Zlatý rok. Drahý kov překonal inflaci. Akcie ale vydělávaly podstatně více
13 procent. Tolik vyneslo zlato v roce 2023 a cenný kov se dostal na nejvyšší cenu v historii. Pokud se naplní předpoklady ekonomů a celoroční inflace se bude pohybovat kolem deseti procent, zlato po dlouhých letech inflaci překoná. Investoři do akciových indexů ale vydělali ještě více. Například pražská burza vynesla včetně dividend 23 procent, americké indexy vynesly i mnohem více.
Cena zlata v letošním roce stoupla o více než 13 procent, nejvíce za poslední tři roky, a končí rok nad úrovní 2000 dolarů (44 700 korun) za troyskou unci (31,1 gramu). Cenu během roku také geopolitické a ekonomické problémy. Další drahé kovy - stříbro, platina a palladium, zaznamenaly pokles. Ztráta palladia byla nejvyšší od roku 2008, uvedla agentura Reuters.
Poslední obchodní den v roce cena zlata nepatrně klesala pod 2070 dolarů za troyskou unci. V letošním roce se cena pohybovala od minim v blízkosti 1800 dolarů za unci po rekordní maximum 2135,4 dolarů za unci.
„Rok 2023 byl pro zlato velmi kolísavý, protože nečekané krize (bankovní krize v březnu, útok Hamásu na Izrael v říjnu) vyvolaly silný vzestup ceny a vyhnaly zlato na nové rekordy,“ uvedla ekonomka banky Intesa Sanpalolo Daniela Corsiniová. Zlato je považováno za bezpečné útočiště v období nejistoty a vysoké inflace.
Asijské akciové trhy v pátek mírně oslabily, s výjimkou Číny, kde v růstu pokračovaly zejména technologické společnosti.Silné oživení po pandemii nenastalo. Čína letos investory zklamala
Trhy
Investoři do zlata očekávají rekordně vysoké ceny i v příštím roce. Zlato by mělo podpořit snižování úroků v USA, přetrvávající geopolitická rizika a nákupy centrálních bank.
Sázka na akcie
Ačkoli se zlatu dařilo a povedlo se mu i překonat inflaci, sázka na akcie, a to včetně indexů byla pro investory ještě výnosnější. Například pražská burza vážená indexem PR-TR, který kromě nárůstů cen akcií zohledňuje také výnosy dividend, investorům přinesla zisk více než 23 procent. Podepsala se na tom zejména rekordní dividenda ČEZ.
A neméně šťastná byla také sázka na indexy amerických burz. Za celý rok Dow Jones stoupl o 13,7 procenta, S&P o 24,2 procenta a Nasdaq o 43,4 procenta. Vysoké zisky více než deset procent si všechny tři indexy připsaly za celé čtvrté čtvrtletí a v prosinci se jejich růst pohyboval v rozmezí od 4,4 do 5,5 procenta.
Zdá se, že globální inflační epizoda se chýlí ke svému konci, centrální banky pomalu začínají snižovat úrokové sazby. Tomu odpovídal i vývoj na trzích za celý rok. Nejvíce se dařilo technologickým akciím a kryptoměnám.Končící rok přinesl nevídaný comeback technologických akcií
Trhy
Stříbro klesá. Kvůli průmyslu
Cena stříbra letos mírně klesla o 0,6 procenta. Výkonný ředitel firmy Metals Focus Philip Newman však očekává zvyšování ceny, protože podle něj poroste průmyslová poptávka a trh se stříbrem se v dohledné budoucnosti dostane do deficitu.
Cena platiny letos klesla o zhruba sedm procent. Palladium ztratilo 38 procent. Platina i palladium se hojně používají v katalyzátorech aut se spalovacím motorem, platina také k výrobě šperků. Trh s palladiem by podle analytiků měl být příští rok v přebytku a do budoucna se nenachází ve výhodné pozici kvůli přechodu na elektromobily, které tento kov nepotřebují.
Dědička francouzského kosmetického impéria L'Oréal Françoise Bettencourtová Meyersová se podle agentury Bloomberg stala první ženou, která nashromáždila majetek v hodnotě 100 miliard dolarů (2,2 bilionu korun). Tento milník přichází poté, co akcie společnosti L'Oréal, kosmetické firmy založené jejím dědečkem, vzrostly na rekordní úroveň.Nejbohatší ženou světa je dědička firmy L'Oréal. Miluje hru na piano a Bibli
Leaders
Pro nejbohatší lidi světa byl letošní rok úspěšný. Celkové čisté jmění 500 nejbohatších lidí světa letos vzrostlo o 1,5 bilionu USD (33,5 bilionu Kč), když loni naopak kleslo o 1,4 bilionu USD, uvedla agentura Bloomberg. Ti nejbohatší letos opět zbohatli. Příští rok to tak být nemusí
Leaders