Americká analytická společnost Qualtrics International přejde do soukromého vlastnictví. Její většinový akcionář, německá softwarová firma SAP, přijal nabídku na prodej firmy celkem za 12,5 miliardy dolarů (277,1 miliardy korun) od konsorcia vedeného soukromou investiční společností Silver Lake a kanadským penzijním fondem CPPIB, napsala agentura Reuters.
Akviziční apetit čtvrtého nejbohatšího Čecha nepolevuje. Po plánu ovládnout francouzský maloobchodní řetězec Fnac Darty se peníze Daniela Křetínského nejspíš opět přesunou do Velké Británie. A opět do fotbalu. Podle prestižního magazínu Football Insider se Křetínský chystá koupit dalších 25 procent akcií londýnského klubu West Ham United. Tím by získal nadpoloviční podíl akcií klubu.
Zkušenost ze 70. let, kdy růst cen trápil řadu vyspělých ekonomik, nás učí, že zrychlující inflace se může po určitém zklidnění vracet a způsobovat znovu komplikace v ekonomice. V současné době již vidíme známky toho, že ústup inflačních tlaků byl pouze dočasný a restriktivní měnová politika ze strany centrálních bank tu s námi bude muset být podstatně déle. Tento fakt začíná odrážet i vývoj na finančních trzích.
„Přednost před silně naceněnými cyklickými tituly by měly dostat malé a střední podniky, které jsou nyní konzervativněji naceněné,“ píše ve svém komentáři akciový analytik společnosti BHS Timur Barotov.
Co mají společného výrobce špičkových senzorů a softwaru Quanergy Systems, společnost zabývající se 3D tiskem Fast Radius a internetový maloobchodní startup Enjoy Technology? Všichni nedávno vstoupili na burzu prostřednictvím firem pro speciální akviziční účely (SPAC) označovaných také jako firmy s bianco-šekem či „s prázdnou skořápkou“ – a všichni do roka zbankrotovali. Rostoucí počet podniků, které takto vstoupily na burzu a poté zkrachovaly, ukazuje, jak spekulativní může být cesta na burzu přes SPAC firmu, napsala agentura Bloomberg.
Šéf americké automobilky Tesla Elon Musk se podle žebříčku miliardářů agentury Bloomberg znovu stal nejbohatším člověkem na světě. Pomohl mu k tomu letošní růst akcií Tesly. V prosinci Muska v čele žebříčku vystřídal francouzský podnikatel Bernard Arnault, spoluvlastník skupiny LVMH., která se věnuje prodeji luxusního zboží. Arnault je nyní podle tohoto žebříčku na druhém místě, v jiném žebříčku je stále první.
Spanilá jízda vzhůru akcií čínských společností prozatím skončila. Široký index MSCI China, který sleduje více jak 700 čínských titulů, od konce října do konce listopadu posílil téměř o 110 procent. Eskalace napětí mezi USA a Čínou kvůli čínským špionážním balónům a vybírání zisků na světových trzích, jenž je patrné od začátku února, srazily tyto zisky na polovinu. Lednový růst je tak téměř vynulován. Řada analytiků a portfolio manažerů však zůstává pozitivní a vidí výrazný potenciál růstu, upozorňuje makléřka z J&T Tereza Jalůvková.
Společnost Nokia mění logo. Jedním z důvodů je fakt, že většina lidí si stále myslí, že vyrábí stejnojmenné mobilní telefony. Nokia se však v současnosti zaměřuje na internet věcí a rozvoj 5G sítí.
Na trhy dorazila dlouho očekávaná korekce. Burzy prošly výprodeji a investoři se právem stále ptají, zda je prodej růstových pozic a přesun do méně rizikových aktiv v tuto chvíli na místě. Větším poklesům snad zabránil zápis z jednání Fedu, který ukázal, že zvýšení úrokových sazeb o 50 bazických bodů je zatím spíše mimo hru. Přesto index S&P 500 sestoupil pod úroveň 4000 bodů, kde testoval v minulosti svá lokální minima.
Investiční firma Berkshire Hathaway miliardáře Warrena Buffetta měla loni rekordní provozní zisk, přestože kurzové ztráty a nižší zisky z investic způsobily firmě pokles ve čtvrtém čtvrtletí. Provozní zisk loni stoupl o 12 procent na 30,8 miliardy dolarů, oznámila společnost ve svém prohlášení.
Skupina mmcité, český výrobce městského mobiliáře z Bílovic na Uherskohradišťsku, plánuje v první polovině letošního roku vstoupit na trh START pražské burzy. Oslovit hodlá akciové investory za účelem svého dalšího rozvoje. Holding mmcité chce na pražské burze nabídnout až třetinu nových akcií. Cílem je získat od investorů minimálně 160 milionů korun na akvizici a rozšíření výrobních kapacit.
Evropské akciové trhy dnes posilovaly díky nadějím na pokles obchodního napětí mezi USA a Čínou. Německá burza se vyšplhala až na nové rekordní maximum. Index STOXX Europe 600 si připsal 0,44 procenta na 537,96 bodu. Index DAX, který je hlavním indikátorem vývoje cen akcií na burze ve Frankfurtu nad Mohanem, se dnes zvýšil o 0,63 procenta a uzavřel na 23 499,32 bodu.
Pražská burza zavřela na nejvyšší hodnotě ve své historii. Index PX dnes posílil o 2,01 procenta na 2145,99 bodu, a vylepšil tak dosavadní maximum z 27. března. Během dne se dostal i nad 2147 bodů. Nahoru ho táhly především bankovní akcie. Aktivita na trhu byla nadprůměrná, celkový objem obchodů přesáhl 950 milionů korun.
Ceny ropy 🛢 dnes pokračují v růstu 📈, podporují je naděje na zmírnění obchodního napětí mezi Spojenými státy a Čínou. Severomořská ropa Brent přidává asi 0,7 procenta a dostala se nad 63 dolarů za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) si připisuej také asi 0,7 procenta a vrátila se nad 60 dolarů za barel.
Francouzský prezident Emmanuel Macron a polský premiér Donald Tusk podepsali v Nancy na východě Francie smlouvu o přátelství a posílené vojenské spolupráci, informovaly agentury AFP a PAP. Obě strany rovněž podepsaly dohodu o civilní jaderné energetice.
Italská společnost Moltiply Group, která provozuje internetový srovnávač cen Trovaprezzi.it, žaluje americkou internetovou firmu Google za zneužívání dominantního postavení na trhu. Žádá také po firmě odškodné zhruba tři miliardy eur (téměř 75 miliard korun). Google požadavky na odškodné odmítl a označil je za přemrštěné, uvedla agentura Reuters.
Číst více
Slovenský výrobce munice MSM Group, který patří pod společnost Czechoslovak Group (CSG) podnikatele Michala Strnada, dokončila převzetí německého průmyslového parku Walsrode s výrobou nitrocelulózy. Výše transakce skupina neuvedla, podle dřívějších informací serveru Seznam Zprávy šlo o obchod za miliardy korun. Výrobu nitrocelulózy v německém Walsrode chce CSG za několik miliard korun rozšířit.
Číst více
Výrobce porcelánu z Nové Role na Karlovarsku, společnost Thun 1794 ☕, po dvou nepříliš dobrých letech očekává letos obrat k lepšímu. Začátek roku ukazuje nárůst počtu zakázek, a to takový, že firma musí prodlužovat termíny objednávek. Podle generálního ředitele Thun 1794 Vlastimila Argmana by tak mohla společnost letos dosáhnout zisku, předběžně okolo 20 milionů korun. Loni firma skončila ve ztrátě, výši zatím porcelánka neupřesnila.
Číst více
Skupina IAG, která vlastní mimo jiné aerolinky British Airways a Iberia, plánuje koupit 71 letadel ✈ pro dálkové lety od výrobců Airbus a Boeing. Skupina to uvedla spolu s výsledky hospodaření za první čtvrtletí. Čistý zisk vzrostl na 198 milionů eur (téměř pět miliard kourn), před rokem činil zisk na srovnatelné bázi 68 milionů eur.
Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová zopakovala, že Evropská unie Spojeným státům nabízí nulová vzájemná cla na průmyslové zboží. Pokud ale obchodní jednání s USA selžou, je EU připravena u celních poplatků na protiopatření, dodala von der Leyenová po schůzce s německým kancléřem Friedriech Merzem.
Nová německá ministryně hospodářství a energetiky Katherina Reicheová dnes vyloučila, že by se Německo mohlo vrátit k výrobě elektřiny z jádra ☢. Návrat by podle ní vyžadoval příliš mnoho peněz a není pro něj ani shoda ve společnosti. Jaderná energetika podle ní patří k evropskému energetickému mixu, ne už ale k německému. Důraz chce Reicheová klást na budování plynových elektráren, informovala agentura DPA.
Číst více