Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Britské banky vyplatí tisícové bonusy. Pomáhají zaměstnancům přežít inflaci

HSBC
HSBC
Stanislav Šulc
sta

Jednorázový bonus 1500 liber přidá k srpnové výplatě britská HSBC. Snaží se tak svým níže postaveným zaměstnancům pomoci překonat razantní nárůst cen, který se v Británii blíží deseti procentům, uvádí agentura Bloomberg.

Reklama

Zhruba polovina, tedy téměř 17 tisíc zaměstnanců britské banky HSBC má důvod těšit se na srpnovou výplatu. Vedení banky se rozhodlo vyplatit jim jednorázový bonus ve výši 1500 liber. Ten má podle agentury Bloomberg pomoci ustát dramatické zvýšení cen. Míra inflace ve Velké Británii v červnu dosáhla 9,4 procenta a byla nejvyšší za čtyři dekády.

„A HSBC není jediná. V tuto chvíli se všech pět klíčových komerčních bank rozhodlo přistoupit k obdobnému kroku,“ uvádí Olivia Fletcherová z Bloombergu. „Například Banco Santander UK oznámila, že 11 tisícům zaměstnanců zvýší mzdy o čtyři procenta. Barclays dokonce 35 tisícům zaměstnanců vyplatí jednorázově po dvanácti stech liber,“ dodává Fletcherová. Natwest Group a Lloyds Banking Group pak přidá po tisícovce liber.

Richard Keery

Šéf české HSBC Richard Keery: Přejít na ESG je povinnost naší generace

V České republice je široké povědomí o udržitelnosti, míní šéf tuzemské pobočky banky HSBC Richard Keery. Ta se podílela například na dvou emisích zelených dluhopisů pro jednu realitní společnost, každou v objemu 750 milionu eur. „Zájem na trhu o tento typ finančního instrumentu je obecně velice silný. Na českém trhu je poměrně hodně volných peněz a naši klienti hledají možnosti, jak diverzifikovat své investice. Nákup zelených dluhopisů je pro ně významná příležitost,“ říká Keery.

Přečíst článek

Rostoucí sazby zvyšují zisky bank

Agentura Bloomberg připomíná, že oznámení bank přichází ve chvíli, kdy sílí přesvědčení, že Bank of England zvýší základní úrokovou sazbu. Zasedání britské centrální banky proběhne tento týden a očekává se, že by mohlo dojít k největšímu zvýšení sazeb za posledních 27 let.

Zvýšené sazby přitom tradičně pomáhají růstu ziskovosti komerčních bank, protože vyšší sazby v očích běžných střadatelů a investorů náchylných na riziko zatraktivňují standardní nástroje.

Willi Cernko, CEO Erste Group

Sektorová daň je špatná. Banky nejsou od toho, aby podporovaly vlády, apeluje šéf Erste

Mateřská společnost největší české banky dle počtu klientů, České spořitelny, v pondělí podle agentury Bloomberg vyzvala vlády zemí střední a východní Evropy, včetně Česka, aby nezaváděly daň z mimořádných zisků.

Přečíst článek

eura, inflace

Průzkum ECB: Většina domácností v době pandemie nenašetřila na nynější období inflace

Pouze pětina domácností v eurozóně během pandemie spořila, vyplývá z analýzy Evropské centrální banky. Znamená to, že většina domácností nemá dostatečnou rezervu proti letošní rapidně stoupající inflaci, uvedla agentura Bloomberg.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Burzovní palác

České akcie letos investorům prodělaly kalhoty. Brutálně propadly banky, ČEZ i Pilulka

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme