Reklama

Sektorová daň je špatná. Banky nejsou od toho, aby podporovaly vlády, apeluje šéf Erste

Willi Cernko, CEO Erste Group
ČTK
 nst
nst

Mateřská společnost největší české banky dle počtu klientů, České spořitelny, v pondělí podle agentury Bloomberg vyzvala vlády zemí střední a východní Evropy, včetně Česka, aby nezaváděly daň z mimořádných zisků.

Reklama

Vedení rakouské Erste Group Bank apeluje i na Fialovu vládu s tím, že ekonomiku více podpoří úvěrováním firem a domácností než placením daně nad rámec běžného zdanění. „Vždy je otázkou, co je důležitější: zda ekonomika, kterou podporuje silný bankovní sektor, nebo to, aby bankovní sektor podporoval dodatečnými daněmi vládu,“ uvedl Willi Cernko, generální ředitel Erste Group.

Fialova vláda zvažuje mimořádné zdanění bank a energetických společností, které by během prvních dvou let platnosti mohlo navýšit příjem státního rozpočtu až o 90 miliard korun.

Maďarsko a Polsko již zvláštní daně na banky v minulosti zavedly. Maďarská vláda ode dneška také zvyšuje daň, jež mimořádně zatěžuje zisk petrochemické společnost MOL, a to z 25 na 40 procent.

Na začátku minulého desetiletí zavedlo Maďarsko zvláštní bankovní daň. Tamní ekonomika však následně utrpěla v důsledku souvisejícího omezení úvěrové činnosti bank. Vláda v Budapešti pak raději bankovní daň zmírnila, a to na základě dohody, kterou uzavřel premiér Viktor Orbán právě s Erste Group. 

Monika Zahálková, výkonná ředitelka České bankovní asociace

Šéfka bankovní asociace: Banky jsou připraveny ekonomiku podpořit

Zatímco Češi čelí rekordnímu poklesu životní úrovně a část ekonomiky má problémy, banky i letos reportují rekordní zisky. Politici tak začínají stále hlasitěji hovořit o zavedení sektorové daně pro banky. „Takové snahy jsou nyní pochopitelné a za bankovní odvětví mohu říct, že jsme připravení ekonomiku podpořit,“ říká Monika Zahálková, šéfka České bankovní asociace.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Premiér republiky Petr Fiala v Evropském parlamentu

Lukáš Kovanda: „Válečná“ daň je boudou na voliče. Fialův kabinet porušuje předvolební slib

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme