Co se dá koupit za pět milionů? V Praze garáž, v Chorvatsku nový apartmán s výhledem na moře

Co a kde se dá koupit za pět milionů korun? Například v Praze se za takovou sumu dá v lepší případě pořídit jen hodně malý byt, v okresních tuzemských městech se s ní dá skoro rozmáchnout. Ve Špindlu za stejnou částku nelze koupit nic, v Rakousku už malý apartmán, v Chorvatsku i byt v novém developerském projektu.
„V Praze dnes za pět milionů koupíte v lepším případě malý byt - nebo s trochou nadsázky garáž. V naší nabídce se nemovitosti v této cenové hladině objevují spíše výjimečně,“ míní Filip Šejvl, managing partner realitní kanceláře Philip & Frank. Samozřejmě ale i tato částka, na pěti milionovou hypotéku dosáhne jedinec s měsíčním příjmem kolem 50 tisíc korun, stále nabízí zajímavé možnosti.
„Například v případě Mostu můžeme hovořit o relativně velkém rozpočtu. Za tuto sumu lze pořídit víceméně v jakékoli části města i čtyřpokojový byt ve skvělém stavu po rekonstrukci, nebo dokonce menší rodinný dům v dobrém, resp. obyvatelném stavu,“ říká Jakub Žižka z kanceláře RE/MAX Alfa.
Jaké nemovitosti se dají koupit za pět milionů v zahraničí?
V Mostě velký byt, v Praze garáž
Souhlasí s ním i Filip Šejvl. V krajských městech jako je Plzeň, Hradec Králové, Zlín nebo Olomouc se podle něj dá za pět milionů korun pořídit nový nebo nově zrekonstruovaný byt 2+kk až 3+kk. „I když i zde ceny rostou. Na menších městech a na venkově je pak možné pořídit i rodinný dům – často starší a před rekonstrukcí, ale někdy i v dobrém stavu,“ dodává Šejvl.
Například ale v populárním horském středisku ve Špindlerově Mlýně, kde se ceny nemovitostí z mnoha důvodů, například i kvůli omezené možnosti nové výstavby, přibližují těm v Praze. „Za cenu 5 milionů korun v centru obce nelze pořídit víceméně nic. Ceny zdejším apartmánu začínají mnohdy na osmi až 10 milionech,“ přibližuje Žižka. Pět milionů by tam ale mohlo stačit na menší apartmán „před rekonstrukci“ v okrajové části obce a blízkém okolí. Například na nákup apartmánu ve slovenských Tatrách přímo u sjezdovky ale postačí cca 3,2 miliony korun.
Podobně si bude muset investor s pětimilionovou částkou i v další turisticky atraktivní lokalitě, budou muset vybírat spíš menší byty na okraji Lipna. Za výhled na vodu nebo sjezdovku si budou muset připlatit. Cena tak umístěných apartmánů začíná na šesti až sedmi milionech.
Marek Baňka v Česku nemovitosti spravuje, v daleké Indonésii je staví. Hlavně pro Čechy. O jeho vily na jihu Jávy však mají zájem i místní. Pro bohaté Indonésany ale musejí domy obsahovat i pokoje pro služebnictvo. Metr čtvereční vyjde na 20 tisíc, takže menší vilka se dá pořídit za 2,5 milionu korun. A právě cena dělá z realit v Indonésii zajímavou investici s ročním výnosem od šesti do deseti procent.
Český developer o výstavbě v Indonésii: Vila na Jávě je levnější, než byt v Mostě
Reality
Luxusní apartmán v Chorvatsku, vila na Bali
Zatímco pět milionů tedy rozhodně nestačí na nákup v prémiových tuzemských rekreačních lokalitách, v centru krajských měst nestačí na velký byt, v regionech či v některých zahraničních destinacích se dá za tuto sumu koupit velmi slušná nemovitost.
Tuzemští investoři se tak mohou poohlížet v tradičních destinacích jako je Chorvatsko, Španělsko, Itálie nebo Rakousko, i po těch vzdálenějších jako jsou Spojené arabské emiráty nebo Bali.
Českým kupcům navíc v posledních týdnech otevírá další nové investiční příležitosti i výrazné oslabení amerického dolaru. „Nemovitosti v USA, Dubaji, na Mauriciu a v dalších zemích, kde se obchoduje v dolarech nebo měnách, které jsou na americký dolar navázané, se nyní Čechům reálně zlevňují,“ vysvětluje říká Jan Rejcha ze společnosti Rellox, která se specializuje na prodej nemovitostí v zahraničí.
Tradiční destinace jako Španělsko, Itálie, Rakousko nebo Chorvatsko si u českých kupujících stále drží nejsilnější pozici. Za pět milionů lze koupit apartmán na Sardinii i v Chorvatsku. Tento kvartet v poslední době doplňuje ještě Dubaj. Do hledáčku českých investorů se rovněž dostává Polsko, kde i přes růst cen zůstávají tamní nemovitosti ve srovnání se západní Evropou i Českem cenově dostupnější. A podle Rejchy slibují i poměrně atraktivní výnosy z pronájmu na úrovni pět až osm procent.
Výrazné oslabení amerického dolaru v posledních týdnech a měsících otevírá nové investiční příležitosti pro české kupce zahraničních nemovitostí. Nemovitosti v USA, Dubaji, na Mauriciu a v dalších zemích, kde se obchoduje v dolarech nebo měnách, které jsou na americký dolar navázané, se nyní Čechům reálně zlevňují.
Slabý dolar zlevňuje Čechům zahraniční nemovitosti. Klidně i o milion
Reality
Zatímco ještě před pěti lety nakupovali Češi ve Španělsku především menší a levnější byty, dnes se poohlížejí po větších a také dražších. „Costa del Sol dřív byla destinací, kam se utíkalo před zimou. Nyní můžeme čím dál tím častěji sledovat, že lidi se sem relokují na mnohem delší dobu. A tomu odpovídají i nemovitosti, které se prodávají. Zvětšují se a rostou na ceně,“ říká Lucie Krajná, majitelka realitní kanceláře RE/MAX Lusso, která zajišťuje nákup a provoz nemovitostí na španělském pobřeží Costa del Sol.
Už nejen útěk před zimou. Češi si ve Španělsku pořizují větší a dražší nemovitosti pro delší pobyty
Reality
Speciál Realitní Club
Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části – webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu.
- Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
- Komerční reality: kanceláře, coworking;
- Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
- Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.
Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.
Témata související s realitami:
- inflace v Česku i ve světě
- vše kolem hypotečního trhu
- co se děje na investičním trhu?