Zuckerbergův tým pro umělou superinteligenci má další úlovek. Tentokrát z Applu

Společnost Meta Platforms sestavuje tým největších odborníků na vývoj umělé superinteligence. Jeho členové si ročně přijdou na desítky milionů dolarů, díky čemuž se Marku Zuckerbergovi daří získávat velmi zvučná jména od konkurence. Do týmu nyní přijde Ruoming Pang, který vedl oddělení AI v Apple, uvedla agentura Bloomberg.
Alexandr Wang, zakladatel a šéf Scale AI, Daniel Gross, významný zakladatel startupů a bývalý CEO GitHubu Nat Friedman jsou prozatím nejzvučnější jména, která se zakladateli Facebooku Marku Zuckerbergovi podařilo zlanařit do jeho vysněného týmu pro tvorbu superinteligence. Stojí jej to spousty peněz, protože roční plat každého z těchto lidí představuje desítky milionů dolarů, bonusy klidně i sto milionů, navíc za Scale AI Meta zaplatila více než 14 miliard dolarů.
Nyní se Zuckerbergovi podařilo získat dalšího významného hráče. Podle informací agentury Bloomberg tým rozšíří Ruoming Pang, který doposud měl na starosti vývoj a implementaci umělé inteligence ve společnosti Apple a do roku 2021 působil v Googlu.
„Aby Zuckerberg získal Panga, musel mu nabídnout desítky milionů dolarů ročně,“ cituje Bloomberg svůj zdroj. Informaci o zaměstnání Panga nakonec potvrdila i společnost Meta Platforms, spekulace o výši platu ale nekomentovala.
Svět kolem Donalda Trumpa, jak jej dnes známe, nevznikl náhodou. Formovaly ho cíleně dvě skupiny lidí kolem dvou mocných figur, Petera Thiela a Steva Bannona, píše v nové knize Éra X její autorka Tereza Zavadilová. Jak se to dotkne životů lidí po celém světě včetně Česka?
Za politickou kariérou Donalda Trumpa stojí dvě šedé eminence, píše se v nové knize
Enjoy
Jako komiksová týmovka pro AI
Mark Zuckerberg představil myšlenku na sestavení nejlepšího týmu vědců, inženýrů a manažerů v oblasti umělé inteligence letos v červnu. Jeho cílem má být dosažení takzvané superinteligence, neboli AGI, tedy všeobecné umělé inteligence. Definice takového modelu je velice široká, Meta si je interně definuje jako nástroj, který většinu úkolů řeší stejně nebo lépe než vysoce kvalifikovaný člověk.
Na investice a platy zhruba pěti desítek lidí Meta vyčlenila desítky miliard dolarů jen pro letošní rok, první velkou investicí se přitom stala akvizice společnosti Scale AI, jejíž šéf Wang se stal lídrem nově vznikajícího týmu. Do něj se pak již Zuckerbergovi podařilo získat několik lidí z klíčových konkurentů, jako je Yuanzhi Li z OpenAI nebo Anton Bakhtin ze společnosti Anthropic.
Nicméně Sam Altman, zakladatel a CEO OpenAI, uvedl, že nejdůležitější figury z jeho týmu, které Zuckerberg oslovil, na nabídku nekývly.
Technologické společnosti jako Meta, OpenAI nebo Alphabet vedou stále intenzivnější boj o špičkové experty na umělou inteligenci, přičemž výše nabízených odměn dosahuje extrémních částek. Nejlépe placení výzkumníci v oboru si mohou podle serveru listu Financial Times ročně přijít i na více než deset milionů dolarů (209,5 milionu korun). Běžné mzdové balíčky v oboru zahrnující základní mzdu i různé bonusy se přitom pohybují mezi třemi a sedmi miliony.
Technologičtí giganti se přetahují o AI experty. Nabízejí obří odměny
Money
Meta získala téměř poloviční podíl ve Scale AI a posílila svou pozici v oblasti umělé inteligence. Tento krok ale vyvolal vlnu nevole mezi konkurenty – Google, Microsoft nebo xAI přerušují se Scale AI spolupráci. Firma čelí nejisté budoucnosti a na scénu vstupují noví hráči.
Když Meta nakupuje, ostatní prchají. Scale AI přichází o klienty
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.