pražském hradě zcela zdarma.

Během první akce NFCastle jste dražili i několik NFT a výtěžek jste plánovali využít na restauraci děl ze své rozsáhlé sbírky. Kolik děl jste takto zachránili?

Už jsme díky tomu nechali zrestaurovat 52 uměleckých děl. Je důležité říct, že my všechny krypta ve chvíli, kdy je obdržíme, okamžitě měníme v klasické peníze a investujeme do restaurátorských prací. Restaurátoři zatím krypto přijímat nechtějí. Výhodou ale je, že na rozdíl od jiných filantropických aktivit naši donátoři okamžitě vidí, co se díky jejich darům povedlo zachránit pro další generace. Ostatně právě tomu se budou věnovat také speakeři letošního ročníku NFCastle. Z dalších témat bych chtěl ještě upozornit na možnosti metaversu, nebo na stále důležitější panel věnovaný právním otázkám spojeným s kryptem.

 

Magazín Newstream CLUB

Je nový byznysově - lifestylový čtvrtletník o tom, jak žít bohatý a smysluplný život. Přináší inspiraci, osobnosti, miliardáře, rozhovory, life-hacky. Nedílnou součástí je fashion, design, travel, styl, food, filantropie a taky budoucnost.

Za hlavní téma PRVNÍHO čísla magazínu Newstream CLUB s titulkem Work is Life jsme zvolili radikální změnu, která se odehrává na poli práce. Ostatně i tento magazín je výrazem této změny. Ještě před několika lety by takový časopis zaměstnal velkou redakci na několik týdnů. Díky současným technologiím jej dokáže připravit mnohem menší tým. Pokud je dost efektivní a 100procentně oddaný pro věc.

Aktuální číslo magazínu Newstream CLUB představuje na titulní straně manažerku a podnikatelku Michaelu Bakala, která prozrazuje, že zvažuje novou kariéru. Vydala se proto studovat psychologii do Kalifornie.

Headhunter Jan Bubeník v prvním čísle mluví o tom, jak se v poslední době změnily nároky na šéfy. „Dnešní šéf je kapitán na rozbouřeném moři,“ říká.

Miliardáři a investoři Libor Winkler, Ondřej Fryc, Andrea Ferancová Bartoňová či Radim Jančura sdílejí své tipy, jak nakládat s penězi a investicemi.

V magazínu je sekce věnovaná filantropii – představují se top české nadace včetně Cibulky manželů Vlčkových a nadace rodiny Kellnerových. Objevují se v něm také články z prestižního Harvard Business Review, které redakce na základě licence jako jediná přináší českému publiku. 

K dostání je v síti trafik Lagardère. K dostání je také online i jako předplatné přes SEND.

Objednávejte zde.

Další číslo magazínu Newstream Club vyjde v prosinci 2023.

Související témata

Reklama

Související

Digitální umění se představuje v Praze

Vidět hudbu, slyšet barvy. Světové digitální umění se představuje v Praze

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme