Reklama

Panák whisky za 370 tisíc? Sběratel koupil vzácnou láhev značky Macallan, jednu ze dvou na světě

Na aukci Sotheby's v New Yorku se v únoru 2023 prodala láhev mimořádně vzácné whisky Macallan za 250 tisíc dolarů. (asi 5,56 milionu korun).
Sotheby's, s laskavým svolením
Dušan Kütner
duk

Investice do luxusního a vzácného alkoholu lákají v poslední době mnohé sběratele. Jeden z nich koupil na aukci prestižní síně Sotheby´s mimořádně vzácnou láhev whisky Macallan, jednu ze dvou na světě, za čtvrt milionu dolarů (asi 5,56 milionu korun). Čím je tak vzácná?

Reklama

Obsah láhve Macallan nazvaná „Distil Your World New York Single Cask Edition“ byl vytvořen ze směsi zrající v jediném sudu, vydestilovaný v roce 2002 s 55procentním objemem alkoholu. Vyrobeny byly pouze dvě lahve. Standardní láhev o objemu 0,75 litru má „typickou newyorskou chuť arašídů v čokoládě spolu s novou chutí sladkého bonbónu a nádechem třešňového květu,“ uvedl deník The Wall Street Journal s odkazem na informace Sotheby's.

Whisky z portfolia Wine Managementu

Investice do burgundského nebo „královské” whisky téměř odolávají inflaci, říkají experti

Portfolio fondu kvalifikovaných investorů Wine Management se opět rozrostlo. Kromě lahví burgundského a šampaňského vína i o další dvě whisky láhve z limitovaných edic k 70. výročí panování Alžběty a korunovace nového britského krále Karla III. Česko se dostalo na světovou mapu whisky, říkají zakladatelé fondu.

Přečíst článek

Láhev se nachází v modré krabici s vyrytou leteckou mapou New Yorku a obsahuje také poukaz na kulinářský zážitek ve španělském luxusním bistru El Celler de Can Roca pro sběratele a jeho tři hosty. Součástí je i brožura podepsaná týmem. která o výrobě této speciální edice natočila dokument, uvedla aukční síň.

Celá aukce vynesla přes milion dolarů

Vzácná láhev byla nabídnuta jako vrchol první letošní aukce whisky Sotheby's v New Yorku, která probíhala online od 30. ledna do 10. února. Před prodejem aukční síň očekávala její výtěžek jen mezi 30 tisíci a 80 tisíci dolary. Celkem přišlo 68 nabídek od 20 dražitelů a vítězem se stal nejmenovaný asijský sběratel, uvedla Sotheby's.

Ilustrační foto

Nejistota v investování se přeleje i do příštího roku. Bezpečným přístavem může být víno i whisky

Rok 2023 bude pro investování obtížný, analytici doporučují zejména státní dluhopisy, drahé kovy či akcie společností ze zbrojařského či farmaceutického průmyslu nebo investice do luxusu.

Přečíst článek

Celkově Sotheby's na aukci utržila 1,33 milionu dolarů (29,6 milionu korun) za 272 položek, přičemž 90 procent z nabídky se prodalo za více, než byly jejich již tak vysoké odhady, uvedla aukční síň.

Druhá láhev „The Macallan Distil Your World New York Single Cask Edition“ bude uložena v archivu společnosti Macallan. Výtěžek z prodeje speciální lahve Macallanu půjde ve prospěch neziskové umělecké organizace se sídlem v New Yorku s názvem ChaShaMa, která mění nevyužívané nemovitosti na prostory pro umělce, malé podniky a komunitní umělecké školy.

Nejvíce skotské whisky se loni vyvezlo do Indie.

Nový trend: nejvíce skotské whisky se loni vyvezlo do Indie

Skotští výrobci whisky loni vyvezli 1,67 miliardy sedmisetmililitrových lahví tohoto nápoje, o 21 procent více než v roce předchozím. Největší odbyt nacházeli v regionu Asie a Tichomoří, zejména v Indii. Ta je nyní v čele exportního žebříčku podle objemu, a předstihla tak Francii. Vyplývá to z údajů Skotské asociace whisky (SWA).

Přečíst článek

Magazín Newstream CLUB

Tématem druhého čísla byznysově - lifestylového čtvrtletníku je návod, jak globálně uspět, jak dobýt svět a užít si ho.

Na titulní straně představujeme neurologa Martina Tolara. Jeho společnost Alzheon je nejblíž ze všech farmaceutických firem světa k dosažení schválení léku na Alzheimerovu nemoc. Co všechno musel obětovat a jak těžké bylo prosadit se v USA?

„Amerika je kouzelná v tom, že když máte chuť něco dělat, máte výdrž a nadšení, tak vám pomůže. Ona je to země plná lidí, kteří tam přišli s jedním kufrem a vybudovali si tam z ničeho, jen ze svých snů, celý život,“ říká Tolar v hlavním rozhovoru magazínu.

A magazín dále přináší řadu příběhů osobností, kterým se ve světě podařilo uspět. Eduard Kučera například vypráví, jak těžké bylo hledat vhodného správce majetku a vysvětluje, proč se nakonec rozhodl většinu investic mít v USA.

Architekt Petr Štefek pracoval v Londýně u Normana Fostera a popisuje rozdíly mezi globální londýnskou scénou a Prahou.

Legendární investor Gabriel Eichler pak popisuje svou cestu z USA zpět do Československa a jak tu jeho know-how pomáhalo budovat svobodnou ekonomiku.

Jak dostat dítě na Oxford?

Připravit svým potomkům ty nejlepší startovní podmínky pro život, kariéru a úspěch ve světě je snem každého rodiče. Stojí to však peníze a čas. A také je k tomu potřeba učinit celou řadu správných rozhodnutí od volby střední školy přes kroužky a další mimoškolní aktivity. Odměnou ale může být studium na některé z nejprestižnějších univerzit světa na obou březích Atlantiku i Pacifiku. Jak ta správná rozhodnutí skutečně učinit poradí nejpovolanější odborníci ve druhém čísle magazínu Newstream CLUB, který právě vychází.  K dostání je v síti trafik Lagardère i online

Příští číslo magazínu Newstream CLUB vyjde již v březnu. 

Související témata

Miliardáři

Vzdělávání

Biohacking

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme