Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Český developer o výstavbě v Indonésii: Vila na Jávě je levnější, než byt v Mostě

Marek Baňka
Se svolením Marka Baňky
Petra Nehasilová

Marek Baňka v Česku nemovitosti spravuje, v daleké Indonésii je staví. Hlavně pro Čechy. O jeho vily na jihu Jávy však mají zájem i místní. Pro bohaté Indonésany ale musejí domy obsahovat i pokoje pro služebnictvo. Metr čtvereční vyjde na 20 tisíc, takže menší vilka se dá pořídit za 2,5 milionu korun. A právě cena dělá z realit v Indonésii zajímavou investici s ročním výnosem od šesti do deseti procent.

Kudy vedla vaše cesta k developmentu v Indonésii?

Moje kariéra v nemovitostech začala už v roce 2014, kdy jsem založil realitní kancelář. Kromě správy nemovitostí jsme pro klienty vyhledávali i investiční příležitosti. Už tehdy jsme se ale na pražském trhu potýkali s nedostatkem vhodných příležitostí. Mezitím jsem se seznámil se svojí ženou, Indonésankou. Její rodnou zemi, hlavně město Pangandaran na jižním pobřeží ostrova Jávy, jsme začali často navštěvovat a já se začal poohlížet po vhodných příležitostech pro svoje klienty z Prahy. Podmínky už tehdy nahrávaly realitnímu byznysu.

Narážíte na jednoduchost tamních povolovacích procesů?

Stavební povolení v Indonésii získáte mnohem rychleji než v Česku. To ale není moc překvapivé. I když i v Indonésii už dochází k postupnému zpřísňování, v roce 2018, kdy jsme povolovali náš první projekt, jsme razítka získali za šest měsíců. Tehdy proces nebyl tak sofistikovaný, byl založený především na osobním jednání a také na znalosti lokálních podmínek. V posledních letech se ale Indonésie výrazně digitalizuje a týká se to samozřejmě i stavebního řízení, které se tak nenápadně prodlužuje. Nijak razantně, ze šesti měsíců na zhruba rok. Indonésie se zkrátka velmi přibližuje západním standardům. Nejenom ale jen v případě stavebnictví, kde nyní v povolovacím řízení potřebujete mnohem více razítek, ale všeobecně.

Jak velké projekty jste již realizoval?

V prvním projektu jsme postavili čtyřiadvacet vil, aktuálně jich stavíme třináct. Dále teď máme další projekt ve stavebním povolování, kde se po jeho získání začnou stavět zatím naše největší domy o velikosti 300 metrů čtverečních. Všechny domy v předchozích projektech máme prodané, ty z aktuálně poslední etapy chceme začít prodávat ještě letos. Stejně jako u těch předchozích totiž postupujeme tak, že než je začneme prodávat, chceme získat stavební povolení.

Máte k dispozici ještě další pozemky, kde se dá stavět?

Během doby, kdy v Indonésii působíme, se nám podařilo získat pár velmi zajímavých pozemků. Celkem máme připraveno zhruba 10 hektarů k výstavbě. Některé z nich se nacházejí dokonce v nejatraktivnějším místě, přímo u pláže. Tam kromě 12 luxusních vil plánujeme postavit i hotel.

Pozemky, které máte k dispozici, jsou už stavební?

Drtivá většina z nich je určená k výstavbě. Ale máme i takové, které jsou dál od města, ale zato poskytují nádherný výhled, i když nejsou zatím stavební. Věříme ale v jejich potenciál. Víme, že nebude problém je na stavební proměnit.

Spolupracujete s českými architekty, nebo si najímáte místní?

Ano, už dlouhodobě spolupracujeme s Erikem Petrusem. Indonésii zná a má i znalosti o místním trhu.

Erik Petrus

Architekt: Praha potřebuje víc než Tančící dům

Erik Petrus projektuje v Česku, staví ale v Indonésii. Je to tam totiž mnohem jednodušší. Stavební povolení na rozdíl od tuzemska tam totiž získáte desetkrát rychleji. Staví se tam navíc mnohem víc a lépe. V Česku jsme podle jeho slov zamrzli v minulém století.

Přečíst článek

Ten má jistě svá specifika. Jak se jako, řekněme menšímu developerovi v Indonésii daří?

Pro developera naší velikosti by to samozřejmě v tuzemsku bylo mnohem náročnější, už kvůli silné konkurenci. Indonésie je navíc pro Evropana cenově dostupnější, vstupní investice nejsou tak vysoké jako v tuzemsku.

Jak vysoké byly vaše počáteční investice?

Na samém začátku šlo o nízké desítky milionů.

Může si vlastně cizinec v Indonésii koupit pozemek?

Lze to přes založení místní firmy, vlastně jde o něco, jako je společnost s ručením omezeným. Tu jako cizinec můžete 100procentně vlastnit. V Indonésii existují dva základní certifikáty na držbu pozemků. Jeden, který je výhradně určen pro občany Indonésie, se vydává na neomezenou dobu. Firmy, ať už lokální, nebo ty se zahraničním kapitálem, získávají komerční certifikát na 30 let. Po jejich uplynutí má firma nárok na 20leté prodloužení a posléze další 30leté prodloužení. Všechna tato natažení lhůty jsou spojená se zaplacením poplatku.

Filip Šejvl

Majitel realitky: Ani Dubaj, ani Florida. Praha je přístavem bezpečných investic do nemovitostí

Nájem nebo stěhovaní za Prahu. Nic jiného možná mladým rodinám nezbyde, protože ceny v metropoli i nadále porostou. A po městech s dobrou dostupností do Prahy se poohlíží i drobní investoři. Kromě Česka realitní kancelář Philip & Frank prodává nemovitosti i v zahraničí, například ve Španělsku, Portugalsku, ale třeba i ve Švýcarsku. „Pokud bych měl volit bezpečnou lokalitu třeba na investici, chtěl bych střádat pro další generace, hledal bych spíše lokality s nějakým bezpečným vývojem. A myslím si, že třeba Praha z pohledu zahraničního investora přesně toto splňuje,“ říká Filip Šejvl, majitel realitní kanceláře Philip & Frank.

Přečíst článek

Nemůže se stát, že po 30letech certifikát vláda neprodlouží?

Indonésie je velmi otevřená investicím. Tamní vláda si uvědomuje, že je potřebuje. Nedokážu si představit, že by s komerčním, řekněme developerským, certifikátem měl být nějaký problém, i lokální firmy skrze něj drží pozemky.

Nákupem pozemku a jejich zastavěním to končí? Na jakém modelu funguje vaše firma?

Nejprve jsme nakoupili pozemky a ve spolupráci s architektem Erikem Petrusem jsme na ně zpracovali projekt. Až v okamžiku, kdy jsme získali stavební povolení, jsme vily začali nabízet našim klientům. Teď když domy stojí, jim je spravujeme. Staráme se nejenom o údržbu, ale i o pronájem. Tedy klientům nadále zhodnocujeme jejich investice.

  • Jak se žije a staví na Jávě?
  • Jaké další projekty Marek Baňka chystá?
  • Na kolik vyjde vila a na kolik apartmán? 

Celý rozhovor s Markem Baňkou čtěte v jarním čísle magazínu Realitní Club, který vydává Newstream. K dostání na stancích, Sendu a v digitální formě na stránkách Newstreamu

Třetina Čechů ukládá peníze do nemovitostí, i těch v cizině

Důvodem, proč se Češi poohlížejí po nemovitostech v zahraničí, je často přijatelnější pořizovací cena domů a bytů, než jaká je v ČR. Nejvíce se zajímají o Španělsko, Chorvatsko, Itálii a Bali.

Přečíst článek

Fuerteventura

Fuerteventura OBRAZEM: Ostrov větru, pláží a nekonečné svobody

Druhý největší z Kanárských ostrovů je jako stvořený pro ty, kdo hledají opravdový únik – do klidu, prostoru a živlů.

Přečíst článek

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry. 

Témata související s realitami:

Související

Lucie Krajná

Už nejen útěk před zimou. Češi si ve Španělsku pořizují větší a dražší nemovitosti pro delší pobyty

Přečíst článek
Château Latour

Číňané se zbavují zámečků v Bordeaux. Některé stojí stejně jako pražská garsonka

Přečíst článek
Doporučujeme