Reklama

Chudý prezident? Bidenovi měli loni příjem v přepočtu 12 milionů korun

Bidenovi měli v roce 2022 příjem v přepočtu 12 milionů korun
ČTK
 ČTK

Americký prezident Joe Biden a první dáma Jill Bidenová zveřejnili své daňové přiznání. Za loňský rok si vydělali téměř 580 tisíc dolarů (12,4 milionu korun) a na daních odvedli 23,8 procent svých příjmů. Zhruba 3,5 procenta svých příjmů, tedy 20 180 dolarů (431 tisíc korun), věnovali 20 charitativním organizacím, včetně jedné spojené s americkými policejními odbory, píše agentura Reuters.

Reklama

Biden pobírá jako prezident Spojených států plat ve výši 400 tisíc dolarů. Jill Bidenová vydělala 82 335 dolarů jako učitelka angličtiny na Northern Virginia Community College. Další příjmy pochází z investic, penzijních fondů či zisků z prodeje knih, připomíná Reuters.

Své daňové přiznání zveřejnila také americká viceprezidentka Kamala Harrisová s manželem Dougem Emhoffem, který je právník. Ze svých příjmů ve výši 456 918 dolarů zaplatili státu 20,5 procenta.

Donald Trump

Trump zaťatě odmítá ukázat daňová přiznání. Zastání hledá u nejvyššího soudu

Bývalý americký prezident Donald Trump v pondělí požádal nejvyšší soud Spojených států, aby zablokoval snahy výboru Sněmovny reprezentantů získat jeho daňová přiznání. Podle Trumpa příslušný sněmovní výbor dokumenty chce z politických důvodů, napsala agentura Reuters.

Přečíst článek

Agentura Reuters zároveň připomíná, že demokrat Biden na rozdíl od republikánů navrhl vyšší zdanění korporací a jednotlivců, kteří vydělávají více než 400 tisíc dolarů ročně.

Američtí prezidenti svá daňová přiznání tradičně zveřejňují. Výjimkou byl bývalý republikánský prezident Donald Trump, který tvrdil, že tak nemůže učinit kvůli auditu berního úřadu, ačkoliv úřad uvedl, že jej zveřejnit může.

Příští rok se ve Spojených státech uskuteční prezidentské volby a očekává se, že Biden bude usilovat o druhý čtyřletý mandát. Soupeřem by mu opět mohl Trump, který se uchází o nominaci Republikánské strany.

Donald Trump

Donald Trump čelí obvinění z trestného činu. Jako první americký prezident v historii

Velká porota newyorského soudu hlasovala pro obvinění amerického exprezidenta Donalda Trumpa v souvislosti s penězi pro pornoherečku Stormy Daniels. Informovaly o tom světové agentury, podle nichž se tak Trump stal prvním bývalým prezidentem Spojených států, který čelí obvinění z trestného činu. Trump tvrdí, že je nevinen.

Přečíst článek

Bývalý prezident USA Donald Trump během prvního projevu poté, co byl jako jediný exprezident v amerických dějinách obžalován.

Trump po obžalobě: Spojené státy jsou na cestě do pekla a celý svět se jim směje

Nikdy jsem si nemyslel, že by se něco takového v Americe mohlo stát, uvedl v noci bývalý prezident USA Donald Trump ve svém prvním projevu poté, co byl v úterý jako jediný exprezident v amerických dějinách obžalován. Spojené státy jsou podle něj na cestě do pekla a celý svět se jim směje. Tvrdí, že se ničeho nedopustil. Jediným zločinem podle něj je to, že neohroženě bránil USA před lidmi, kteří se je snaží zničit.

Přečíst článek

Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme