Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

AKTUALIZOVÁNO: Česká ekonomika stagnuje. Bez zvládnutí inflace se ode dna neodrazí, míní analytici

Česká ekonomika stagnuje, meziroční propad byl větší, než statistici odhadovali
Deml Ondřej (ČTK)

Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí klesla meziročně o 0,5 procenta. Pokles je po zpřesnění hlubší, než Český statistický úřad uvedl v květnu, kdy informoval o meziročním snížení hrubého domácího produktu (HDP) o 0,4 procenta. Mezičtvrtletně ekonomika v prvních třech měsících roku stagnovala, potvrdil ČSÚ dřívější čísla.

Reklama

Domácnostem v prvním čtvrtletí klesly příjmy i spotřeba. „Úhrn reálných peněžních a nepeněžních příjmů domácností na obyvatele poklesl v prvním čtvrtletí proti předchozímu čtvrtletí o 1,2 procenta, meziročně o 9,6 procenta, což opět souviselo s pokračujícím růstem cen," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet. Reálná spotřeba domácností na obyvatele se snížila mezičtvrtletně o 2,6 procenta a meziročně o 7,6 procenta.

Tisková konference, kde vláda představila balíček úsporných opatření.

Lukáš Kovanda: Ekonomice by nejlépe prospěl pravicový balíček. Ale současný kabinet pravicový není

České veřejné finance jsou sice v mizerném stavu, ale v žádném rozvratu. Ani k bankrotu rozhodně nemíříme. Určitě je ale potřeba ten mizerný stav napravovat. Nemělo by se tak však dít zvyšováním daní nebo odvodů. Možná s výjimkou daní z neřestí, jako je alkohol, tabák a hazard, píše hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Přečíst článek

Proti předchozímu čtvrtletí klesla také míra úspor domácností, meziročně se ale zvýšila. Míra investic v sektoru domácností se snížila mezičtvrtletně i proti stejnému období před rokem.

U nefinančních podniků mezičtvrtletně i meziročně stoupla míra zisku, snížila se ale míra investic. Míra zisku byla 48,6 procenta, což je o 0,2 procentního bodu více než v předchozím čtvrtletí a nárůst proti 45,5 procenta před rokem. Míra investic klesla mezičtvrtletně o 1,3 procentního bodu na 27,2 procenta, před rokem byla 24,7 procenta. Mzdové náklady nefinančních podniků meziročně stouply o víc než desetinu.

Chmurný výhled pro německou ekonomiku i Česko. Průmyslová výroba roste hlemýždím tempem.

Chmurný výhled pro německou ekonomiku i Česko. Průmyslová výroba roste hlemýždím tempem

Průmyslová výroba v Německu se v dubnu meziměsíčně zvýšila o 0,3 procenta, zatímco v březnu o 2,1 procenta klesla, oznámil dnes německý statistický úřad. Je to slabší růst, než se čekalo. Statistika tak po pondělní zprávě o nečekaném poklesu zakázek německého průmyslu přispívá k chmurnému výhledu německé ekonomiky, uvedla agentura Reuters.

Přečíst článek

Další zpřesnění výsledku HDP za první čtvrtletí letošního roku podle hlavního ekonoma Banky Creditas Petra Dufka velké překvapení nepřinesl. „Ekonomika tak po šesti měsících poklesu začala stagnovat, a tak k žádnému restartu zatím nedošlo. A jak naznačují průběžná měkká data i zpožděné statistiky za druhý kvartál, nezměnilo se na tom nejspíš nic ani ve druhém čtvrtletí," uvedl.

Hlavním problémem je stále vysoká inflace

Hlavním problémem zůstává podle Dufka vysoká inflace, která sráží reálnou kupní sílu domácností a tím i jejich spotřebu. „Tento pokles spotřeby dosahuje necelých deseti procent ve srovnání s rokem 2019 a je současně i největší v rámci celé EU," upozornil. 

„Celkově dnešní výsledky zapadají do obrázku, který už naznačovaly první statistiky HDP. Potvrzují, že bez zvládnutí inflace se ekonomika bude jen těžko odrážet ode dna. A to nejenom kvůli slabé domácí poptávce, ale i té zahraniční. Kladná nula proto vypadá jako docela pravděpodobný scénář pro letošní rok," dodal.

Co zabíjí výkonnost britské ekonomiky? Množí se hlasy, že banky a hypotéky.

Co zabíjí výkonnost britské ekonomiky? Množí se hlasy, že banky a jejich posedlost hypotékami

Velká Británie se po odchodu z EU potácí v ekonomických potížích. Experti tvrdí, že rodiště průmyslové revoluce nutně potřebuje inovace. Jenže tomu podle kritiků stojí v cestě zásadní překážka: banky zatížené hypotékami, napsal deník The Wall Street Journal.

Přečíst článek

EU se vyhnula recesi, eurozóna stejně jako Češi či Maďaři nikoli

EU se vyhnula recesi, eurozóna stejně jako Češi či Maďaři nikoli

Ekonomika eurozóny se v prvním čtvrtletí propadla do recese. Hrubý domácí produkt (HDP) se ve srovnání s předchozím čtvrtletím snížil o 0,1 procenta, stejným tempem jako v předchozím kvartálu. Ve zpřesněné zprávě to uvedl evropský statistický úřad Eurostat. Minulý měsíc přitom statistici s odkazem na předběžná čísla uváděli, že ekonomika eurozóny o 0,1 procenta vzrostla.

Přečíst článek


 

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Česká ekonomika meziročně klesla druhé čtvrtletí za sebou. Stále ji drtí inflace

AKTUALIZOVÁNO: Česká ekonomika meziročně klesla druhé čtvrtletí za sebou. Stále ji drtí inflace

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme