Šest let byl šéfredaktorem týdeníku Ekonom. Jako garant ekonomického obsahu celého vydavatelství Economia určoval, o čem a jak psát v Hospodářských novinách či na Aktuálně.cz. Předtím byl zástupcem šéfredaktora Lidových novin. Pomáhal založit a etablovat deník E15, stál u rozjezdu programu ČT24 v České televizi či vedl domácí ekonomiku v Hospodářských novinách. V Newstreamu komentuje aktuální dění, věnuje se realitnímu trhu a politice, rád ale zabrousí i do jiných oborů.
články autora
Katolická církev razantně vstupuje na trh nájemního bydlení. Chce mít v Praze přes tisíc bytů
Arcibiskupství pražské, vrcholný orgán katolické církve v Česku, již několik měsíců potajmu nakupuje v Praze části developerských projektů. Jde o stovky bytů, celkem jich má být přes tisíc. Investuje do nákupů miliardy korun. Byty chce pronajímat.
Byty v Praze podle aktuálních údajů přestaly zdražovat. Metr čtvereční nového bytu se nyní prodává za 143 tisíc korun. To je samo o sobě šílené číslo. Podstatné však je, že se ceny od prvního čtvrtletí nezvýšily. To je situace na trhu s bydlením nevídaná. Za posledních deset let šly ceny vždycky vzhůru.
Staronový šéf Starostů Vít Rakušan přichází s myšlenkou vyššího zdanění energetických firem. To už jsme mohli mít ve vládě rovnou socialisty, napadne jednoho. Ale Rakušan není sám v nápadech, jak na blížící se energetickou chudobu. Ministr průmyslu za stejnou partaj Jozef Síkela již mnoho měsíců rozpracovává jakýsi levný tarif energií. Pořád o něm nic moc nevíme. Minulá vláda Andreje Babiše zase ulevovala lidem odpouštěním daně z přidané hodnoty za energie.
Kdo bude rozhodovat o osudu dvaceti miliard korun, které investoři utopili ve zkrachovalé investiční skupině Arca Investments? Jde o největší bankrot firmy v novodobých dějinách. Klíčové jednání věřitelského výboru se uskuteční za pár desítek hodin. V pondělí se scházejí věřitelé, aby rozhodli, zda se půjde cestou reorganizace firmy, nebo společnost spadne do konkurzu.
Kolik miliard vydělal Tomáš Březina prodejem své firmy Best, kterou na začátku devadesátých let založil a vypiplal ji do významného evropského výrobce stavebních materiálů, nechce říct. Bude to hodně miliard. Mohlo by se zdát, že se Březina ve svých pětašedesáti letech tak trochu nudí, a proto kandiduje na prezidenta. Realita je však trochu jiná. Březina za třicet let svých zkušeností v byznyse dospěl k myšlence, že běhu světa rozumí více než mnoho jiných kandidátů. Možná má i pravdu, zkušeností má skutečně hodně. Kdo z nás vybudoval miliardovou firmu na zelené louce.
Andrej Babiš hlásil začátkem července, že rozjíždí svůj Instagram. A ať mu tam lidé dají, že chce být větší než Leoš Mareš. Povedený vtípek, Mareš má přes milion sledujících. Jenže v tom je právě ten vtip. Čím víc vtípků a „bezprostředních“ hlášek, fotek, videí a reakcí, tím je člověk sledovanější. Andrej Babiš má za svých pouhých 49 příspěvků již přes 38 tisíc sledovatelů.
Šéfování Radě Evropské unie, což je formální funkce, bude stát Česko asi jeden a půl miliardy korun. Už se psalo o mohutných přesunech úřednictva mezi Bruselem a Prahou, vládní letadla prý na tu armádu důležitých lidí ani nebudou stačit.
Inflace na Maledivách v květnu překročila dvě procenta. A dál roste, už i tam dosahuje globální zdražování. V letošní zimě to však může být proti Česku ráj na zemi. On tedy je neustále, ale už lze na sociálních sítích nalézt návody na drastickou inflaci a potenciální vypnutí plynu: Jeďte na zimu do nějakého tropického ráje. Kde plyn nepotřebují.
V druhém díle seriálu Kafe s prezidentem přinášíme rozhovor s bývalým rektorem Univerzity Karlovy Tomášem Zimou. Ve svých šestapadesáti letech už má za sebou osm let v čele Univerzity Karlovy, největší a nejvýznamnější tuzemské vysoké školy. Je ověnčen tituly jako prof, MUDr, MBA, DrSc. a několika dalšími. V kolika organizacích působí na významných funkcích ani nelze spočítat.
Ministr Jurečka je lidový, prostě co ho napadne, to řekne. Teď ho napadly vyšší daně pro bohaté. Že je to blbost mu řekli už kolegové z vlády, za uši mu pak dali za takový nápad veřejně se vyjadřující ekonomové.
Začala odstávka plynovodu Nord Stream 1, který vede ruský plyn do Německa. A ten zase z Německa proudí do Česka. Zásobníky se teď na zimu plnit nebudou.
Aleš Michl, od prvního července nový guvernér České národní banky, se v době svého nástupu do funkce nechal vyfotit na chodbě národní banky vedle obrazu Aloise Rašína, prvního ministra financí samostatné republiky, který je označován za guru české finanční politiky.
Andrej Babiš prý ještě zváží, zda se bude ucházet o Hrad. Řekl to v rozhovoru pro bývalé Rudé Právo, nyní již jen Právo. Je to znamenitá taktika. Tak trošku nás tahat za nos, nechávat nás v napětí. A pak jako blesk z čistého nebe udeřit. To je oblíbená Babišova strategie. Využil ji mnohokrát při přebírání firem, a osvědčila se mu. Asi ji znovu využije.
„Táta hypoték“ Jan Sadil, nyní člen představenstva ČSOB, kdysi uvedl příměr, že jedno procento na úrokové sazbě dělá asi tisíc korun měsíčně na milion půjčených korun. Jelikož se Sadil v branži pohybuje čtvrt století, budu jeho názor brát jako „bernou minci“.
Americký dolar 📈 posiluje vůči euru i dalším předním měnám po oznámení obchodní dohody mezi Spojenými státy a Británií. Jednotná evropská měna vůči dolaru kolem 18:30 středoevropského letního času ztrácela zhruba 0,6 procenta a pohybovala se v blízkosti 1,1230 dolaru. Britská libra vůči dolaru vykazovala pokles o necelé dvě desetiny procenta a nacházela se nedaleko 1,3270 dolaru.
Více než sto letů bylo ❌ zrušeno či nabralo zpoždění na moskevských letištích kvůli bezpečnostním opatřením, která v souvislosti s oslavami 80. výročí konce druhé světové války přijímají místní úřady v obavě z ukrajinských dronů. Někteří cestující na letištích v ruské metropoli čekají už druhý den, informovala ruskojazyčná verze serveru BBC.
S Jiřím Bartoškou odchází kus české kultury a charismatického stylu, uvedl dnes na síti X prezident 👨 Petr Pavel. Herce označil za frajera, za kterým zůstanou úžasné role, skvělý festival a nezapomenutelné chvíle. Vyjádřil soustrast rodině a blízkým. Bartoška zemřel dnes ve věku 78 let.
Američtí a ruští představitelé 🤝 jednají o tom, jak by mohly Spojené státy pomoci k obnovování dodávek ruského plynu do Evropy. Agentuře Reuters to řekly zdroje obeznámené s rozhovory. Evropa výrazně snížila odběr ruského plynu v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu.
V Pásmu Gazy za posledních 24 hodin zahynulo při izraelských úderech nejméně 1️⃣0️⃣5️⃣ Palestinců, píše agentura Reuters s odvoláním na místní zdravotníky. Od 18. března, kdy izraelská armáda po několikatýdenním příměří obnovila svou ofenzivu v Pásmu Gazy, zahynulo 2651 Palestinců a dalších 7223 jich bylo zraněno.
Britským úřadům se stále ❌ nepodařilo zjistit přesné příčiny požáru elektrické stanice, který v březnu na více než půl dne zablokoval provoz na londýnském letišti Heathrow. Uvedla to stanice Sky News. Již dříve policie sdělila, že zatím nemá poznatky o tom, že by požár byl založen úmyslně. Příčiny by mohla objasnit konečná zpráva úřadů, která podle plánů bude zveřejněna koncem června.
Evropská komise zahájila veřejnou konzultaci o možných opatřeních proti americkým clům v ☝ případě, že obchodní jednání s Washingtonem selžou. Souběžně Evropská unie zahájí spor v rámci Světové obchodní organizace (WTO) proti USA ohledně jejich takzvaných recipročních cel a cel na automobily a automobilové díly, a to formálním podáním žádosti o konzultace.
Ukrajinský parlament 👍 ratifikoval dohodu se Spojenými státy o využívání ukrajinského nerostného bohatství. Pro bylo 338 zákonodárců, proti nikdo, napsala agentura Reuters. Dohoda, kterou ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj před týdnem označil za vyváženou a spravedlivou, umožní Američanům přístup k ukrajinským přírodním zdrojům, vznikne také společný investiční fond na obnovu válkou zničené Ukrajiny.
Britská centrální banka podle očekávání 📉 snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 4,25 procenta. Rozhodla se tak kvůli obavám z dopadu amerických cel na hospodářský růst. Banka o tom informovala v dnešní tiskové zprávě. Výbor pro měnovou politiku hlasoval pro snížení o čtvrt bodu v poměru 5:4.
Dánský námořní dopravce Maersk varuje, že globální objem kontejnerů by letos mohl kvůli obchodní válce 📉 klesnout. Svůj výhled zisku na letošní rok ale ponechal beze změny. Vyplývá to z dnes zveřejněné výsledkové zprávy firmy, která bývá považována za barometr stavu globálního obchodu.