Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Singapurské finanční experimenty. Země začne testovat digitální měnu centrální banky

Singapur
ČTK
 ČTK

Singapur plánuje v příštím roce v rámci pilotního programu vydat a používat velkoobchodní digitální měnu centrální banky (CBDC). Uvedl to podle zpravodajského serveru CNBC Ravi Menon, výkonný ředitel singapurského měnového úřadu (MAS), který zastává funkci centrální banky a finančního regulátora.

Reklama

Velkoobchodní CBDC je digitální měnou vydávanou centrální bankou, ale používají ji výhradně centrální banky, komerční banky nebo jiné finanční instituce k vypořádání mezibankovních transakcí velkých hodnot. Není určená jednotlivcům a podnikům ke každodenním transakcím.

„V příštím roce posuneme naše experimenty o krok dál,“ řekl Menon. „S potěšením oznamuji, že MAS bude pilotně vydávat velkoobchodní CBDC, aby okamžitě podpořila platby zdejších komerčních bank,“ dodal. Přesnější časový rámec však nezveřejnil.

Premiér Petr Fiala (ODS) a vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Tereza Zavadilová: Do důchodu později a s méně penězi? To se vládě zase povedlo

Vláda Petra Fialy má asi nejhorší marketéry na světě. Leda by cílem jejího konání v poslední době bylo získat v příštích parlamentních volbách co nejhorší možný výsledek. Nebo soutěží, kdo z ministrů umí lidi co nejvíce vystrašit? Zdravým rozumem se to totiž už jinak vysvětlit nedá. 

Přečíst článek

MAS od roku 2016 uskutečnil řadu experimentů týkajících CBDC s dalšími centrálními bankami a finančním průmyslem, aby prozkoumal využití velkoobchodních CBDC. V rámci pilotního projektu bude singapurská centrální banka ve spolupráci s místními bankami testovat využití velkoobchodní CBDC k usnadnění domácích plateb.

Reklama

Šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Kristalina Georgievová tento týden vyzvala veřejný sektor, aby se nadále připravoval na zavedení CBDC a souvisejících platebních platforem.

Podle amerického institutu Atlantická rada (Atlantic Council) zkoumá zavedení CBDC 130 zemí, které představují 98 procent světového HDP. V pokročilé fázi zkoumání je 64 zemí, z toho 11 již nějakou formu CBDC zavedlo. Přípravnou fázi pro zavedení digitálního eura spustila tento měsíc také Evropská centrální banka.

Magazín newstream CLUB

Hlavním tématem letního čísla magazínu Newstream CLUB je Česko-Slovensko, s podtitulem Dvě země, jeden trh. 

V rozhovoru se představuje Karel Vágner, marketér a podnikatel v řadě úspěšných projektů, známý také spoluprací s manželkou a úspěšnou modelkou Simonou Krainovou.

Další osobnosti jako Igor Rattaj se zamýšlejí nad rozdíly mezi podnikáním v Česku a na Slovensku. O umělé inteligenci hovoří česko-slovenská investorka Andrea Ferancová Bartoňová, o veřejnosti a kultuře slovenský bestsellerista Jozef Karika. Uznávaný chef Marcel Ihnačák prozrazuje, která z obou kuchyní je „lepší“. Marketér Milan Šemelák s klientem Williamem Rudolfem Lobkowiczem mluví o tom, jak přetvořit odkaz šlechtického rodu do moderní doby.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Kryptoměna bitcoin

Lukáš Kovanda: Bitcoin za 100 tisíc dolarů začíná vypadat dosažitelně

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme