Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Paušální daň je propadák. Lidé kvůli ní mohou mít potíže v bankách

Paušální daň je propadák. Lidé kvůli ní mohou mít potíže v bankách
iStock
Zdeněk Pečený

Živnostníci s paušální daní mohou v bance narazit. Podnikatelé odvádějící stokorunovou daň měsíčně nemusejí být v očích banky tak bonitní, jak si sami myslí.

Reklama

Živnostníku dosahujícímu maximalní limit milion korun pro využití paušální daně zůstane každý měsíc po zaplacení necelých šesti tisícovek na povinných odvodech a symbolické stokorunové dani přes 77 tisíc korun. Mnozí to vnímají jako svůj čistý příjem, ale banky to vidí jinak. Předpokládají, že živnostník má s provozem své živnosti nějaké náklady. Což může, ale nemusí být pravda.

„Z obratu za tři měsíce vypočítáme průměrný měsíční obrat. Z něj odečítáme náklady klienta, které má spojené se svým podnikáním, minimálně však 40 procent,“ nastiňuje výpočty v UniCredit Bank její mluvčí Petr Plocek. „Pokud si někdo vyplácí milion korun ročně a je to paušalista, započítáme mu čistý příjem ve výši zhruba 50 tisíc korun, a to za předpokladu, že nemá vyšší náklady než uváděných 40 procent,“ dodává Plocek. Takový podnikatel potom dostane tu samou hypotéku jako zaměstnanci s příjmem 50 tisíc korun čistého měsíčně. 

Daňový systém

Paušální daň je propadák. A kvůli inflaci jím nejspíš zůstane

Lidé mají poslední dva týdny na vstup do režimu paušální daně. Letos zájem o ni zaostal za očekáváním, což se i kvůli rapidní inflaci zřejmě zopakuje také v příštím roce.

Přečíst článek

U některých bank se pak podnikatelé musejí připravit na dlouhý seznam požadavků včetně žádosti o daňové přiznání z období před přechodem podnikatele na paušální daň. Samozřejmostí jsou výpisy z účtu. „U splátkových úvěrů se snažíme za klienta dopočítat jeho reálné výdaje a reálné příjmy,“ říká mluvčí Fio banky Jakub Heřmánek. „Klientů, kteří využívají paušální daň, je menšina, řešíme je spíš individuálně,“ dodává Heřmánek s odkazem na nevelký zájem z řad podnikatelů o paušální daň.

Reklama

Česká spořitelna podnikatelům již delší dobu nabízí výpočet příjmu z obratu. „Paušální daň je de facto výpočet příjmu z obratu,“ podotýká František Bouc z České spořitelny. 

Některé banky se o hodnocení bonity podnikatelů obecně nechtějí příliš bavit. „Konkrétní postupy při výpočtu příjmů a výdajů jsou interní záležitostí banky,“ říká například mluvčí ČSOB Patrik Madle. „Metody vyhodnocování úvěrových žádostí vnímáme jako interní a tudíž je nezveřejňujeme,“ přitakává Bouc.

Daně (ilustrační foto)

Zvažujete paušální daň a řešíte hypotéku? Počkejte rok, míní analytička

Na přihlášení k paušální dani zbývá živnostníkům už jen pár dní. Letos je třeba přihlásit se do pondělí 10. ledna. Pro mnohé se vyplatí, ale ne všem. Pokud tedy zvažujete paušální daň, ale máte v plánu řešit hypotéku, počkejte radši ještě jeden rok, než bude jasno, jakou strategii ověřování vašich příjmů banky zvolí, a zda vůbec budou tyto klienty financovat.

Přečíst článek

Babišovo fiasko: Paušální daň využívá jen třetina podnikatelů

Možnost přejít na paušální daň živnostníkům nabídla Babišova vláda od začátku loňského roku. Původní odhad předpokládal, že by ji mohlo využívat na 200 tisíc podnikatelů. Loni ji využívalo asi 65 tisíc podnikatelů, letos se jejich počet navýšil na asi 80 tisíc, což je stále výrazně méně, než činil prvotní odhad. 

Současná vláda představila ve snaze k placení paušálu přilákat více podnikatelů výrazné změny. Nově se zavedou tři pásma v závislosti na využívaném výdajovém paušálu a na výši obratu. Měsíční paušály budou 6500, 16 a 26 tisíc. Z jednoho na dva miliony se zvýší maximální limit pro využívání paušální daně. Ministr financí Zbyněk Stanjura očekává, že změny k paušální dani přilákají dalších 60 tisíc živnostníků.

Daňový systém

Česko má sedmý nejlepší daňový systém světa, lepší než Němci, Japonci či Britové

Výhodou v Česku jsou nízké zdanění práce a majetku, naopak zdanění spotřeby patří k nejhorším, vyplývá z mezinárodního srovnání 37 zemí OECD od neziskové organizace Tax Foundation. To přitom nezohledňuje sociální a zdravotní pojištní, které je v Česku na úrovni daní.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

video

FreshStart: Z vlastní potřeby vyvinuli aplikaci Nekrachni. Generaci Z pomáhají finančně dospět

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme