Zlato překonalo akciové trhy. Průměrný roční výnos činí 10,1 procenta

Cena zlata od roku 2000 do současnosti stoupla o 1042 procent, což je průměrný roční výnos 10,1 procenta. Od začátku letošního roku si připsal žlutý kov více než 30procentní zhodnocení a stal se jedním z nejvýnosnějších aktiv současnosti, uvádí analýza XTB.
„Pro srovnání americký akciový index S&P 500 ve stejném období vzrostl o 485 procent, což odpovídá průměrnému ročnímu výnosu 7,22 procenta. Přestože akcie obecně dlouhodobě nabízejí vyšší výnosy, specifická období, jako byla první dekáda 21. století s takzvanou dotcom krizí a finanční krizí, umožnila zlatu překonat akciové trhy,“ uvedla analýza.
Jedním z hlavních důvodů současného posilování zlata je podle XTB rostoucí politická nejistota ve Spojených státech. Prezident USA Donald Trump otevřeně kritizoval předsedu americké centrální banky Fed Jeroma Powella a vyzval k razantnímu snižování úrokových sazeb. Spekulace o možném omezení nezávislosti Fedu vedly investory k přesunu kapitálu do bezpečných aktiv.
Cena zlata prorazila rekordní hranici, o které se optimistům před několika lety ani nezdálo. Má ale potenciál nadále růst? Nebo cenný kov našel novou hranici, nad kterou se moc vysoko jen tak nepodívá? Zde jsou argumenty pro růst zlata i pro jeho stagnaci.
Stanislav Šulc: Kam až se vyšplhá zlato? 4000 dolarů už není utopie
Názory
Dalším faktorem je oslabování amerického dolaru. Ten klesl na nejnižší úroveň od roku 2022. Slabší dolar tradičně podporuje růst cen komodit, včetně zlata, protože pro investory mimo USA se stává levnějším a atraktivnějším.
Eskalace obchodních sporů mezi hlavními světovými ekonomikami, zejména mezi USA a Čínou, zvyšuje obavy o globální hospodářský růst. Nejistota podporuje poptávku po aktivech, která jsou vnímána jako stabilní a nezávislá na měnové politice či ekonomickém cyklu. I přes mírné zpomalení inflace zůstává měnová politika pod tlakem. Očekávání snižování úrokových sazeb v kombinaci s obavami o ekonomickou stabilitu dále podporují růst ceny zlata.
„Cla jsou jen příznakem hlubší krize pod povrchem. Světový řád, na který jsme si zvykli se drolí a pokud to politici neuřídí, může být výsledek horší než pouhá recese,“ říká analytik BHS Timur Barotov.
Timur Barotov: Trumpova cla jako symptom něčeho vážnějšího
Názory
Zlato může i nadále těžit z nejistoty na trzích, slabého dolaru a politických rizik, odhadla XTB. Centrální banky navíc v posledních letech výrazně zvýšily své nákupy zlata do rezerv, což podporuje dlouhodobou poptávku. Na druhé straně nelze vyloučit krátkodobé korekce, pokud by se uklidnila politická situace nebo posílil dolar.
Překročení hranice ceny 3500 dolarů za unci zlata je jasným signálem, že v období globální nejistoty zůstává zlato jedním z nejstabilnějších a nejdůvěryhodnějších aktiv na finančních trzích. „Je však důležité si uvědomit, že stejně jako zlato těží z nejistoty, může v případě stabilizace trhů dojít k rychlému obratu. Historie ukazuje, že pokud se investoři začnou opět přiklánět k rizikovějším aktivům, zlato může zažít odliv kapitálu, podobně jako tomu bylo po roce 2011,“ uzavřela analýza.