Kde leží investiční ráj českých chatařů a chalupářů? Na horách a na Lipně

Nabídkové ceny rekreačních nemovitostí i přes nižší poptávku stoupají. Záleží samozřejmě na tom, co a kde se prodává.
Situace na trhu s chatami a chalupami je letos opět jiná než loni. „Trh se za poslední rok proměnil. Majitelé chat a chalup reagují na výrazně větší chuť Čechů investovat do nemovitostí, a proto průměrné nabídkové ceny rekreačních objektů rostou,“ říká Martin Ponzer, šéf digitální realitní služby Bezrealitky.
Průměrná chalupa – tedy v libovolném stavu – se podle dat ze serveru Bezrealitky nabízí zhruba za 3,2 milionu korun. Cenovka u objektů bez nutnosti generální rekonstrukce v prémiových lokalitách se však zastaví i na dvojnásobku – 6,4 milionu. Segment malých chat se stabilizoval zhruba na 850 tisících u průměrného objektu a 1,6 milionu u nejlukrativnějších lokalit.
Nemovitosti v zahraničí lákají kvůli ceně čím dál více Čechů. Chaty a chalupy totiž vyjdou v některých tuzemských lokalitách dráž než ve Španělsku nebo Itálii. Levně si jde koupit rodinný dům i v některých tuzemských regionech. „Především na východě ČR, na hranicích se Slovenskem cena rodinných domů klesla o 20 procent,“ říká ředitel sítě realitních kanceláří Century 21 Tomáš Jelínek.
Ředitel Century 21: Chata na Mácháči vyjde dráž než ve Španělsku
Reality
Nejatraktivějších lokality jsou na horách nebo u přehrad
Mezi nejčastěji poptávané lokality, kde jsou klienti ochotní si připlatit vysoko nad průměr, i nadále patří Krkonoše, Jizerské hory, Orlické Hory, Kralický Sněžník a jejich podhůří. Vysoko se v zájmu a tím i cenách stále drží Kokořínsko, Pálava nebo Lipno. Právě zde se prodávají nemovitosti za nejvyšší cenu, především s ohledem na jejich komerční potenciál v kombinaci se vzdáleností od Prahy nebo Brna.
„Například ve Špindlerově Mlýně se nové apartmány prodávají až za 200 tisíc Kč/m², v Peci pod Sněžkou za 180 tisíc Kč/m², na Klínovci okolo 100 tisíc Kč/m² a na Šumavě až za 120 tisíc Kč/m². Průměrná cena chalupy ve Středočeském kraji prodaná v síti RE/MAX v loňském roce byla přibližně 2,6 milionu korun,“ říká generální ředitel sítě RE/MAX Jan Hrubý.
Společnost PSN rozšiřuje své portfolio o projekt druhého bydlení v prestižní lokalitě Špindlerova Mlýna. Tradiční horský penzion mění na devět luxusních apartmánů. Ten nejmenší vyjde na necelých pět milionů.
České hory už jen pro bohaté. Apartmán ve Špindlu prodává developer za 34 milionů
Reality
Na trhu existuje také velké množství takzvaných ležáků, které se nedaří prodat už několikátou sezonu. Jde o nemovitosti s neadekvátní cenou vzhledem k lokalitě a ve špatném technickém stavu.
„Nejnižší ceny začínají u malých chatek kolem 500 tisíc korun. Průměrná cena chalupy prodaná v síti RE/MAX byla loni 2,6 milionu korun. Luxusní nemovitosti, především v horských oblastech, mohou dosahovat cen v desítkách milionů korun – typicky apartmány ve Špindlerově Mlýně nebo Peci pod Sněžkou,“ potvrzuje Hrubý.
Nejhůře se prodávají nemovitosti s neadekvátní cenou vzhledem k lokalitě a ve špatném technickém stavu. Naopak v oblíbených oblastech jako Krkonoše, Jizerské hory, Šumava či Český ráj si ceny podle Hrubého drží vysokou úroveň.
Češi byli, jsou a asi i budou národem chatařů a chalupářů. Potřebu mít klidné útočiště, kam lze prchnout před hektickým životem ve městě, je v nás hluboce zakořeněna. Některé rekreační nemovitosti jsou obzvláště povedené. Podívejte se na náš výběr.
FOTOGALERIE: Jak to dopadne, když si Čech postaví chatu? Podívejte se
Enjoy
Pořídit si rekreační nemovitost v některých tuzemských lokalitách je téměř nereálné. Je jich málo a ceny se šplhají do astronomických výšin. Nová generace českých chatařů a chalupářů tak čím dál častěji míří za hranice.
Chalupaření v Česku se mění: místo roubenky ve Špindlu, apartmán v Krušných horách nebo na Kapverdách
Reality
Speciál Realitní Club
Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části – webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu.
- Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
- Komerční reality: kanceláře, coworking;
- Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
- Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.
Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.
Témata související s realitami:
- inflace v Česku i ve světě
- vše kolem hypotečního trhu
- co se děje na investičním trhu?