Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Moskevský patriarcha Kirill nesmí do Česka. Od Fialovy vlády dostal ban

Česko zařadilo na národní sankční seznam moskevského patriarchu Kirilla. Kirilll má zákaz vstupu do ČR
ČTK
 ČTK

Patriarcha Kirill, světským jménem Vladimir Michajlovič Gunďajev je první osobou, kterou česká vláda zařadila na vnitrostátní sankční seznam kvůli jeho podpoře ruské invaze na Ukrajinu. Nejvyšší představitel Ruské pravoslavné církve má zákaz vstupu do Česka. Pro moskevského patriarchu to znamená i zmrazení případného majetku v zemi.

Reklama

Zařazení na vnitrostátní sankční seznam vládě umožňuje takzvaný Magnitského zákon, který vešel v účinnost v lednu. Jeho zažazení na národní seznam ve středu schválila vláda. Vyplývá ze seznamu na webu ministerstva zahraničí.

Česko se opírá o sankční režimy plynoucí z unijního práva, prioritu mají sankční opatření na úrovni celé Evropské unie. Od sankcí proti patriarchovi Kirillovi musela už dříve sedmadvacítka upustit kvůli nesouhlasu Maďarska. Proto česká diplomacie navrhla jeho zařazení na národní seznam.

Provádění opatření směřujících ke zmrazení majetku má na starost Finanční analytický úřad (FAÚ). Prověří, zda osoba zařazená na sankční seznam disponuje majetkem v Česku, a případně majetek zmrazí.

Ruský prezident Vladimir Putin

Bohatý Putinův přítel Roldugin. Švýcarský soud odsoudil čtyři bankéře, kteří mu pomohli převádět miliony

Čtyři bankéři, kteří pomáhali blízkému příteli ruského prezidenta Vladimira Putina převádět miliony franků přes švýcarské bankovní účty, byli odsouzeni za nedostatečnou obezřetnost při finančních transakcích. Okresní soud v Curychu uložil bývalému šéfovi banky a třem zaměstnancům podmíněné pokuty. Rozsudek zatím není pravomocný, uvedly agentury.

Přečíst článek

Reklama

Související

EU zakázala dovoz ruské ropy. Česko ji kvůli výjimce vozí nejvíce za  jedenáct let.

EU zakázala dovoz ruské ropy. Česko ji ale kvůli výjimce vozí nejvíce za jedenáct let

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme