Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Nejdražším městem pro expaty se stal New York. Skokanem roku je Istanbul

Nejdražším městem pro expaty se stal New York. Skokanem roku je Istanbul
Pixabay
Dušan Kütner
duk

Rapidní růst nájemného a inflace jsou důvodem, proč se letos New York ocitl v čele žebříčku životních nákladů ECA International pro rok 2023. Tradiční vítěz Hongkong je letos druhý. Skokanem roku je Istanbul, jenž doplatil na svéráznou hospodářskou politiku prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, napsala agentura Bloomberg.

Reklama

V žebříčku nastalo několik velkých změn. Do první pětice se poprvé dostal Singapur, v němž lidé stejně jako v New Yorku bojují s raketově rostoucím nájemným. Do první desítky se kvůli inflaci v USA dostalo i San Francisco a směrem nahoru zamířila ze stejného důvodu i další americká města. Naopak letos je patrný sestup asijských měst, zejména v Číně, uvedl Bloomberg. Na třetím místě ECA International pro letošní rok zůstala Ženeva, na čtvrtém Londýn.

Singapur

Přesun talentů z Hongkongu do Singapuru je znát. Nikde jinde v Asii lidé nebydlí dráž

Soukromé domy v Singapuru jsou teď nejdražší v asijsko-pacifickém regionu. Měsíční nájemné v tomto městském státě v jihovýchodní Asii činí téměř 2600 dolarů (asi 58 tisíc korun), a v žebříčku dostupnosti bydlení v regionu se tak Singapur dostal před Hongkong. S odkazem na index Centra pro bydlení v asijsko-pacifickém regionu společnosti Urban Land Institute (ULI) o tom píše agentura Bloomberg.

Přečíst článek

Singapur se výrazně posunul z loňského 13. místa a poprvé pronikl do první pětky. Tento posun nahoru je výjimkou v obecném trendu mezi asijskými městy padat v žebříčku dolů, což je částečně způsobeno nižší mírou inflace v Asii ve srovnání s jinými regiony. V Číně je aktuálně nejnižší inflace na světě a činí pouhých 0,1 procenta.

Vzestup Singapuru byl z velké části způsoben velkým nárůstem nákladů na ubytování,“ řekl regionální ředitel ECA International pro Asii Lee Quane. „Zvýšená poptávka po nájemních domech, částečně způsobená dřívějším uvolněním omezení proti covidu, ve srovnání s jinými klíčovými lokalitami v regionu nebyla vyvážena odpovídajícím zvýšením nabídky ubytování,“ dodal.

Reklama

Istanbul

Nemovitosti v Istanbulu jsou astronomicky drahé a ceny rychle rostou

Turci tuto neděli míří k volebním urnám. K nákupu nemovitostí se jich vydává stále méně. Díky vysoké inflace ceny raketově rostou a řada Turků již na hypotéku nedosáhne. Pěkný byt v žádané istanbulské čtvrti vyjde dráže než v Dubaji.

Přečíst článek

Největší vzestup zaznamenal Istanbul, který se vyšplhal o 95 míst na 108. místo díky 80procentnímu nárůstu cen taženému hospodářskou politikou prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Turecko bojuje dlouhodobě nejen s inflací, ale i s propadem turecké liry.

Dubaj poskočila nahoru kvůli přílivu ruských emigrantů

K dalším závěrům průzkumu patří to, že nájemné v Dubaji vzrostlo téměř o třetinu kvůli přílivu ruských emigrantů, čímž se město posunulo z 23. na 12. místo. Zatímco většina evropských měst v žebříčku stoupla, norská a švédská města klesla kvůli slabým měnám a francouzská města se posunula dolů kvůli nižší míře inflace ve srovnání s ostatními městy v EU.

ECA International analyzuje náklady na spotřební zboží a služby, přičemž bere v úvahu náklady na pronájem v oblastech obvykle obývaných zahraničními pracovníky neboli expaty. Výsledkem je žebříček 207 měst ve 120 zemích po celém světě.

Pořadí, město (umístění loni) Pořadí, město (umístění loni)
1. New York, USA (2.) 11. Bern, Švýcarsko (16.)
2. Hongkong, Čína (1.) 12. Dubaj, SAE (23.)
3. Ženeva, Švýcarsko (3.) 13. Šanghaj, Čína (8.)
4. Londýn, Velká Británie (4.) 14. Kuang-čou (Kanton), Čína (9.)
5. Singapur (13.) 15. Los Angeles, USA (21.)
6. Curych, Švýcarsko (7.) 16. Šen-čen, Čína (12.)
7. San Francisco, USA (11.) 17. Peking, Čína (14.)
8. Tel Aviv, Izrael (6.) 18. Kodaň, Dánsko (18.)
9. Soul, Jižní Korea (10.) 19. Abú Zabí, SAE (22.)
10. Tokio, Japonsko (5.) 20. Chicago, USA (25.)

Letiště Singapur-Changi, terminál 3, na snímku z roku 2018

Singapurské letiště Changi je opět nejlepším na světě, Prahu v první stovce nenajdete

Jeden z hlavních dopravních uzlů v Asii, letiště Singapur-Changi, se po třech letech vrátilo do čela žebříčku nejlepších letišť na světě Skytrax World Airport Awards, jehož pořadí určuje hlasování zákazníků. Z čela po dvou letech odsunulo letiště Dauhá Hamad v Kataru. Ve stovce nejlepších letišť byste to pražské hledali marně, vyplývá z výsledků, které zveřejnila agentura Bloomberg.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

New York

Pět z nejbohatších měst na světě je v USA. V žebříčku stoupají Austin či Dubaj

Přečíst článek
Hongkong

Pětadvacet let pod čínskou správou není důvodem k oslavám. A bude hůř, říká rodák z Hongkongu

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme