Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Nejdražším městem pro expaty se stal New York. Skokanem roku je Istanbul

Nejdražším městem pro expaty se stal New York. Skokanem roku je Istanbul
Pixabay
Dušan Kütner
duk

Rapidní růst nájemného a inflace jsou důvodem, proč se letos New York ocitl v čele žebříčku životních nákladů ECA International pro rok 2023. Tradiční vítěz Hongkong je letos druhý. Skokanem roku je Istanbul, jenž doplatil na svéráznou hospodářskou politiku prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, napsala agentura Bloomberg.

Reklama

V žebříčku nastalo několik velkých změn. Do první pětice se poprvé dostal Singapur, v němž lidé stejně jako v New Yorku bojují s raketově rostoucím nájemným. Do první desítky se kvůli inflaci v USA dostalo i San Francisco a směrem nahoru zamířila ze stejného důvodu i další americká města. Naopak letos je patrný sestup asijských měst, zejména v Číně, uvedl Bloomberg. Na třetím místě ECA International pro letošní rok zůstala Ženeva, na čtvrtém Londýn.

Singapur

Přesun talentů z Hongkongu do Singapuru je znát. Nikde jinde v Asii lidé nebydlí dráž

Soukromé domy v Singapuru jsou teď nejdražší v asijsko-pacifickém regionu. Měsíční nájemné v tomto městském státě v jihovýchodní Asii činí téměř 2600 dolarů (asi 58 tisíc korun), a v žebříčku dostupnosti bydlení v regionu se tak Singapur dostal před Hongkong. S odkazem na index Centra pro bydlení v asijsko-pacifickém regionu společnosti Urban Land Institute (ULI) o tom píše agentura Bloomberg.

Přečíst článek

Singapur se výrazně posunul z loňského 13. místa a poprvé pronikl do první pětky. Tento posun nahoru je výjimkou v obecném trendu mezi asijskými městy padat v žebříčku dolů, což je částečně způsobeno nižší mírou inflace v Asii ve srovnání s jinými regiony. V Číně je aktuálně nejnižší inflace na světě a činí pouhých 0,1 procenta.

Vzestup Singapuru byl z velké části způsoben velkým nárůstem nákladů na ubytování,“ řekl regionální ředitel ECA International pro Asii Lee Quane. „Zvýšená poptávka po nájemních domech, částečně způsobená dřívějším uvolněním omezení proti covidu, ve srovnání s jinými klíčovými lokalitami v regionu nebyla vyvážena odpovídajícím zvýšením nabídky ubytování,“ dodal.

Istanbul

Nemovitosti v Istanbulu jsou astronomicky drahé a ceny rychle rostou

Turci tuto neděli míří k volebním urnám. K nákupu nemovitostí se jich vydává stále méně. Díky vysoké inflace ceny raketově rostou a řada Turků již na hypotéku nedosáhne. Pěkný byt v žádané istanbulské čtvrti vyjde dráže než v Dubaji.

Přečíst článek

Největší vzestup zaznamenal Istanbul, který se vyšplhal o 95 míst na 108. místo díky 80procentnímu nárůstu cen taženému hospodářskou politikou prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Turecko bojuje dlouhodobě nejen s inflací, ale i s propadem turecké liry.

Dubaj poskočila nahoru kvůli přílivu ruských emigrantů

K dalším závěrům průzkumu patří to, že nájemné v Dubaji vzrostlo téměř o třetinu kvůli přílivu ruských emigrantů, čímž se město posunulo z 23. na 12. místo. Zatímco většina evropských měst v žebříčku stoupla, norská a švédská města klesla kvůli slabým měnám a francouzská města se posunula dolů kvůli nižší míře inflace ve srovnání s ostatními městy v EU.

ECA International analyzuje náklady na spotřební zboží a služby, přičemž bere v úvahu náklady na pronájem v oblastech obvykle obývaných zahraničními pracovníky neboli expaty. Výsledkem je žebříček 207 měst ve 120 zemích po celém světě.

Pořadí, město (umístění loni) Pořadí, město (umístění loni)
1. New York, USA (2.) 11. Bern, Švýcarsko (16.)
2. Hongkong, Čína (1.) 12. Dubaj, SAE (23.)
3. Ženeva, Švýcarsko (3.) 13. Šanghaj, Čína (8.)
4. Londýn, Velká Británie (4.) 14. Kuang-čou (Kanton), Čína (9.)
5. Singapur (13.) 15. Los Angeles, USA (21.)
6. Curych, Švýcarsko (7.) 16. Šen-čen, Čína (12.)
7. San Francisco, USA (11.) 17. Peking, Čína (14.)
8. Tel Aviv, Izrael (6.) 18. Kodaň, Dánsko (18.)
9. Soul, Jižní Korea (10.) 19. Abú Zabí, SAE (22.)
10. Tokio, Japonsko (5.) 20. Chicago, USA (25.)

Letiště Singapur-Changi, terminál 3, na snímku z roku 2018

Singapurské letiště Changi je opět nejlepším na světě, Prahu v první stovce nenajdete

Jeden z hlavních dopravních uzlů v Asii, letiště Singapur-Changi, se po třech letech vrátilo do čela žebříčku nejlepších letišť na světě Skytrax World Airport Awards, jehož pořadí určuje hlasování zákazníků. Z čela po dvou letech odsunulo letiště Dauhá Hamad v Kataru. Ve stovce nejlepších letišť byste to pražské hledali marně, vyplývá z výsledků, které zveřejnila agentura Bloomberg.

Přečíst článek

Magazín Newstream CLUB

Je nový byznysově - lifestylový čtvrtletník o tom, jak žít bohatý a smysluplný život. Přináší inspiraci, osobnosti, miliardáře, rozhovory, life-hacky. Nedílnou součástí je fashion, design, travel, styl, food, filantropie a taky budoucnost.

Za hlavní téma PRVNÍHO čísla magazínu Newstream CLUB s titulkem Work is Life jsme zvolili radikální změnu, která se odehrává na poli práce. Ostatně i tento magazín je výrazem této změny. Ještě před několika lety by takový časopis zaměstnal velkou redakci na několik týdnů. Díky současným technologiím jej dokáže připravit mnohem menší tým. Pokud je dost efektivní a 100procentně oddaný pro věc.

Aktuální číslo magazínu Newstream CLUB představuje na titulní straně manažerku a podnikatelku Michaelu Bakala, která prozrazuje, že zvažuje novou kariéru. Vydala se proto studovat psychologii do Kalifornie.

Headhunter Jan Bubeník v prvním čísle mluví o tom, jak se v poslední době změnily nároky na šéfy. „Dnešní šéf je kapitán na rozbouřeném moři,“ říká.

Miliardáři a investoři Libor Winkler, Ondřej Fryc, Andrea Ferancová Bartoňová či Radim Jančura sdílejí své tipy, jak nakládat s penězi a investicemi.

V magazínu je sekce věnovaná filantropii – představují se top české nadace včetně Cibulky manželů Vlčkových a nadace rodiny Kellnerových. Objevují se v něm také články z prestižního Harvard Business Review, které redakce na základě licence jako jediná přináší českému publiku. 

K dostání je v síti trafik Lagardère. K dostání je také online i jako předplatné přes SEND.

Objednávejte zde.

Další číslo magazínu Newstream Club vyjde v prosinci 2023.

Související témata

Reklama

Související

New York

Pět z nejbohatších měst na světě je v USA. V žebříčku stoupají Austin či Dubaj

Přečíst článek
Hongkong

Pětadvacet let pod čínskou správou není důvodem k oslavám. A bude hůř, říká rodák z Hongkongu

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme