Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Stanislav Šulc: Patnáctiprocentní cla pro EU jsou nejlepší ze všech špatných variant

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyen a americký prezident Donald Trump
ČTK
Stanislav Šulc

Audio verze článku

Trvalo to jen necelé čtyři měsíce a nová obchodní dohoda mezi Evropskou unií a USA je upečená. Nakonec bude na evropské zboží uvaleno dodatečné 15procentní clo, což je sice o něco vyšší, než představuje základní americký tarif, ale také o hodně nižší, než jakými cly americký prezident Evropě vyhrožoval.

Zdá se, že se s americkým prezidentem skutečně lze na něčem dohodnout. Potvrdila to Evropská unie, která dotáhla jednání o nových clech. Výsledek je sice o něco horší, než by byla ideální varianta, ale je o poznání lepší, než by představovaly černé scénáře.

Výsledných 15 procent, a to včetně automobilů, léčiv a polovodičů, je totiž úroveň, kterou by podle ekonomů měly firmy zvládnout. Katastrofa se tak nekoná, nebo v to alespoň chceme věřit.

Lukáš Kovanda: Art of the Deal podle Trumpa. Evropa mu pošle biliony a ještě děkuje

Nová obchodní dohoda USA a EU je dobrou zprávou pro Česko. Evropská unie však na oplátku za nakonec jen 15procentní clo pošle Americe přes 30 bilionů korun. Tomu se říká "Art of the Deal" Donalda Trumpa.

Přečíst článek

Několik dobrých zpráv

Podstatnější ale jsou nyní prozatím vedlejší motivy celého jednání. Předně americkému prezidentovi se nepodařilo rozbít evropský blok, o což zprvu usiloval a čemuž odpovídala prvotní jednání některých politiků. Nakonec EU vyjednala svou pozici jednolitě, čímž prokázala více odolnosti, než se zprvu mohlo zdát.

S tím souvisí také druhá dobrá zpráva, kterou byla relativní sebejistota. Sice EU nevystupuje jako Donald Trump a neházela každý den novými a absurdnějšími výpady vůči důležitému obchodnímu partnerovi. To si sice mnozí překládají jako slabost, finální výsledek ale ukazuje, že to nic takového není. Naopak, EU potvrdila sílu, která možná není sexy pro sociální sítě, ale firmy a občané by ji měli začít chápat, respektovat a v jednu chvíli snad i obdivovat.

EU a USA se dohodly. Cla nebudou tak drsná, jak hrozil Trump

Cla na dovoz z EU do USA vzrostou na 15 procent, uvedla šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová po jednání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Dohoda vytváří jistotu a stabilitu pro podniky na obou stranách Atlantiku, dodala. Patnáctiprocentní clo platí podle šéfky unijní exekutivy na dovoz většiny zboží do USA včetně automobilů, polovodičů a léčiv. Jednání s Trumpem označila za tvrdé, obtížné, ale spravedlivé.

Přečíst článek

Posílení vnitřního trhu

A konečně tu je také třetí zásadní pozitivum, které se zatím sice nezhmotňuje v konkrétních důsledcích, ale možná jednou budou právě tyto měsíce zpětně označovány jako okamžik obratu. Tím je otevření debaty o snižování a jednou snad i konečném zrušení obchodních bariér, které stále existují uvnitř oficiálně volného trhu v rámci EU.

Tato omezení jsou často dána snad i pochopitelnými příčinami. Může jít o snahu chránit vlastní občany, vylepšovat podmínky vlastním firmám, někdy třeba nedůvěra v sílu celoevropského řešení některých problémů.

Jenomže v důsledcích to vede k výraznějším problémům, kde tím hlavním je snížení konkurenceschopnosti evropských podniků. Ty pak nemohou růst na globální velikost. Jak řekl třeba vlastník Mattoni 1873 Alessandro Pasquale v rozhovoru pro náš magazín Newstream CLUB – nechme růst lokální šampiony na evropskou a posléze globální úroveň.

Lutnick: EU musí otevřít své trhy pro americký export, aby přesvědčila Trumpa

Evropská unie usiluje o odvrácení hrozby třicetiprocentního cla na svůj vývoz do USA. Americký prezident Donald Trump má o možné dohodě jednat dnes večer ve Skotsku s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou. Podle amerického ministra obchodu Howarda Lutnicka musí EU výměnou otevřít své trhy americkému exportu.

Přečíst článek

Nejlepší ze všech špatných variant

Ano, 15procentní cla jsou důležitou informací pro evropské firmy. Odteď vědí, s čím budou moci počítat, jak mají investovat, kde a co mají vyrábět. Bude to mít dopady. Snad v historickém měřítku převáží pozitiva.

Zatím je úroveň 15 procent vlastně nejlepší ze všech špatných variant. I proto, že EU se EU nenechala zatáhnout do obchodní války, v níž, jak říkají ekonomové, prohrají vždycky všichni.

Zámek z Černých baronů mění majitele. Koupí ho místní dřevařská firma

Zámek Zelená Hora u Nepomuku na Plzeňsku, proslavený nálezem zelenohorského rukopisu a satirickým románem Černí baroni, získá nový majitel. Obec Klášter, které památka patří, rozhodla o prodeji zámku. Za 30 milionů korun ho koupí v okolí působící velká dřevozpracující firma Klaus Timber. Nový majitel slíbil, že zámek zpřístupní veřejnosti a bude ho postupně opravovat.

Přečíst článek

Vít Soural, Flat Zone

Soural: Díky datům lze předpovídat bytovou krizi

Pod vedením Víta Sourala míří Flat Zone k ambicióznímu cíli – stát se největším poskytovatelem realitních dat v Evropě. Díky pasportizaci bytového fondu a integraci stovek tisíc datových bodů denně se z platformy stává nezbytný nástroj pro všechny, kdo chtějí na realitním trhu uspět. V podcastu Realitní Club s Vítkem Souralem se šéf databáze stává jedním z moderátorů. 

Přečíst článek

Související

Doporučujeme