Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Invaze na Ukrajinu přinese další zdražování

Ruské tanky
ČTK
Lukáš Kovanda

Burzy se boji ruské invaze na Ukrajinu jako nikdy, uklidnit je může jen dnešní telefonát Bidena a Putinem. Barel ropy stojí poprvé od roku 2014 přes 2000 korun, rekordně zdražuje hliník.

Reklama

Akcie padají, ropa zdražuje k úrovni 100 dolarů za barel. Burzy totiž straší možný vývoj, před kterým stále naléhavěji varují Spojené státy. Podle nich už v úterý příští týden může Rusko provést invazi na Ukrajinu. Stalo by se tak tedy ještě před ukončením olympijských her v Pekingu. Ač mnozí spekulovali, že Rusko během nich útok neprovede, aby neriskovalo zhoršení vztahů s Čínou.

Dnes mají o stále napjatější situaci telefonicky jednat prezident USA a Ruska, Joe Biden a Vladimir Putin. Pokud jejich rozhovor nezajistí posun pozitivním směrem, je třeba počítat s dalším stupňováním napětí a také s růstem cen surovin. A naopak s propadem cen akcií. Oba prezidenti spolu naposledy hovořili koncem loňského roku. 

Případná invaze Ruska na Ukrajinu děsí burzy

Cena ropy Brent včera uzavřela na hodnotě 94,44 dolaru za barel, plyne z dat Bloombergu. To je nejvyšší uzavírací úroveň od září roku 2014. Ropa včera zdražila na mnohaleté maximum také po přepočtu do korun. Barel ropy Brent totiž poprvé od října 2014 uzavřel na ceně převyšující 2000 korun, konkrétně na ceně 2020,31 korun.

Ropa tedy zdražuje i po zohlednění kursu koruny k dolaru, v němž se obchoduje. To povede v příštích dnech a týdnech k citelnému zvyšování cen pohonných hmot v Česku. Benzín nyní stojí průměrně 36,88 koruny za litr, nafta vyjde na 35,86. V obou případech jde o nejvyšší ceny od začátku loňského prosince. Nelze vyloučit jejich růst až k úrovni 40 korun za litr, v případě propuknutí rusko-ukrajinské války ještě výše.

Cristine Lagardeová, šéfka ECB

Lagardeová: Zvýšení sazeb by teď inflaci nevyřešilo, jen by to ublížilo ekonomice

Šéfka Evropské centrální banky Christine Lagardeová dál razí názor, že současná situace nevyžaduje výrazné zpřísňování měnové politiky. Razantní zvýšení úrokové sazby by podle ní inflaci teď nevyřešilo, jen by to ublížilo ekonomice. Lagardeová to řekla německé redakci Redaktionsnetzwerk.

Přečíst článek

Obchodníci s ropou se obávají, že jestliže Rusko invazi zahájí, ochromí to jeho vývoz ropy a plynu, což by zvedlo cenu těchto surovin. Připomeňme, že z Ruska přes ukrajinské území vede ropu i ropovod Družba, a to na Slovensko a pak dále do Česka.

V obavě z blížící se ruské invaze ale míří vzhůru také ceny dalších surovin, nejen ropy. Daří se zlatu, které je obecně vnímáno jako uchovatel hodnoty v čase válek a jiných katastrof. Rusko navíc představuje jeho klíčového světového vývozce.

Invaze na Ukrajinu by mohla mít vliv na další zdražování potravin

Stoupá rovněž cena obilí. Ukrajina představuje „obilnici světa“. Sedmdesát procent celkové rozlohy země pokrývají pole a lány – prostě zemědělská půda. Země je světovou jedničkou v pěstování slunečnic, a tedy zcela klíčovou zemí v rámci produkce slunečnicového oleje. Patří k největším světovým producentům ječmene, kukuřice, řepky olejky, sójových bobů a pšenice. Ruská invaze by vedla k růstu světových cen potravin v čele třeba s olejninami.

Rusko patří vedle ropy, plynu, zlata a taktéž obilí mezi klíčové světové vývozce paladia, platiny, niklu či hliníku. Tyto všechny suroviny by v případě invaze dále citelně podražily. Přitom třeba hliník už je poblíž svého historického maxima nyní. Během tohoto týdne uzavíral na londýnské burze s kovy na ceně převyšující dokonce 3200 dolarů za tunu, což se předtím stalo jen po několik dní července 2008 a jeden červnový den roku 1988.

sklizeň jablek

Výrobní inflace se urvala. Cenový chaos je nejhorší od roku 1995

Ceny průmyslových výrobců v loňském roce stouply o 7,1 procenta, což byl nejvyšší meziroční nárůst od roku 1995. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) zdražení zaznamenali všichni výrobci. V zemědělství rostou ceny nejvýrazněji za více než deset let, letos i proto rekordně zdraží potraviny.

Přečíst článek

Podle americké banky Goldman Sachs se cena hliníku v příštích dvanácti měsících dostane tak jako tak nad úroveň 4000 dolarů. Klíčový světový obchodník se surovinami, společnost Trafigura, pak varuje, že do roku 2024 svět přijde o všechny své zásoby hliníku. Bezprostředním důvodem zdražování hliníku možná invaze Ruska na Ukrajinu, která by mohla ochromit ruskou produkci či vývoz kovu. Dlouhodobějším důvodem pak to, že svoji produkci hliníku omezuje Čína. Hliníkárny totiž ve velkém spalují uhlí a Čína rovněž omezuje své uhlíkové emise.

Citelné zdražování hliníku, který je jedním z běžně nejvíce využívaných kovů, by tlačilo dále nahoru spotřebitelskou inflaci všude ve světě, i v ČR. Hliník se hojně využívá pro výrobu obalových materiálů, třeba nápojových plechovek, ale nezastupitelný je například také při produkci aut nebo letadel.  

Spider-Man

HBO Max nabídne i filmy od Sony. Včetně hitu Spider-Man: Bez domova

Nová streamovací služba HBO Max vstoupí na český trh 8. března. Vedle filmů a seriálů studia Warner Bros. bude českým divákům nabízet také díla konkurenční společnosti Sony. Smlouva mezi studii se mimo jiné týká také loňského diváckého hitu Spider-Man: Bez domova.

Přečíst článek

Kvůli válečně nervozitě se ale naopak propadají akcie. Stěžejní americký burzovní ukazatel Standard & Poor’s 500 včera přišel o dvě procenta, technologicky orientovaný Nasdaq 100 pak dokonce o více než dvě procenta. 

Lyžařské středisko Kayseri Erciyes v Turecku

Alpy? Skvěle se lyžuje i na Středním východě

Nejenom sjezdovka v dubajském obchodním centru. Kvalitní lyžařská střediska jsou i v Pákistánu nebo Libanonu.

Přečíst článek

Na prodej za 11 milionů dolarů je v americké realitní kanceláři Compass Inc. i byt na 28 Laight Street na newyorském Manhattanu.

Prodeje superluxusních domů v USA loni vystřelily o více než sto procent

Superbohatí Američané si loni koupili luxusní domy za více než 40 miliard dolarů. Transakce s domy s cenou 10 milionů dolarů (asi 21 milionů korun) nebo vyšší v roce 2021 vyskočily o 112 procent. Nejvíce jich změnilo majitele v Los Angeles, následované newyorským Manhattanem a floridskou Palm Beach, uvedla agentura Bloomberg s odkazem na tamní realitní kancelář Compass.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Pěstitelé rýže v Asii

Hrozí citelné zdražení rýže, které se zatím růst cen vyhýbal. Češi ji přitom spořádají historicky rekordní množství

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme