Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Prodeje superluxusních domů v USA loni vystřelily o více než sto procent

Na prodej za 11 milionů dolarů je v americké realitní kanceláři Compass Inc. i byt na 28 Laight Street na newyorském Manhattanu.
Compass Inc., s laskavým svolením
Dušan Kütner
duk

Superbohatí Američané si loni koupili luxusní domy za více než 40 miliard dolarů. Transakce s domy s cenou 10 milionů dolarů (asi 21 milionů korun) nebo vyšší v roce 2021 vyskočily o 112 procent. Nejvíce jich změnilo majitele v Los Angeles, následované newyorským Manhattanem a floridskou Palm Beach, uvedla agentura Bloomberg s odkazem na tamní realitní kancelář Compass.

Reklama

Luxus táhne i v době covidu a inflace, která ve Spojených státech  v lednu vystoupila na 7,5 procenta, a dostala se tak nejvýše od února 1982, jako možnost investice a ochrany před znehodnocováním hotovosti. Rezidenční nemovitosti nad deset milionů dolarů byly loni prodány na americkém trhu v celkové hodnotě více než 40 miliard dolarů (851 miliard korun.) To je více než dvojnásobek částky v roce 2020.

„S rozmachem akciového trhu a nízkými úrokovými sazbami byly poslední dva roky dobré pro ty nejbohatší. Trh s luxusními nemovitostmi je opět zaplaven těmi, kteří chtějí své peníze obchodovat a případně se chránit před rostoucí inflací. A navzdory vyhlídce na přísnější politiku Fedu a volatilitě trhu nákupy nevykazují žádné známky zpomalení, uvedl Bloomberg.

Podívejte se, jak vypadá dům v Beverly Hills za 765 milionů. Opulentnost nečekejte

V kopci nad Beverly Hills stojí dům za 33,95 milionu dolarů (téměř 765 milionů korun). Kdo čeká rozsáhlé luxusní sídlo s desítkami pokojů pro hosty, vícero kuchyněmi a nespočtem koupelen, bude zklamán. Přesto má nemovitost pojmenovaná Eclipse hodně co nabídnout.

Přečíst článek

Mnozí se dívají na luxusní nemovitosti jako na bezpečné a cenné aktivum, které je zajištěním proti inflaci,“ uvedl ve zprávě realitní agent Compassu Carl Gambino. 

Celkově se uskutečnilo přes 2300 těchto transakcí, což v průměru znamená přes 17 milionů dolarů za nemovitost. Nejvíce jich bylo v Los Angeles, následované Manhattanem a Palm Beach. Nejrychleji rostoucím trhům vedl texaský Austin a newyorské předměstí Long Island s výjimkou Hamptons, kde každá transakce narostla v průměru o více než 400 procent.

Burdž Chalífa

Covid přifoukl ceny realit v Dubaji. Trh čeká ochlazení

Anglický developer Danny Inman si nemůže koupi bytu v prestižní dubajské části Marina vynachválit. Z nákupu loni nevycouval ani po příchodu covidové pandemie. „Za rok se hodnota našeho bytu zvýšila o 20 procent,“ říká. „Navíc jsme tu v teple přečkali měsíce britského lockdownu,“ dodává. Dubajské nemovitosti mají za sebou dva roky silného růstu, ale vypadá to, že do pouštní oázy přichází ochlazení. 

Přečíst článek

Texas vypadá podle zprávy Compassu obzvláště slibně pro budoucí prodeje v letošním roce, zejména tamní pobřeží a ranče. Luxusní nákupy v Austinu loni dosáhly téměř 190 milionů dolarů, zatímco v Dallasu jen 115 milionů dolarů. Ostatně do Austinu se loni i se sídlem své firmy odstěhoval šéf a spolumajitel Tesly a nejbohatší člověk na světě Elon Musk.

Byty, ilustrační foto

Vyplatí se nákup investičního bytu? Nečekejte rychlé zbohatnutí

Inflace roste způsobem, který tato země nezažila desítky let. Zkušení investoři i malí střadatelé tak hledají způsob, jak své bohatství udržet. Jednou z jasných voleb tak je nákup nemovitosti, které patří mezi takzvané bezpečné investiční přístavy. Ale je tomu tak opravdu i v aktuálním ekonomickém klimatu? Kdy se vyplatí koupit nemovitost? A má cenu si na ni třeba i půjčit?

Přečíst článek

Zámek Luka nad Jihlavou

Zájem o koupi zámků v Česku roste. I když stojí desítky až stovky milionů

Rostoucí inflace v posledních měsících přeje i prodeji zámků a historických objektů v Česku jako možnost dobré investice proti znehodnocování úspor, a to i když cena často památkově chráněných objektů činí až desítky milionů korun před nákladnou rekonstrukcí. A v Česku jich je stále ke koupi i opravě hned několik desítek, vyplývá z nabídek tuzemských realitních kanceláří.

Přečíst článek

Soukromý tryskáč, ilustrační foto

Doba přeje bohatým. Firmy nestíhají vyrábět bizjety, čeká se na ně roky

Poptávka po privátním létání vzkvétá. Dokonce do takové míry, že výrobci malých letadel, takzvaných byznys jetů, je nestíhají vyrábět. Zájemci musejí počítat s delšími dodacími lhůtami. Vyprázdnil se i trh s letadly z druhé ruky. Podle analytiků stojí za růstem poptávky koronavirová pandemie jen částečně. Větší vliv má rostoucí bohatství těch vůbec nejbohatších.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Americký prezident Joe Biden

Únava z války. Američané nenávidí Bidena a další pomoc Ukrajině již nejspíš neprojde

Přečíst článek
Čech vede snahu vlivných investorů vybudovat v Kalifornii "město snů"

V Silicon Valley vznikají plány na „město snů“, skupinu vlivných investorů vede Čech

Přečíst článek
Manhattan jen pro vyvolené. Ceny nájmů jsou na rekordu, byty vyjdou měsíčně na sto tisíc korun a více.

Manhattan jen pro vyvolené. Ceny nájmů překonaly další rekord, počtvrté za půl roku

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme