Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

České akcie letos investorům prodělaly kalhoty. Brutálně propadly banky, ČEZ i Pilulka

Burzovní palác
Palickap / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0 International
 ČTK

Na evropské standardy se pražské burze dařilo spíše méně. Kolabovaly zejména akcie bank nebo lékáren Pilulka. Naopak v plusu skončily akcie zbojovky Colt CZ.

Reklama

České akcie podle indexu PX během letošního roku oslabily o 15,73 procenta. Více než z poloviny tak umazaly zisky z loňského roku, kdy zpevnily o 38,8 procenta, uvedl analytik Wood & Company Vojtěch Boháč. Z globálního hlediska se PX podle něj zařadil do skupiny indexů spíše s horší výkonností.

Směrem dolů táhly podle Boháče pražský index především jeho největší akcie, tedy banky a ČEZ. Z bank nejvíce klesala Erste. Oslabila o 30,08 procenta na 717 korun. Komerční banka odepsala 29,95 procenta na 655 korun a Moneta 18,93 procenta na 76 korun.

Výroba automobilů, ilustrační foto

Michal Semotan: Příští rok problémy nečekám, trable mohou přijít za dva roky

Rozhodnutí o výstavbě továrny Volkswagenu na baterie do elektrovozů v České republice je podle Michala Semotana z J&T Banky klíčové pro zdárný rozvoj tuzemského průmyslu. Pokud k tomu nedojde a pokud vláda Petra Fialy i nadále bude praktikovat rozhazovačnou fiskální politiku, zaděláváme se na pořádný průšvih v nadcházejících letech, vysvětluje zkušený ekonom v anketě byznysového portálu newstream.cz o ekonomických výhledech na rok 2023.

Přečíst článek

ČEZ obětí vládních přešlapů

Akcie skupiny ČEZ během letošního roku dlouho posilovaly, prospívala jim vysoká cena elektrické energie na burze. Během července se ale trend otočil a akcie zakončily v minusu. Celkem oslabily o 6,89 procenta na 770 korun. „Akciím bank i skupiny ČEZ neprospívala především poměrně zmatená diskuse o zdanění mimořádných zisků, která v Česku několik měsíců byla,“ upozornil Boháč.

Nedařilo se ani některým dalším akciím. Pojišťovna VIG oslabila o 13,4 procenta na 543 korun. Nejvíce ale v rámci pražského indexu oslabovaly akcie Pilulka Lékárny. Jejich cena se propadla o 61,42 procenta na 650 korun.

Investiční masakr portfolií. Vydělat letos nejde na ničem

Čestnou výjimku tvoří dolar, na jehož růstu mohli investoři vydělat téměř 20 procent. Kolísavě se dařilo také komoditám. Jinak tradiční investiční nástroje letos selhávají a prvních devět měsíců roku představovalo čtvrtý nejhorší vstup do roku za sto let, uvedli správci majetku na konferenci Investiční výhledy. 

Přečíst článek

Dařilo se zbrojovce

Naopak nejvíce posílily akcie firmy Photon Energy. Přidaly 75,92 procenta na 67,20 koruny. Rostly také akcie zbrojovky Colt CZ, které profitovaly z geopolitické situace a zájmu o zbrojní průmysl. Posílily o 8,66 procenta na 552 korun. V plusu zakončily také akcie Philip Morris. Cena jejích akcií vzrostla o 3,85 procenta na 16.720 korun.

Více než PX oslabovaly například velké americké indexy Nasdaq a S&P 500. Ty ztrácely 33,6 procenta a 19,7 procenta. V Evropě se nedařilo varšavskému WIG 20, který poklesl téměř o 21 procent. Největší propad pak především kvůli rozpoutání války na Ukrajině zaznamenal moskevský MOEX, který ztratil přes 43 procent, uvedl Boháč.

Naopak méně než pražský index oslabovaly například německý DAX a francouzský CAC 40. DAX odepsal asi 12,4 procenta a CAC 40 celkem devět procent. Některé indexy dokonce posilovaly. Výrazné zisky například zaznamenal turecký BIST 100, který vzrostl o 196 procent. Tyto hodnoty jsou ale silně zkresleny velmi vysokou mírou inflace v zemi, kvůli níž se privátní investoři snaží pomocí investic do domácích akcií uchránit alespoň část hodnoty svých aktiv, podotkl analytik.

Symbol pro Twitter se objevil na monitorech newyorské burzy v úterý 4. října 2022. Obchodování s akciemi Twitteru bylo tehdy zastaveno poté, co akcie prudce vzrostly po zprávách, že Elon Musk bude pokračovat ve své transakci v hodnotě 44 miliard dolarů.

Akcie Tesly dál rekordně ztrácí. Firma se potýká s konkurencí a s výrobními problémy

Akcie americké společnosti Tesla směřují k největšímu měsíčnímu, čtvrtletnímu i ročnímu propadu za dobu své existence. Jen za úterý odepsaly 11 procent a od začátku prosince jsou levnější o 44 procent. Podle analytiků je hlavní příčinou fakt, že Tesle vyrůstá konkurence, k tomu se potýká s problémy při výrobě ve Spojených státech i v zahraničí, zatímco šéf Tesly Elon Musk věnuje až příliš mnoho času firmě Twitter, kterou koupil na podzim.

Přečíst článek

ilustrační obrázek

Analytik: Americké akcie příští rok porostou jen opatrně

„V recesním prostředí příštího roku budou akciové trhy velmi volatilní a pravděpodobně dojde jen k mírnému růstu oproti dnešním hodnotám,“ uvádí ve svém výhledu analytik BHS Timur Barotov.

Přečíst článek

Reklama

Související

Americký prezident Joe Biden

Únava z války. Američané nenávidí Bidena a další pomoc Ukrajině již nejspíš neprojde

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme