Den před ruskou invazí na Ukrajinu se mezi 500 nejbohatších lidí světa řadilo 23 Rusů. Jejich majetek podle žebříčku miliardářů, který sestavuje agentura Bloomberg, činil 339 miliard dolarů (7,6 bilionu korun). Po roce konfliktu se jmění těchto 23 ruských boháčů ztenčilo o pětinu - kleslo o 67 miliard dolarů.
Americký miliardář a spoluzakladatel softwarové společnosti Microsoft Bill Gates koupil podíl 3,8 procenta v nizozemské firmě Heineken Holding, která vlastní kontrolní podíl v pivovaru Heineken. Vyplývá to z údajů nizozemského úřadu pro regulaci finančních trhů AFM. Podle agentury Bloomberg zaplatil Gates za podíl kolem 902 milionů dolarů (zhruba 20 miliard korun).
Miliardář Daniel Křetínský se chystá koupit kontrolní podíl ve francouzském maloobchodním řetězci Fnac Darty, ve kterém od léta drží 20 procent. S odkazem na své zdroje to napsal server BFM Business. Akcie firmy obchodované na burze v Paříži v reakci na zprávu zpevnily o více než deset procent.
Novou generální ředitelkou Generálního finančního ředitelství se od 1. března stane někdejší náměstkyně ministra financí Simona Hornochová. Novinářům ji ve čtvrtek představil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Bývalá generální ředitelka Tatjana Richterová skončila na vlastní žádost loni v březnu, od jejího odchodu řídil Finanční správu její zástupce Jan Ronovský.
Příběhy podnikání jsou plné úspěchů i pádů. Na dolním konci kola štěstěny se teď kvůli energetické krizi ocitla zlínská NWT. Rodinná firma, která tři desítky let zkoušela různé inovace. Loni kvůli závazkům energetické divize skončila NWT v reorganizaci. Martina Vítková, spoluzakladatelka zlínské firmy, v novém díle pořadu Jiný peníze Andrey Ferancové Bartoňové a Terezy Zavadilové popisuje, jaké nástrahy může podnikání připravit.
V rámci novodobého „Marshallova plánu“ na Ukrajinu zamíří zahraniční investice a rozvojová pomoc minimálně v řádu stovek miliard dolarů. Česko má dnes na Ukrajině velmi dobrou pověst a tuzemským firmám se i díky tomu nadějně otevírají dveře k zakázkám na rekonstrukci a modernizaci země. Jak ale upozorňuje v rozhovoru pro Export.cz viceprezident Hospodářské komory Tomáš Prouza, nejtěžší bude uspět v nadnárodních tendrech. „Tady vnímám největší riziko,“ řekl bývalý státní tajemník pro evropské záležitosti, který také stojí v čele Svazu obchodu a cestovního ruchu.
V pátek 24. února uplyne rok od vpádu ruských vojsk na Ukrajinu. Nikdo tehdy nečekal, že Ukrajinci se dokážou postavit síle ruské armády. Stejně jako nikdo nepředpokládal, že ta je tak slabá, říká politolog Josef Kraus z Masarykovy univerzity v Brně v rozhovoru pro Newstream. Kdy podle něj válka skončí? A jak se bude vyvíjet dál?
Události minulého roku zcela změnily bezpečnostní situaci, nejvíce od druhé světové války. Bylo jasné, jak moc jsme za posledních 30 let zaspali, řekla na úterním velitelském shromáždění ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Potvrdila jednotu Západu po ruské invazi na Ukrajinu.
Jaké společenské události mohou přivést člověka na dráhu diplomatky? Která žena jí byla velkou inspirací? A jak se proměnila irská společnost a nerovné postavení irských žen za posledních šedesát let? Nejen o tom jsme si povídaly s Clionou Manahan, velvyslankyní Irska pro Českou republiku před setkáním Innovative Women Shaping the Future, které spolupořádají Velvyslanectví Irska, Enterprise Ireland a Newstream Business Club českých a slovenských žen.
Česko dodalo Ukrajině za rok války s Ruskem výzbroj a munici asi za dvacet miliard korun, říká Jiří Hynek, šéf Asociace obranného a zbrojního průmyslu ČR. Z hlediska zbrojní pomoci Ukrajině je český příspěvek významný. Kolik přesně tanků či houfnic dodal stát nebo české firmy však nechce odhalovat. Evropa je podle Hynka nyní na hranici svých schopností dodávat na Ukrajinu vojenskou techniku. Zle podle něj zanedbala zbrojní průmysl. Pokud by nastal třeba konflikt s Ruskem, Evropa by byla načapána v nedbalkách.
Francie vynaloží v příštích dvou letech dodatečných 6,5 miliardy eur na obranné výdaje s ohledem na nové a bezprecedentní hrozby, uvedl v neděli v podvečer podle tiskových agentur AFP a AP francouzský prezident Emmanuel Macron. V projevu vpředvečer výročí pádu Bastily také prohlásil, že Evropa od konce druhé světové války v roce 1945 nikdy nečelila takovým hrozbám, ať už ze strany Ruska nebo v podobě teroristických či kybernetických útoků.
Případné zavedení třicetiprocentních cel na dovoz zboží z Evropské unie do Spojených států by Německo tvrdě zasáhlo. V letním rozhovoru poskytnutém stanici ARD to řekl německý kancléř Friedrich Merz. V příštích týdnech chce s Washingtonem dál vyjednávat, nutná je podle něj jednota EU.
Číst víceNěmecký kancléř Friedrich Merz
ČTK
Odklad evropských protiopatření proti americkým clům není překvapením, ukazuje to stále otevřený prostor ke vzájemným jednáním. Uvedl to hlavní ekonom XTB Pavel Peterka. Obchodní válka EU se Spojenými státy by podle něj měla velké negativní následky, protože EU nemá vůči USA tak silné karty jako například Čína. Pro další vyjednávání s USA se již v sobotu vyslovovali také někteří čeští politici.
Číst více
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová oznámila, že po deseti letech vyjednávání dosáhla Evropská unie politické shody s Indonésií o obchodní🤝🏻🤝🏻🤝🏻 dohodě. Obě strany tak podle šéfky EK vysílají silný signál o předvídatelném, dlouhotrvajícím partnerství založeném na důvěře a sdílených hodnotách. Indonéský prezident Prabowo Subianto hovořil o "strategickém průlomu".
Premiér Fiala v 📨📨📨dopise požádal Fica, aby na úrovni EU neblokoval 18. balík protiruských sankcí. Zmínil mj. společný zájem zajistit bezpečí obou zemí. V dopise uvedl, že je to důležité nejen kvůli ukrajinským civilistům, kteří čelí stále silnějšímu ruskému bombardování, ale také vzhledem ke společné historii a bolestné zkušenosti s agresivní politikou Moskvy a okupací.
Evropská unie 🕊️🕊️🕊️odloží platnost protiopatření proti americkým clům do začátku srpna, oznámila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Protiopatření měla začít platit od pondělí 14. července. Podle šéfky EK sedmadvacítka dává stále přednost vyjednání řešení, pokud jde o obchodní dohodu s USA. Zároveň ale připravuje protiopatření, jestliže k žádné dohodě nedojde.
Pokud jednání o clech s USA selžou, německá vláda zváží rozhodná 🥊🥊🥊protiopatření, uvedl německý ministr financí Lars Klingbeil v rozhovoru s deníkem Süddeutsche Zeitung, který byl publikován v neděli. Trumpova celní politika ohrožuje podle něj americkou ekonomiku přinejmenším stejně jako evropské podniky. Ministr financí se zároveň vyslovil pro deeskalaci. "Tahle celní válka musí skončit. Nikdo nepotřebuje nové hrozby nebo provokace," uvedl.
Ruské síly 💥💥💥dobyly vesnice Mykolajivka a Myrne v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na prohlášení ruského ministerstva obrany. Dodala ale, že tvrzení z bojiště nelze bezprostředně ověřit. Předtím Rusko i Ukrajina hlásily další dronové útoky nepřítele.
Hnutí ANO ve 🗳️🗳️🗳️volebním modelu agentury STEM udrželo 30,9 procenta hlasů, koalice Spolu vládních stran ODS, TOP 09 a KDU-ČSL klesla proti minulému týdnu na 19,9 procenta. Hnutí STAN se ziskem 13,2 procenta hlasů dostalo před kandidátku SPD s 12,4 procenta. Do Sněmovny by prošli ještě Piráti a s nárůstem podpory proti minulému týdnu také uskupení Stačilo!, ve kterém figurují komunisté. Motoristé sobě by pětiprocentní hranici potřebnou pro vstup do dolní komory Parlamentu stejně jako ve volebním modelu z minulého týdne nepřekročili. Model agentury STEM zveřejnila CNN Prima News.
Společnost WISS CZECH, která dodává hasičská auta a další techniku složkám🧑🚒👮♂️👩⚕️ integrovaného záchranného systému, loni utržila 234,8 milionu korun. Meziročně to bylo téměř o 81,5 milionu korun méně. Firma z Uherského Brodu zaznamenala v roce 2024 čistý zisk 4,1 milionu korun, o rok dříve byl 7,7 milionu korun. Vyplývá to z výroční zprávy a účetní závěrky podniku, které jsou založené ve Sbírce listin.