Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

EU se vyhnula recesi, eurozóna stejně jako Češi či Maďaři nikoli

EU se vyhnula recesi, eurozóna stejně jako Češi či Maďaři nikoli
Gideon Benari / Creative Commons / CC BY-ND 2.0
 ČTK

Ekonomika eurozóny se v prvním čtvrtletí propadla do recese. Hrubý domácí produkt (HDP) se ve srovnání s předchozím čtvrtletím snížil o 0,1 procenta, stejným tempem jako v předchozím kvartálu. Ve zpřesněné zprávě to uvedl evropský statistický úřad Eurostat. Minulý měsíc přitom statistici s odkazem na předběžná čísla uváděli, že ekonomika eurozóny o 0,1 procenta vzrostla.

Reklama

Ekonomika celé Evropské unie se za leden až březen zvýšila o 0,1 procenta. To je o 0,1 procentního bodu méně, než Eurostat uváděl v předběžné zprávě minulý měsíc. EU se tak podařilo vyhnout recesi, v posledním čtvrtletí loňského roku totiž klesla o 0,2 procenta.

Chmurný výhled pro německou ekonomiku i Česko. Průmyslová výroba roste hlemýždím tempem.

Chmurný výhled pro německou ekonomiku i Česko. Průmyslová výroba roste hlemýždím tempem

Průmyslová výroba v Německu se v dubnu meziměsíčně zvýšila o 0,3 procenta, zatímco v březnu o 2,1 procenta klesla, oznámil dnes německý statistický úřad. Je to slabší růst, než se čekalo. Statistika tak po pondělní zprávě o nečekaném poklesu zakázek německého průmyslu přispívá k chmurnému výhledu německé ekonomiky, uvedla agentura Reuters.

Přečíst článek

Recese se obvykle definuje jako dvě čtvrtletí mezičtvrtletního ekonomického poklesu za sebou. Meziročně se HDP v EU i v eurozóně v prvním letošním čtvrtletí zvýšil o jedno procento.

Nejvíce rostlo Polsko, nejméně Irsko

Z jednotlivých zemí nejvyšší růst zaznamenalo Polsko, kde ekonomika ve srovnání s předchozím čtvrtletím stoupla o 3,8 procenta. HDP Lucemburska se zvýšil o dvě procenta. Naopak nejvýraznější pokles registruje Irsko, a to o 4,6 procenta, a Litva o 2,1 procenta. Česká ekonomika zaznamenala po revizi nulový růst, v předběžné zprávě přitom Eurostat hovořil o růstu o 0,1 procenta.

Kovanda: Nepříjemné překvapení, Česko stále není z recese venku

Lukáš Kovanda: Nepříjemné překvapení, Česko stále není z recese venku

Česko stále zápolí s recesí. Nečekaně. Podle dnešních zpřesněných údajů ČSÚ se totiž zatím letos – poměrně překvapivě – nedokázalo vymanit z technické recese, do níž upadlo loni ve druhém pololetí, míní hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Přečíst článek

K revizi směrem dolů zřejmě nejvíce přispělo Německo, které je největší ekonomikou v Evropě. Podle zpřesněných údajů se tam HDP ve srovnání s předchozími třemi měsíci snížil o 0,3 procenta, zatímco původně statistici uváděli, že růst v prvním čtvrtletí stagnoval.

Proti čtvrtému čtvrtletí 2019, tedy proti době před vypuknutím pandemie nemoci covid-19, byl podle sezonně očištěných údajů HDP v eurozóně vyšší o 2,2 procenta a v EU o 2,9 procenta.

Německý kancléř Olaf Scholz

Německo upadlo do recese. Poškodí to i Čechy

Německo, hlavní ekonomický partner Česka, upadlo do recese. Původně se přitom věřilo, že se německé ekonomice povede problémům vyhnout.

Přečíst článek

Magazín Newstream CLUB

Je nový byznysově - lifestylový čtvrtletník o tom, jak žít bohatý a smysluplný život. Přináší inspiraci, osobnosti, miliardáře, rozhovory, life-hacky. Nedílnou součástí je fashion, design, travel, styl, food, filantropie a taky budoucnost.

Za hlavní téma PRVNÍHO čísla magazínu Newstream CLUB s titulkem Work is Life jsme zvolili radikální změnu, která se odehrává na poli práce. Ostatně i tento magazín je výrazem této změny. Ještě před několika lety by takový časopis zaměstnal velkou redakci na několik týdnů. Díky současným technologiím jej dokáže připravit mnohem menší tým. Pokud je dost efektivní a 100procentně oddaný pro věc.

Aktuální číslo magazínu Newstream CLUB představuje na titulní straně manažerku a podnikatelku Michaelu Bakala, která prozrazuje, že zvažuje novou kariéru. Vydala se proto studovat psychologii do Kalifornie.

Headhunter Jan Bubeník v prvním čísle mluví o tom, jak se v poslední době změnily nároky na šéfy. „Dnešní šéf je kapitán na rozbouřeném moři,“ říká.

Miliardáři a investoři Libor Winkler, Ondřej Fryc, Andrea Ferancová Bartoňová či Radim Jančura sdílejí své tipy, jak nakládat s penězi a investicemi.

V magazínu je sekce věnovaná filantropii – představují se top české nadace včetně Cibulky manželů Vlčkových a nadace rodiny Kellnerových. Objevují se v něm také články z prestižního Harvard Business Review, které redakce na základě licence jako jediná přináší českému publiku. 

K dostání je v síti trafik Lagardère. K dostání je také online i jako předplatné přes SEND.

Objednávejte zde.

Další číslo magazínu Newstream Club vyjde v prosinci 2023.

Související témata

Reklama

Související

Horší, než se čekalo. Nová prognóza Bruselu už počítá s možným nedostatkem energií v zimě

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme