Reklama

La dolce vita. Prodeje šampaňského v době inflace a krize lámaly rekordy

Moët Hennessy (ilustrační foto)
Financial Times / Creative Commons / CC BY 2.0
 ČTK

Za loňský rok se ve světě prodalo 326 milionů lahví francouzského šampaňského za rekordních více než šest miliard eur (přes 143 miliard korun). K nárůstu prodejů šumivého vína z oblasti Champagne na severovýchodě Francie přispěl vzestup zájmu ze zahraničí i početnější movitá klientela.

Reklama

Vývoz stále výrazněji převažoval nad prodejem ve Francii. O výsledcích informovala organizace Comité Champagne, napsala o nich agentura AFP.

Největší zájem je v USA 

Vývoz do zahraničí loni představoval 57 procent všech prodejů a podíl nadále stoupá, nejčastější destinací jsou Spojené státy. Před deseti lety se přitom vyváželo jen 45 procent šampaňského.

Moët Hennessy (ilustrační foto)

Luxus se vším všudy. Emirates koupily exkluzivitu na šampaňské Dom Pérignon

Dubajská aerolinka Emirates vypálila rybník konkurenci. Na několik let dopředu si koupila exkluzivní práva na servírování několika nejznámějších značek šampaňského.

Přečíst článek

Obtíže sektoru nezpůsobila ani válka na Ukrajině, protože Rusko patří s několika miliony lahví k malým exportním destinacím, uvádějí autoři zprávy.

Návrat k večírkům a zábavě 

Prodeje v roce 2020 velmi negativně ovlivnila pandemie covidu-19, která stála za propadem prodejů na 244 milionů lahví. Lidé se teď podle Davida Chatillona z Comité Champagne "radují z konce omezení a opět přicházejí na chuť večírkům, společenské zábavě a cestování", což podle něj přirozeně provází i větší poptávka po šampaňském.

Podle jeho kolegy Maxima Toubarta je francouzský trh saturovaný a "nemůže se dále zvětšovat". Lze proto očekávat další rozvoj vývozu šampaňského.

Milovníci šampaňského slaví konec covidu. Moëtu Hennessy docházejí zásoby

Milovníci šampaňského slaví konec covidu. Moëtu Hennessy docházejí zásoby

Úleva z konce dvouleté pandemie covidu a množství omezení přiměla mnohé si více dopřávat. Turisté začali více cestovat, movitější opět utrácejí za luxus a milovníci šampaňského zvýšili spotřebu tak, že docházejí zásoby Moëtu Hennessy i výrobci, napsala agentura Bloomberg.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

pizza

Gastronomickému světu vládnou pevnou rukou tři kuchyně. Proč jsou tak úspěšné?

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme