Pět set nejbohatších lidí na světě podle indexu miliardářů agentury Bloomberg letos ztratilo dohromady 1,4 bilionu dolarů (asi 33,1 bilionu korun), včetně 206 miliard dolarů jen toto pondělí. Mezi pěti nejvíce postiženými nechybí již tradiční lídr žebříčku Elon Musk, Jeff Bezos či Mark Zuckerberg. Letošní vývoj je tak zcela opačný než loni, kdy jmění pětistovky nejmovitějších na světě stouplo úhrnem o bilion dolarů, uvedla agentura Bloomberg.
Facebook má nejen téměř tři miliardy uživatelů a tedy větších, či menších příznivců, ale i odpůrců. A to zřejmě v některých případech takových, že je třeba zakladatele a hlavní mozek sociální sítě pečlivě střežit. Náklady na jeho ochranu loni mnohonásobně převyšovaly podobné služby dalším nejbohatším lidem a nejmocnějším manažerům na světě, uvedla agentura Bloomberg.
Provozovatel Facebooku společnost Meta a její šéf Mark Zuckerberg otestují prodej virtuálního zboží a zážitků v budovaném světě metaverse. Využijí k tomu hru z virtuálního prostředí Horizon Worlds, kterou ve Spojených státech spustili v prosinci. Důvodem je i to, že podle odhadu Citi Bank může činit hodnota ekonomiky metaverza do roku 2030 až 13 bilionů dolarů, uvedl server CNBC.
Bývalý britský vicepremiér z let 2010 až 2015 za vlády Davida Camerona Nick Clegg měl v době svého politického působení zásadní vliv na miliony Britů. Pětapadesátiletý Clegg dostal nyní možnost ovlivňovat ještě mnohem více lidí – zakladatel a šéf společnosti Meta Mark Zuckerberg jej jmenoval prezidentem firmy pro globální záležitosti.
Společnost Meta Platforms provozující jednu z největších sociálních sítí na světě Facebook a také Instagram pohrozila, že v krajním případě obě služby v Evropě zablokuje. Důvodem je spor s evropskými regulátory o to, zda a jak může firma přenášet osobní data evropských uživatelů obou sítí do jejich mateřské země Spojených států, uvedla agentura Bloomberg.
Během jediného dne přišel Mark Zuckerberg o 29 miliard dolarů, když akcie jeho sociální sítě Facebook odepsaly 26 procent. Poprvé od vstupu Facebooku na burzu tak Zuckerberg opustil prestižní klub deseti nejbohatších lidí planety. Zvládne stále ještě mladý podnikatel ustát tlak, který na jeho osobu nyní začne nyní doléhat ještě více než doposud?
Poklesy akcií zejména technologických firem zamávaly pořadím a výší majetku nejbohatších obyvatel zeměkoule. Lídr žebříčku, spoluzakladatel Tesly a vizionář Elon Musk, jen během čtvrtka přišel o 25,8 miliardy dolarů (560 miliard korun). Meziročně chudší je 18 z 20 nejmovitějších miliardářů na světě, vyplývá z aktuálního žebříčku agentury Bloomberg.
Na jedné straně peněženky drtí inflace. Na té druhé fenomén kryptoměn s bitcoinem v čele způsobil, že hodně lidí pohádkově zbohatlo. A ještě zbohatne, protože velké investiční peníze světa začnou mířit do budování virtuálních světů, jak vyplývá z analýzy newstream.cz.
Facebook mění jméno na Meta a chce ještě více urychlit transformaci společnosti v plně digitální, či dokonce virtuální svět. Pokud to udělá špatně, v Česku může přijít o dosavadní výlučné postavení.
Euro oslabuje. Jednotná evropská měna reaguje na výstup šéfky Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeové na Fóru ECB o centrálním bankovnictví. Období velmi nízké inflace, které předcházelo pandemii COVID-19, se podle ní pravděpodobně nevrátí. Euro k dolaru odepisovalo 0,7 procenta na 1,0450 dolaru. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, ve stejnou dobu posiloval o půl procenta na 105,04 bodu. Dolar k japonskému jenu posiloval o 0,3 procenta na 136,51 jenu. Euro k jenu klesalo o 0,4 procenta na 142,64 jenu.
Průmyslová výroba v Rusku v květnu klesla v meziročním srovnání o 1,7 procenta. Některé sektory zaznamenaly masivní propad, například výroba aut. Míra nezaměstnanosti se pak snížila na rekordní minimum. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil ruský statistický úřad.
Ceny ropy zvrátily počáteční růst způsobený zprávou o stavu zásob a klesají. Údaje o poklesu zásob ve Spojených státech nejprve posílily obavy o dodávky na trhy, nakonec však na trhu převážily obavy o poptávku kvůli slabšímu výkonu globální ekonomiky. Cena severomořské ropy Brent klesala o 0,4 procenta na 117,51 dolaru (2782 korun) za barel. Americká lehká ropa WTI ztrácela 0,3 procenta a obchodovala se za 111,4 dolaru (2637 korun) za barel.
Americká centrální banka (Fed) nenechá americkou ekonomiku sklouznout do „režimu vyšší inflace“, i kdyby to mělo znamenat zvýšení úrokových sazeb na úroveň, která ohrožuje růst. Na Fóru ECB o centrálním bankovnictví to řekl předseda Fedu Jerome Powell. Větší chybou než riziko, že Fed zpomalí ekonomiku více, než je nutné k návratu inflace k dvouprocentnímu cíli centrální banky, by podle Powella byla situace, v níž by se nepodařilo obnovit cenovou stabilitu. Šéf Fedu svého vystoupení využil k tomu, aby zopakoval nynější hlavní zásadu centrální banky, napsala agentura Reuters.
Číst více
Do průmyslové zóny v Holešově na Kroměřížsku míří dva noví investoři. Volné parcely obsadí dovozce produktů kojeneckého sortimentu Baby Group a společnost fgFORTE, sdělila mluvčí Zlínského kraje Soňa Ličková. Z celkových 360 hektarů jsou pro investory určeny k prodeji parcely o rozloze 190 hektarů.
Novým ministrem školství se od července stane poslanec hnutí STAN a ústavní právník Vladimír Balaš. Do funkce ho na Pražském hradě jmenoval prezident Miloš Zeman. Balaš střídá v ministerském křesle Petra Gazdíka (STAN), který podal ke konci měsíce rezignaci kvůli svým kontaktům s obviněným podnikatelem Michalem Redlem z kauzy Dozimetr. Prezident jeho demisi v pondělí přijal.
Nový ministr školství, poslanec STAN a ústavní právník Vladimír Balaš
ČTK
Britská společnost Camelot prohrála právní bitvu, ve které se snažila zabránit udělení licence na provoz britské Národní loterie firmě Allwyn Entertainment, která patří do skupiny KKCG podnikatele Karla Komárka. Soudkyně Finola O'Farrellová rozhodla o zrušení automatického pozastavení poskytnutí licence, které bylo zavedeno poté, co Camelot napadl rozhodnutí, napsal list Financial Times.
Česká měna k euru stagnovala na 24,74 koruny za euro. 💶 Vůči dolaru 💵 oslabila oproti předchozímu závěru o devět haléřů na 23,61 koruny za dolar. Koruna vůči euru stagnuje od konce minulého týdne, kdy se držela kolem hodnoty 24,73 koruny za euro. Podle analytiků stabilní kurz koruny s největší pravděpodobností udržuje dál Česká národní banka (ČNB) intervencemi na měnovém trhu.
Pražská burza oslabila. Index PX klesl o 0,79 procenta na 1282,82 bodu. Dolů burzu táhly hlavně akcie bankovní skupiny Erste a Komerční banky. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.
Novým ředitelem Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) jmenovala vláda dosavadního náměstka Lukáše Kintra. Do funkce nastoupí od začátku července, informovaly úřad vlády a NÚKIB. Ministři po zasedání kabinetu původně informovali, že rozhodnutí odložili na některé z příštích zasedání. Kintr bude v čele úřadu nástupcem Karla Řehky, který bude od července náčelníkem generálního štábu.