Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

V pražské Troji stojí vily těch nejbohatších Čechů. Výkladní skříní architektury je i ta nová z betonu

Vila v Troji
Se svolením Filipa Šlapala
Petra Nehasilová

Na úpatí kopce v pražské Troji, v tamní ukázkové zástavbě ohraničené tramvajovou tratí, se dlouhá léta nacházela nezastavěná malá proluka. Teď tam stojí novostavba přísně minimalistické betonové vily.

Pražská Troja se rozkládá hned ve dvou pražských čtvrtích. Na jedné straně končí zoologickou zahradou, na straně druhé viniční usedlostí Popelářka. Svažité pozemky a fakt, že jde o záplavovou zónu, způsobily to, že se do Troji moc lidí nehrnulo. Díky výstavbě mostu do Holešovic a tunelu Blanka se i tato lokalita stala vyhledávanou. Dnes tam honosné prvorepublikové vily vlastní ti nejbohatší lidé z Česka. Jako Marek Dospiva (12. nejbohatší Čech) nebo developer Luděk Sekyra, jemuž vilu navrhla známá architektka Eva Jiřičná. Výkladní skříní tuzemské architektury je bezpochyby i přísně minimalistická vila, kterou navrhlo architektonické studio Stempel & Tesar architekti.

Investoři chtěli beton

Dům-socha, tak ji architekti Ján Stempel a Jan Jakub Tesař stojí na dlouho nezastavěném pozemku. Ten není nijak velký (cca 530 metrů čtverečních), je svažitý, a tak trochu i komplikovaný. Nachází se totiž v blízkosti tramvajové linky. „Hlavní nevýhoda místa, tedy blízkost tramvajové trati, vylučovala možnost otevřít obytné místnosti směrem na jihovýchod – ke vstupu. To nás přimělo dům z této strany zaclonit, aby byl chráněn před ruchem frekventované trati,“ vysvětlují architekti. Pomohli se přetažením zdí, díky tomu nejenom místnosti, ale i obytná část zahrady získaly požadované soukromí.

Architekt Radan Hubička v pražské Babě se svým týmem navrhl velkorysou vilu.

Výjimečná vila na Babě je na prodej. Prodává ji kontroverzní podnikatel

Pražská vilová čtvrť Baba patří mezi ty nejatraktivnější pražské lokality. A stejně tak vily, které tam stojí. Jedna z těch novějších je teď na prodej.

Přečíst článek

Vila na první pohled zaujme svým tvarem, stejně jako tím, že je postavená z betonu. Ten je ve spodní části tmavý a splývá se zahradou, v horní části je světlý a téměř bílé patro se prolíná s nebem. „Beton nevyplynul z diskuse, tento materiál byl jak v exteriéru, tak v interiéru jednoznačným požadavkem a zásadní prioritou klienta,“ dodávají architekti k zakázce.

Navíc díky výborným akumulačním vlastnostem betonu a zastínění prosklených ploch předsazenými konstrukcemi panuje v domě příjemné klima v letních i zimních měsících.

Užitná plocha vily je rozumných 205 metrů čtverečních. Hlavní materiál je krom betonu březová překližka, která alespoň trochu interiér vizuálně zahřeje.

Daniela Baráčková a Jakub Filip Novák ze studia No Architects

Velikost kvalitu bydlení neurčuje. Pohodlně žít se dá i na dvaceti metrech, říkají architekti

Atelier No Architects funguje na bázi propojení architektury a vizuálního umění. Jakub je architekt a publicista. Daniela je vizuální umělkyně. Za svou společnou práci získali množství ocenění, například Big See Award 2020 a 2021 na poli architektury za Montessori školku a projekt Baugruppe. Vytvářejí různé projekty pro širokou škálu klientů. Ať už jde o mini byt či velký dům. Velikost totiž podle nich nerozhoduje o kvalitě bydlení.

Přečíst článek

Architekt Petr Kolář

Architekt miliardářů Kolář: Luxus není zlatý kohoutek, ale dokonalá funkčnost

Petr Kolář patří k nejžádanějším českým architektům současnosti, i miliardáři na něj stojí frontu. Staví hotelové resorty, vesnice, olympijské parky i rodinné domy. Označení „architekt miliardářů” se ale brání. „Kvalitní architektura jde dělat i s útlým rozpočtem, stavíme projekty i za milion,” říká Kolář v rozhovoru pro newstream.cz.

Přečíst článek

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry. 

Témata související s realitami:

Související

V Záběhlicích vzniká nová vilová čtvrť.

I Pražané budou mít svůj „Tugendhat“. Na kolik vyjde luxusní vila s kinem nebo wellness v suterénu?

Přečíst článek
Doporučujeme