ČEZ snížil čistý zisk o šest procent

Energetická skupina ČEZ v prvním čtvrtletí letošního roku vydělala 12,8 miliardy korun, čistý zisk skupiny tak meziročně klesl přibližně o šest procent. Provozní výnosy naopak vzrostly o šest miliard na 93,4 miliardy korun. V hospodaření se projevila zejména loňská akvizice plynárenské distribuční společnosti GasNet. Vedení ČEZ zároveň navrhlo dividendu ve výši 47 korun na akcii, což odpovídá 80 procentům z loňského očištěného zisku.
„Výsledky hospodaření Skupiny ČEZ za první čtvrtletí odpovídají našemu očekávání,“ řekl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.
Provozní zisk před odpisy (EBITDA) skupiny v prvních třech měsících činil 43 miliard korun, meziročně tak vzrostl o sedm procent. K růstu podle podniku přispěla především loňská akvizice společnosti GasNet. Další růst zisku naopak zpomalily rychlejší odpisy uhelných aktiv podniku a vyšší úrokové náklady. Letošní prodej polských aktiv naopak přispěl do zisku jednou miliardou korun.
S odkladem podpisu finální dohody ke stavbě nových jaderných bloků v Dukovanech se posouvá i harmonogram celého projektu a jeho jednotlivé fáze. O měsíce se tak v plánech posune i samotné zprovoznění nových reaktorů. První z nich by podle aktuálního stavu měl být spuštěný na přelomu let 2036 a 2037. Na dnešní konferenci NextGen Energetika 2035+ v Praze to řekl Petr Závodský, předseda představenstva společnosti Elektrárna Dukovany II (EDU II), která je za jaderný tendr zodpovědná. Připomněl i rostoucí náklady na projekt.
Petr Závodský: Odklad dohody k Dukovanům posouvá i harmonogram celého projektu
Zprávy z firem
Společnost také zpřesnila vlastní výhled hospodaření na celý letošní rok, v němž očekává provozní zisk na úrovni 127 až 132 miliard korun. Na začátku roku podnik předpokládal provozní zisk v rozmezí o dvě miliardy korun nižším. Výhled pro dividendu klíčového očištěného zisku, který v prvním čtvrtletí činil 12,7 miliardy korun, naopak potvrdila na úrovni ze začátku roku v rozmezí od 25 do 29 miliard korun.
Představenstvo ČEZ dnes také představilo svůj návrh dividendy z loňského zisku. Ta by měla činit 47 korun za akcii, což odpovídá horní hranici současné dividendová politiky podniku. Počítá s výplatou 60 až 80 procent z očištěného zisku, který byl loni 31,8 miliardy korun. V loňském roce byla dividenda 52 korun za akcii.
Rozhodující slovo o výši dividendy ovšem bude mít valná hromada ČEZ, která se uskuteční 23. června.
Pavel Tykač je jeden z nejaktivnějších oligarchů v českém byznysovém rybníčku, jeho tahy má smysl více sledovat. Jeden z nejrychleji bohatnoucích fosilních miliardářů s velmi problematickou privatizační minulostí (Motoinvest, CS fondy), velkými aktuálními zájmy kolem modernizačních dotací po konci hnědého uhlí a tajnými nákupy majetkových podílů ČEZu.
David Ondráčka: Tykač si kupuje vliv. Devadesátky by rád nechal minulosti
Názory
Spotřeba elektřiny v distribučním území ČEZ Distribuce v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o tři procenta na 9,6 terawatthodiny. Spotřeba plynu na distribučním území GasNet vzrostla meziročně o 12 procent na 23,6 terawatthodin. Celková dodávka elektřiny a zemního plynu od ČEZ Prodej pak meziročně vzrostla o devět procent na 4,8 terawatthodiny.
ČEZ patří k největším energetickým podnikům v Česku. Jejím většinovým akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.