Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

EU a USA se dohodly. Cla nebudou tak drsná, jak hrozil Trump

EU a USA se dohodly. Cla nebudou tak drsná, jak hrozil Trump
Profimedia
 ČTK

Cla na dovoz z EU do USA vzrostou na 15 procent, uvedla šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová po jednání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Dohoda vytváří jistotu a stabilitu pro podniky na obou stranách Atlantiku, dodala. Patnáctiprocentní clo platí podle šéfky unijní exekutivy na dovoz většiny zboží do USA včetně automobilů, polovodičů a léčiv. Jednání s Trumpem označila za tvrdé, obtížné, ale spravedlivé.

Podle von der Leyenové je třeba si uvědomit, že původně měla začít od 1. srpna platit třicetiprocentní cla. Tak vysoká cla navrhl americký prezident ve svém dopise, který zaslal před dvěma týdny unijním představitelům.

„Dnešní dohoda vytváří jistotu v nejistých dobách. Přináší stabilitu a předvídatelnost pro občany a podniky na obou stranách Atlantiku,“ uvedla šéfka Evropské komise, která dorazila na jednání s Trumpem do Skotska, kde má americký prezident svůj golfový resort. Jedná se o dohodu mezi dvěma největšími ekonomikami světa. „Obchodujeme v objemu 1,7 bilionu eur ročně. Společně jsme trh s 800 miliony lidí a tvoříme téměř 44 procent světového HDP,“ dodala s tím, že jen několik týdnů po summitu NATO v Haagu jde podle ní o další stavební kámen, který znovu potvrzuje transatlantické partnerství.

Lutnick: EU musí otevřít své trhy pro americký export, aby přesvědčila Trumpa

Evropská unie usiluje o odvrácení hrozby třicetiprocentního cla na svůj vývoz do USA. Americký prezident Donald Trump má o možné dohodě jednat dnes večer ve Skotsku s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou. Podle amerického ministra obchodu Howarda Lutnicka musí EU výměnou otevřít své trhy americkému exportu.

Přečíst článek

Jak von der Leyenová upřesnila, během dnešního jednání zároveň unijní a američtí vyjednávači dosáhli dohody i ohledně nulové sazby cel na řadu strategických produktů. „Jde o letadla a jejich součástky, některé chemikálie, některé zemědělské produkty, přírodní zdroje a kritické suroviny. A budeme i nadále pracovat na tom, abychom do tohoto seznamu přidali další produkty,“ dodala šéfka komise.

Předsedkyně EK potvrdila, že Evropská unie rovněž posílí spolupráci s USA v oblasti energetiky. „Nákupy amerických energetických produktů diverzifikují naše zdroje a přispějí k energetické bezpečnosti Evropy. Ruský plyn a ropu nahradíme významnými nákupy amerického LNG, ropy a jaderných paliv,“ prohlásila von der Leyenová.

Na závěr svého prohlášení poděkovala prezidentu Trumpovi za „jeho osobní nasazení a vůdčí schopnosti, které vedly k dosažení tohoto průlomu“. „Je to tvrdý vyjednavač, ale také umí uzavírat dohody,“ uvedla šéfka unijní exekutivy. Poděkovala rovněž eurokomisaři Maroši Šefčovičovi a jeho týmu, který vyjednávání s americkou administrativou dlouhé týdny vedl. „Chci poděkovat i členským státům za jejich důvěru a odhodlání. Naše jednota je naší silou doma i v zahraničí,“ dodala.

Viktor Orbán

Orbán vydírá EU. Maďarsko hrozí vetem rozpočtu

Maďarská vláda nepodpoří nový sedmiletý rozpočet Evropské unie, dokud Brusel zemi neuvolní všechny zmrazené peníze z unijních fondů. Prohlásil to maďarský premiér Viktor Orbán v každoročním projevu v rumunském Sedmihradsku, kde žije maďarská menšina.

Přečíst článek

Německý kancléř Friedrich Merz obchodní dohodu mezi EU a USA uvítal. Podařilo se díky ní odvrátit obchodní konflikt, který by tvrdě dopadl na exportně orientovanou německou ekonomiku, zejména na automobilový průmysl, uvedl Merz. 

„Je dobře, že se Evropa a Spojené státy dohodly, a zabránily tak nepotřebné eskalaci v transatlantických obchodních vztazích,“ uvedl Merz v prohlášení, které zveřejnil jeho úřad. „Vyplatila se jednota Evropské unie a tvrdá práce vyjednávačů,“ dodal a vedle von der Leyenová poděkoval eurokomisaři pro obchod Marošovi Šefčovičovi.

Zdůraznil význam dohody pro automobilový průmysl, kde vzájemná cla klesnou z 27,5 procenta na 15 procent. „Právě tady má rychlé snížení cel největší význam,“ uvedl. Evropská unie dokázala uhájit své klíčové zájmy. „I když bych si přál ještě další usnadnění v transatlantickém obchodě,“ řekl také Merz.

Americký prezident Donald Trump

Po dobrém, nebo po zlém? Evropa očekává Trumpův celní verdikt

Evropská unie doufá v dohodu se Spojenými státy, která ji zachrání od vysokých cel. Ne všichni evropští lídři však mají s Donaldem Trumpem trpělivost, a proto se v Bruselu připravuje i ostřejší varianta.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Lukáš Kovanda: Art of the Deal podle Trumpa. Evropa mu pošle biliony a ještě děkuje

Přečíst článek
Doporučujeme