Reklama

ČEZ chce využít nerozdělený zisk na investice do obnovitelných zdrojů a energetických služeb

ČEZ chce využít nerozdělený zisk na investice do obnovitelných zdrojů a energetických služeb
ČEZ
 ČTK

Energetický gigant plánuje využít největší část peněz ze zbylého zisku, který nerozdělí akcionářům, na rozvoj obnovitelných zdrojů energie a na investice do energetických služeb (ESCO) v Česku i v zahraničí. Podpořit chce ČEZ také investice do distribuce nebo k vylepšení svého portfolia, řekl finanční ředitel skupiny Martin Novák.

Reklama

ČEZ loni vykázal rekordní čistý zisk 80,7 miliardy korun, vedení společnosti z toho navrhlo vyplatit akcionářům v dividendách 80 procent. „Máme naplánované investice do rozvoje projektů v oblasti obnovitelných zdrojů, dále chystáme investice do ESCO firem, a to jak v České republice, tak na Slovensku, v Polsku, Německu nebo severní Itálii,” popsal Novák, kam chce firma primárně investovat.

šéf ČEZ Daniel Beneš

Baterie o velikosti domu. ČEZ buduje v Ostravě-Vítkovicích největší akumulátor v Česku

Skupina ČEZ buduje v Ostravě-Vítkovicích největší akumulátor v Česku. Baterie bude velká jako rodinný dům. Její vybudování, které přijde na více než 100 milionů korun, má pomoci stabilizovat českou energetickou soustavu. V plném provozu bude ve druhé polovině letošního roku, uvedl mluvčí Skupiny ČEZ Vladislav Sobol. Do roku 2030 má ČEZ za cíl postavit nová úložiště energie o kapacitě 300 megawattů.

Přečíst článek

Další část peněz z nerozděleného zisku by podle něj měla jít na investice do distribuce a vylepšení portfolia společnosti a další běžné programy.

Současná dividendová politika společnosti, kterou vedení firmy schválilo před rokem, počítá s výplatním pásmem 60 až 80 procent z dosaženého konsolidovaného zisku. Návrh představenstva pro letošní výplatu dividendy v rekordní výši 117 korun na akcii je tak na horní hranici tohoto pásma.

Vyplatit sto procent zisku už není možné

Podle Nováka jde o férový návrh, který má maximalizovat výplatu dividendy akcionářům, ale zároveň udržet podniku dostatek hotovosti pro případné budoucí výkyvy na energetickém trhu a plánované investice. Zároveň připomněl, že letošní dividenda bude násobkem částky z předchozích let.

Lukáš Kovanda: ČEZ bude štědrý. Chystá se vyplatit rekordní dividendu

Loňský zisk energetické společnosti ČEZ překonal očekávání, která již sama o sobě pro něj vyznívala mimořádně příznivě. Akcie společnosti by tak měly při dnešním burzovním obchodování dostat silný růstový impuls a je možné, že pokoří svoji nejvyšší cenu za období od loňského léta.

Přečíst článek

V minulosti firma pracovala i s výplatním pásmem v poměru od 80 do 100 procent ze zisku, tento model opustila loni. Podle Nováka si ČEZ v předchozích letech mohl dovolit vyplácet akcionářům i plný zisk, protože na trhu nebylo mnoho projektů s pozitivní hodnotou pro skupinu. „Z dlouhodobého hlediska, pokud se má firma dál rozvíjet, to však nebylo udržitelné. V současnosti je projektů na stole velké množství. Vidíme nové příležitosti, potřebujeme investovat a nahrazovat staré zdroje. Proto je potřeba si část peněz ponechat pro další rozvoj,” dodal Novák.

O konečné výši vyplacené dividendy z loňského zisku rozhodne valná hromada společnosti, která se bude konat 26. června. V loňském roce stát, který je se 70procentním podílem majoritním vlastníkem, navrhl vyšší výplatu dividendy akcionářům. Dnes ovšem ministerstvo financí oznámilo, že letos nebude od energetické firmy chtít vyšší dividendu, než vedení společnosti navrhlo, a nebude tak na valné hromadě podávat protinávrh.

ČEZ představil nové ceny elektřiny a plynu.

ČEZ zlevňuje elektřinu i plyn. Nové ceny stanovil 510 korun pod vládními stropy

Pokles cen energií na trzích opět rozhýbal nabídky tuzemských dodavatelů. Nové ceny pod vládou stanoveným cenovým limitem představil ČEZ, největší dodavatel energií v Česku. Nově společnost v průměru zlevňuje elektřinu o 350 korun za megawatthodinu a plyn o 300 korun.

Přečíst článek

Energetické firmy budou úřadům poskytovat širší data o cenách energií.

Fiala zakročil. Energogiganti budou muset odkrýt, kolik si účtují

Energetické firmy budou úřadům poskytovat širší data o skutečných cenách elektřiny a plynu než dosud. Statistiky by měly zahrnovat platby všech zákazníků. Uvedl to předseda vlády Petr Fiala (ODS) po jednání se zástupci tuzemských dodavatelů, Energetického regulačního úřadu (ERÚ) a Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Přečíst článek

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme