Reklama

Ruská invaze na Ukrajinu? Spekuluje se o příští středě

Ukrajinští veteráni se připravují na invazi Ruska.
ČTK
 ČTK

Ukrajinské ministerstvo zahraničí v sobotu veřejnost varovalo před panikou a destabilizací kvůli obavám z invaze ruských vojsk. Podle Washingtonu může ke vpádu dojít "kdykoliv", i během olympiády. Server Politico s odvoláním na tři oficiální zdroje z Washingtonu a Evropy napsal, že by ruská invaze mohla začít ve středu 16. února.

Reklama

Krize se vyostřila natolik, že USA vydaly pokyn k evakuaci části diplomatů z Kyjeva. Stavy na zastupitelských úřadech na Ukrajině snižuje i Rusko. Moskva ovšem popírá, že by měla v úmyslu Ukrajinu napadnout.

"Nyní je kriticky důležité zachovat klid, semknout se uvnitř země a vyvarovat se počínání narušujících stabilitu a vyvolávajících paniku," citoval z prohlášení ukrajinské diplomacie list Ukrajinska pravda. Ukrajinští diplomaté podle deníku upozorňují, že od začátku eskalace se Kyjev snaží být připraven na všechny scénáře - a hlavně usiluje o to, aby se případné agresivní záměry proti Ukrajině nenaplnily.

Ruské tanky

Invaze na Ukrajinu přinese další zdražování

Burzy se boji ruské invaze na Ukrajinu jako nikdy, uklidnit je může jen dnešní telefonát Bidena a Putinem. Barel ropy stojí poprvé od roku 2014 přes 2000 korun, rekordně zdražuje hliník.

Přečíst článek

Před vyvoláváním paniky varoval i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. "Nejlepším přítelem našich nepřátel je panika v naší zemi, a tak veškeré informace, které vyvolávají jen paniku, nám nepomáhají," uvedl. "V informačním prostoru je nyní příliš mnoho informací o velké válce, kterou rozpoutá Rusko. Dokonce se mluví o konkrétním datu," dodal Zelenskyj a vybídl novináře, že jestli mají nějakou další stoprocentně věrohodnou informaci, že ruský útok začne 16. února, tak ať se o ní podělí.

Média spekulují o invazi na Ukrajinu

V souvislosti se začátkem případné invaze se objevily různé spekulace. Web Politico a list The Wall Street Journal napsaly, že USA sdělily spojencům, že Rusko by mohlo zaútočit příští týden ve středu, i když Bidenův bezpečnostní poradce Jake Sullivan řekl pouze to, že invaze by mohla začít ještě v době konání zimních olympijských her v Pekingu.

Do pátku se mnozí američtí představitelé a externí analytici domnívali, že pokud by ruský prezident Vladimir Putin invazi nařídil, mohl by počkat až po ukončení her z úcty k čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi. Informaci o středě jako možném dni zahájení ruské invaze na Ukrajinu zveřejnil s odvoláním na své zdroje také německý časopis Der Spiegel.

Profesor Jaroslav Doležel při praktické výuce v Saúdské Arábii

Čeští genetici šlechtí v Saúdské Arábii superodolné plodiny. Využití najdou i u nás

Je tam extrémní horko, extrémní sucho a ještě k tomu půda zasolená mořskou vodou. Saúdská Arábie je místem, kde čeští výzkumníci mohou zkoumat plodiny, které ve vyhrocených podmínkách přežijí a ještě dají úrodu. Poznatky se, bohužel, mohou kvůli změně klimatu hodit i u nás.

Přečíst článek

Řada zemí, včetně USA, Británie či Německa, mezitím vyzvala své občany, aby okamžitě odcestovali z Ukrajiny. Kyjev mají opustit i američtí diplomaté, kteří nezastávají kriticky důležité pozice. Snížení počtu diplomatů ohlásilo i Rusko, které tento krok vysvětlilo obavami z "provokací". Česká diplomacie zveřejní svá případná doporučení až dnes odpoledne v návaznosti na návrhy pracovní skupiny a koordinaci s partnery v EU.

Pokračují nadále i snahy o diplomatická jednání. "Pokud má Rusko skutečně zájem diplomacií a dialogem vyřešit tuto krizi, kterou samo vytvořilo, jsme k tomu připraveni," vzkázal Moskvě americký ministr zahraničí Antony Blinken. "Musí se tak však dít v souvislosti se zmírněním napětí. Zatím jsme však z Moskvy viděli jen zvyšování napětí," dodal.

Politici se snaží zmírnit napětí

Ke snížení napětí vybízel Blinken i během následného telefonátu s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Varoval rovněž, že případná ruská invaze povede k "rozhodné, masivní a jednotné odpovědi" z obou břehů Atlantiku. Lavrov si naopak během telefonátu podle agentury TASS postěžoval, že americká "propagandistická kampaň" o údajně chystané ruské invazi vede Kyjev k sabotáži mírových dohod z Minsku z roku 2015, které ukončily velké boje mezi ukrajinskými vojsky a proruskými separatisty v Donbasu na východě Ukrajiny.

Muchova epopej bude 25 let vystavena v paláci Savarin.

Jak bude vypadat barokní palác Savarin? Stane se domovem Muchovi epopeje

Slovanská epopej Alfonse Muchy se opět vrátí do Prahy. Od roku 2026 najde výjimečný výtvarný cyklus svoje místo v Savarinu.

Přečíst článek

Svůj ukrajinský protějšek Dmytra Kulebu pak Antony Blinken ujistil o pevné podpoře Spojených států při - jak řekl - stále akutnější hrozbě ruské invaze. Oba šéfové diplomacií spolu telefonovali v pátek, uvedl podle agentury AFP úřad amerického ministra. Blinken podle něj Kulebovi řekl, že Ukrajina nadále "těží z trvalé a neochvějné podpory Spojených států pro její suverenitu a územní celistvost“.

Na prodej za 11 milionů dolarů je v americké realitní kanceláři Compass Inc. i byt na 28 Laight Street na newyorském Manhattanu.

Prodeje superluxusních domů v USA loni vystřelily o více než sto procent

Superbohatí Američané si loni koupili luxusní domy za více než 40 miliard dolarů. Transakce s domy s cenou 10 milionů dolarů (asi 21 milionů korun) nebo vyšší v roce 2021 vyskočily o 112 procent. Nejvíce jich změnilo majitele v Los Angeles, následované newyorským Manhattanem a floridskou Palm Beach, uvedla agentura Bloomberg s odkazem na tamní realitní kancelář Compass.

Přečíst článek

Zámek Luka nad Jihlavou

Zájem o koupi zámků v Česku roste. I když stojí desítky až stovky milionů

Rostoucí inflace v posledních měsících přeje i prodeji zámků a historických objektů v Česku jako možnost dobré investice proti znehodnocování úspor, a to i když cena často památkově chráněných objektů činí až desítky milionů korun před nákladnou rekonstrukcí. A v Česku jich je stále ke koupi i opravě hned několik desítek, vyplývá z nabídek tuzemských realitních kanceláří.

Přečíst článek

Reklama

Související

Válka na Ukrajině je teď v módu očekávání dlouhého konfliktu

Válka na Ukrajině bude trvat ještě roky. Ruské vzdušné síly překvapily svou nekompetentností, říká expert

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme