Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

CSG oceňuje úsilí ministryně Černochové zlepšit přístup firem obranného průmyslu k bankovnímu financování

Jana Černochová, ministryně obrany
ČTK
Komerční spolupráce

Ministryně obrany Jana Černochová v posledních týdnech a měsících vyvíjí velké úsilí k tomu, aby se zlepšil vztah bankovního sektoru k obrannému průmyslu a jeho financování. Na vládní úrovni se stala klíčovou osobností, která upozorňuje na problém nedostatečných zdrojů pro financování rozvoje obranného průmyslu jako strategického odvětví pro Českou republiku a pro NATO a vtahuje do debaty i další aktéry: Ministerstvo financí ČR či banky. To je důležité v situaci, kdy některé menší firmy obranného průmyslu mohou mít problém i s banálním otevřením účtu.

Reklama

Průmyslově-technologická skupina Czechoslovak Group (CSG) aktivitu ministryně obrany vítá a upozorňuje, že bankovní financování představuje nadále problém. David Chour, místopředseda představenstva CSG, uvádí: „I když se od vypuknutí ruské agrese proti Ukrajině vztah bank k obrannému průmyslu obecně zlepšil, situace stále není ideální. Disponibilita bankovního financování představuje problém, který omezuje investice do navyšování kapacit i schopnost financovat významné zakázky. Jako největší česká společnost obranného průmyslu toto téma palčivě vnímáme a jsme rádi, že se v něm vysoce nadstandardně angažuje ministryně obrany Jana Černochová.“

CSG od svého založení neustále roste a tento růst prudce akceleroval po vypuknutí války na Ukrajině, kam CSG dodává těžkou techniku a hlavně tolik potřebnou velkorážovou munici. CSG intenzivně investuje do navyšování výroby, staví nové haly, instaluje nové výrobní linky a přijímá nové zaměstnance.

Rozsáhlá investiční aktivita v rámci skupiny je ale brzděna přístupem některých bank. „Stále trvá situace, kdy některé banky nefinancují obranný průmysl vůbec a některé jen v omezených limitech selektivně projekt od projektu, což v současné době, kdy je třeba financovat miliardové investice do růstu výroby, není dostatečné. Například plnění velkých projektů pro Ukrajinu by nebylo vůbec možné, kdyby financování neposkytovaly přímo vlády států NATO, které do značné míry suplují roli soukromého bankovního sektoru,“ upozorňuje David Chour a zároveň chválí státní finanční instituce: „Velmi si vážíme přístupu České exportní banky a pojišťovny EGAP, ale i zde narážíme na jejich finanční možnosti a omezené limity.“

Česko pořídí letouny páté generace F-35

Nejdražší armádní nákup podepsán. Česko pořídí letouny páté generace F-35

Česko koupí pro armádu 24 letounů páté generace F-35. Za stíhačky amerického výrobce Lockheed Martin zaplatí 150 miliard korun, jde o nejdražší český armádní nákup. Svým podpisem ho v Praze stvrdili ministryně obrany Jana Černochová (ODS) a americký velvyslanec v ČR Bijan Sabet. První stroje by do Česka měly přiletět v roce 2031, všechny zde budou do roku 2035. Americký bojový letoun nahradí švédské stíhačky gripen, které si Česko pronajímá za 1,7 miliardy korun ročně.

Přečíst článek

Menší firmy mohou mít problém i s otevřením účtu

Jeden z tradičních českých výrobců zbraní se nedávno v médiích nechal slyšet, že s přístupem bank a financováním obecně nemá problém i vzhledem k tomu, že je veřejně obchodovanou akciovou společností. David Chour k tomu podotýká: „Vstup na burzu není pro většinu českého obranného průmyslu, který sestává především z malých a středních firem, reálným řešením. Z trhu víme, že některé menší firmy, naši důležití dodavatelé komponent, mohou mít problém i s banálním otevřením účtu. Také je třeba odlišit firmy, které většinu produkce, například zbraně pro lovce a sportovní střelce, dodávají na civilní trh a pouze malá část jejich tržeb je tvořena zakázkami pro armády či policejní sbory. Z pohledu bank se jedná do značné míry o jiný segment, nikoliv obranný průmysl.“

CSG proto podporuje úsilí ministryně obrany Jany Černochové zlepšit přístup firem obranného průmyslu k bankovnímu financování. Je připravena zapojit se do diskuse na toto téma a nabídnout praktické zkušenosti výrobce vojenské techniky či velkorážové munice z kapitálových trhů a jejich fungování. „Otázka přístupu bank k obrannému průmyslu se nesmí bagatelizovat a veřejnou debatu, kterou politici jako Jana Černochová vedou, zlehčovat. Je to nesmírně důležité pro obranyschopnost nejen České republiky, ale i EU a NATO,“ uzavírá David Chour.

Předseda ČSSD Jan Hamáček

Exministr vnitra Hamáček jde pracovat pro Strnadovu CSG jako lobbista

Bývalý vrcholový politik, exministr vnitra a bývalý předseda ČSSD Jan Hamáček bude pracovat pro zbrojařskou a průmyslovou skupinu CSG Michala Strnada v roli ředitele vnějších vztahů.

Přečíst článek

Globální průmyslově-technologická skupina CSG vlastněná českým podnikatelem Michalem Strnadem má klíčové výrobní podniky v České republice, na Slovensku, ve Španělsku, v Itálii, Indii, Velké Británii a USA a své výrobky exportuje do celého světa. CSG soustavně investuje do rozvoje svých společností a zároveň expanduje v hlavních oborech svého podnikání.

Součástí skupiny jsou například česká automobilka Tatra Trucks, významný světový výrobce malorážové munice Fiocchi nebo český výrobce radarů Eldis. V podnicích začleněných do skupiny CSG a v propojených firmách pracuje více než 10 tisíc  zaměstnanců. V roce 2022 dosáhly konsolidované tržby skupiny hodnoty 25 miliard korun. Hlavními obory CSG jsou strojírenství, automobilový, železniční, letecký průmysl, obranný průmysl a výroba malorážové munice. S produkty společností CSG se lze díky silné proexportní orientaci setkat na všech kontinentech.

Michal Strnad, majitel holdingu Czechoslovak Group

Skokan mezi českými miliardáři. Strnad překonal Babiše, Zavorala i Dospivu

Mezi dolarové miliardáře se letos opět dostalo 11 Čechů, z nichž nejbohatší je nadále dědička investiční skupiny PPF Renáta Kellnerová s majetkem 18 miliard dolarů (v přepočtu asi 421 miliard korun). Skokanem roku se stal zbrojař Michal Strnad, který se ve světovém žebříčku meziročně posunul nahoru o stovky příček. S majetkem 4,4 miliardy dolarů (103 miliard korun) je mezi Čechy na šestém místě.

Přečíst článek

Miliardář Strnad podpořil vývoj léku proti leukémii

Díky finančnímu daru průmyslového holdingu CSG miliardáře Michala Strnada se podaří významně navýšit počet pacientů, kteří budou v rámci klinických studií léčeni v Ústavu hematologie a krevní transfúze (ÚHKT) imunoterapeutickou metodou.

Přečíst článek

Americký podnik Vista Outdoor odmítl nabídku na spojení s českou Colt CZ

Americký podnik Vista Outdoor odmítl spojení s Colt CZ, přednost dává Strnadovu CSG

Americký výrobce munice a outdoorového vybavení Vista Outdoor odmítl nabídku na spojení, kterou mu předložila česká zbrojařská skupina Colt CZ. Vista ale nadále doporučuje prodej své muniční divize Sporting Products jiné české firmě, a to Czechoslovak Group (CSG), jak oznámila v říjnu. Hodnota této transakce činí 1,91 miliardy dolarů (42,5 miliardy korun).

Přečíst článek

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme