Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Průzkum ECB: Většina domácností v době pandemie nenašetřila na nynější období inflace

eura, inflace
Pixabay
Eliška Zemanová
elz

Pouze pětina domácností v eurozóně během pandemie spořila, vyplývá z analýzy Evropské centrální banky. Znamená to, že většina domácností nemá dostatečnou rezervu proti letošní rapidně stoupající inflaci, uvedla agentura Bloomberg.

Reklama

Studie, která je založena na průzkumu šesti největších ekonomik eurozóny během let 2020 a 2021, zjistila, že během této doby 20 procent své úspory zvýšilo a 16 procent snížilo, uvedl Bloomberg.

Uniper

Bloomberg: Německo má jen málo času odvrátit nedostatek energie na zimu. Přijde krize a příděly

Německo má tři měsíce na to, aby se zachránilo před zimní plynovou krizí. Vláda Olafa Scholze reagovala pomalu, když Rusko omezilo dodávky plynu. Nyní města omezují osvětlení a teplou vodu ve snaze odvrátit katastrofu. A to je jen začátek krize, která zachvátí celou Evropu, napsala agentura Bloomberg. Zejména Česko je na německé ekonomice bytostně závislé.

Přečíst článek

„Míra úspor nahromaděných během pandemie může omezit rozsah, v jakém by tyto úspory ochránily spotřebu domácností před nepříznivým dopadem letošního prudkého růstu cen energií,“ napsali ekonomové v měsíční, zatím předběžné studii pro Evropskou centrální banku (ECB). 

To může mít dopady na současnou politiku. Prezidentka ECB Christine Lagardeová v červenci uvedla, že „spotřebu podporují úspory, které si domácnosti vytvořily během pandemie, a silný trh práce“. Studie nyní říká něco jiného.

Vše o inflaci čtěte zde

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

ECB rázně zakročí, aby inflaci stlačila zpět ke dvěma procentům, říká prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeové

ECB zvýšila základní úrok na čtyři procenta. A půjde ještě výš

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme