Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Nejdráž se expatům žije v Hongkongu, New Yorku a Ženevě. Praha se do žebříčku nedostala

Hongkong
Stanislav Šulc / Newstream
Dušan Kütner

Hongkong je podle nové studie nejdražším městem na světě pro život lidí žijících mimo rodnou zemi neboli expatů, a to již druhý rok po sobě. New York a Ženeva obsadily druhé a třetí místo v žebříčku. První pětku uzavírají Londýn a Tokio. Nejlevněji pro expaty je život v turecké Ankaře, uvedla agentura Bloomberg.

Reklama

Vyšší ceny a silnější měna za poslední rok udržely asijské město bojující nyní s covidem i opatřeními Pekingu na vrcholu žebříčku sestaveného agenturou ECA International, která svůj výzkum provedla letos v březnu. Rostoucí náklady na pronájem byly jedním z důvodů, proč se Londýn a New York umístily v první pětce, přičemž nájemné v těchto městech vzrostlo o 20, respektive 12 procent, uvedl Bloomberg.

Kilo rajčat za 267 korun

Šálek kávy za 5,21 dolaru (zhruba 121 korun), litr benzínu za 3,04 dolaru (asi 70,5 koruny) a kilo rajčat za 11,51 dolaru (267 korun) byly jen některé z cen, které vynesly Hongkong na vrchol seznamu. „Ačkoli byl Hongkong v minulém roce ovlivněn rostoucí globální inflací méně než jiné regionální a globální lokality, přesto zůstává nejdražší lokalitou na světě,“ cituje zpráva regionálního ředitele ECA International pro Asii Lee Quanea.

Hongkong

Pětadvacet let pod čínskou správou není důvodem k oslavám. A bude hůř, říká rodák z Hongkongu

„Hongkong býval skvělým finančním centrem, ale tento titul nyní putuje do Singapuru, protože Peking zpřísňuje všechny aspekty života v bývalé kolonii,“ řekl byznysovému serveru newstream.cz rodák z Hongkongu Iain Leighton. Nadcházející výročí 25 let čínské správy nevnímá, stejně jako tisíce dalších, jako důvod k oslavám. 

Přečíst článek

„Byla to síla hongkongského dolaru, který je navázán na americký dolar, v posledním roce, který Hongkongu umožnil udržet si pozici nejdražšího místa na světě, protože ostatní měny oslabily,” dodal. 

Co se týče dalších asijských velkoměst, Singapur zůstal na 13. místě navzdory výraznému nárůstu nájemného, ​​cen benzínu a energií. To bylo kompenzováno oslabením singapurského dolaru vůči ostatním regionálním měnám během druhé části sledovaného období, uvedl ECA. Japonská města Tokio a Jokohama v žebříčku klesla, protože japonský jen oslabil, zatímco čínská města se prodrala vzhůru – se Šanghají a Kantonem na osmé a deváté pozici – kvůli silnějším jüanu. Čína je v Top 20 zastoupena ještě Šen-čenem a Pekingem.

tankování, čerpací stanice

Lukáš Kovanda: Evropě hrozí „dieselový“ hladomor. Zdražování pohonných hmot jen tak nepoleví

Zdražování paliv na burze v Rotterdamu zrcadlí obavu obchodníků z dopadu chystaného embarga EU na ruskou ropu.

Přečíst článek

Ruská města zůstávají navzdory západním sankcím stabilní v hodnocení. Ceny v Moskvě stouply o 17 procent, ale město se celosvětově propado o jedno místo na 62. místo kvůli slabému rublu, uvádí se ve studii.

A zase ten benzín...

Z průzkumu také vyplývá, že ceny benzinu vzrostly ve všech sledovaných městech v průměru o 37 procent ve srovnání s předchozím rokem. To ovšem není nic například proti Bejrútu, jeho obyvatelé zaznamenali nárůst o 1128 procent. Nejlevnější pohonné hmoty měli lidé v Teheránu – litr benzínu stál pouhých 0,09 dolaru, tedy něco přes dvě koruny.

ECA International analyzuje náklady na spotřební zboží a služby ve více než 490 lokalitách po celém světě, přičemž jsou zohledněny i údaje o ubytování. Zároveň srovnává náklady na pronájem v oblastech obvykle obývaných zahraničními zaměstnanci ve více než 410 lokalitách po celém světě. Nejnovější zpráva hodnotí 207 měst ve 120 zemích, Praha mezi nimi není. Nejlevnějším městem na světě pro expaty je turecká Ankara, která meziročně klesla o pět míst na poslední, 207. místo.

20 nejdražších míst světa pro expaty v březnu 2021 (v závorce umístění o rok dříve):

1. Hongkong (1.) 11. San Francisco (15.)
2. New York (4.) 12. Šen-čen (12.)
3. Ženeva (3.) 13. Singapur (13.)
4. Londýn (5.) 14. Peking (16.)
5. Tokio (2.) 15. Jeruzalém (18.)
6. Tel Aviv (7.) 16. Bern (17.)
7. Curych (6.) 17. Jokohama (11.)
8. Šanghaj (9.) 18. Kodaň (14.)
9. Kanton (10.) 19. Oslo (19.)
10. Soul (8.) 20. Tchaj-pej (21.)

pramen: ECA International

Magazín Newstream CLUB

Je nový byznysově - lifestylový čtvrtletník o tom, jak žít bohatý a smysluplný život. Přináší inspiraci, osobnosti, miliardáře, rozhovory, life-hacky. Nedílnou součástí je fashion, design, travel, styl, food, filantropie a taky budoucnost.

Za hlavní téma PRVNÍHO čísla magazínu Newstream CLUB s titulkem Work is Life jsme zvolili radikální změnu, která se odehrává na poli práce. Ostatně i tento magazín je výrazem této změny. Ještě před několika lety by takový časopis zaměstnal velkou redakci na několik týdnů. Díky současným technologiím jej dokáže připravit mnohem menší tým. Pokud je dost efektivní a 100procentně oddaný pro věc.

Aktuální číslo magazínu Newstream CLUB představuje na titulní straně manažerku a podnikatelku Michaelu Bakala, která prozrazuje, že zvažuje novou kariéru. Vydala se proto studovat psychologii do Kalifornie.

Headhunter Jan Bubeník v prvním čísle mluví o tom, jak se v poslední době změnily nároky na šéfy. „Dnešní šéf je kapitán na rozbouřeném moři,“ říká.

Miliardáři a investoři Libor Winkler, Ondřej Fryc, Andrea Ferancová Bartoňová či Radim Jančura sdílejí své tipy, jak nakládat s penězi a investicemi.

V magazínu je sekce věnovaná filantropii – představují se top české nadace včetně Cibulky manželů Vlčkových a nadace rodiny Kellnerových. Objevují se v něm také články z prestižního Harvard Business Review, které redakce na základě licence jako jediná přináší českému publiku. 

K dostání je v síti trafik Lagardère. K dostání je také online i jako předplatné přes SEND.

Objednávejte zde.

Další číslo magazínu Newstream Club vyjde v prosinci 2023.

Související témata

Miliardáři

Filantropie

Leadership

Biohacking

Fashion

Design

Umělá inteligence

Work-life balance 

Reklama

Související

Singapur

Singapurské finanční experimenty. Země začne testovat digitální měnu centrální banky

Přečíst článek

Americký jih. Kolébka někdejší hypoteční krize je nyní inflačním epicentrem

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme