Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Zvažujete paušální daň a řešíte hypotéku? Počkejte rok, míní analytička

Daně (ilustrační foto)
Pixabay
Eva Hingarová

Na přihlášení k paušální dani zbývá živnostníkům už jen pár dní. Letos je třeba přihlásit se do pondělí 10. ledna. Pro mnohé se vyplatí, ale ne všem. Pokud tedy zvažujete paušální daň, ale máte v plánu řešit hypotéku, počkejte radši ještě jeden rok, než bude jasno, jakou strategii ověřování vašich příjmů banky zvolí, a zda vůbec budou tyto klienty financovat.

Reklama

O co se vlastně jedná? Živnostníci, kteří se přihlásí do paušálního režimu, neplatí případné zálohy na daň z příjmů, zálohy na sociální ani zdravotní pojištění samostatně. Tyto platby mají už obsažené v jedné měsíční platbě, takzvané paušální dani. Pro rok 2022 je její výše stanovena na 5994 korun.

Václavské náměstí v Praze

Co Česko v roce 2022 čeká a nemine v ekonomice? Osm hlavních změn a očekávání

Česko od dneška hospodaří v režimu rozpočtového provizoria. Musí totiž začít osekávat pandemické dluhy. Nejen státní zaměstnanci a důchodci se tak musí připravit na hubenější čas, i když ne nutně od letoška. Inflace, která však letos udeří – v tomto měsíci až desetiprocentní – způsobí výrazné pokles kupní síly obyvatelstva – a tedy jeho životní úrovně. Na co dalšího je letos třeba se v ekonomické a finanční oblasti připravit. Zde osmero hlavních změn a očekávání roku 2022.

Přečíst článek

Paušální daň je určena pro živnostníky s obratem do milionu korun. Zní to hezky, dá se tím ušetřit, ale ne vždy je paušální daň ideální řešení. Rozhodně ne tehdy, když chcete v následujících dvou až třech letech žádat o hypotéku nebo stávající hypotéku refinancovat u jiné banky.

Banka má totiž povinnost u hypotéky – nejen u nové, ale i u refinancování – ověřit příjem žadatele. U živnostníků se nejčastěji příjem dokládá daňovým přiznáním za poslední dva roky. V případě paušální daně ale daňové přiznání nepodáváte, a tak banky tápou, jak zodpovědně ověřit příjem klienta.

Reklama

ilustrační foto

Lukáš Kovanda: Česku hrozí spirály inflace a dluhu

V roce 2022 hrozí Česku spirály inflace a dluhu. Klíčovým důvodem je nezvládnutá zelená transformace EU, jejíž podobu je třeba přiblížit podmínkám České republiky.

Přečíst článek

Metodiku zatím zveřejnilo minimum bank. Předpokládá se, že žadatel bude muset dokládat daňovou evidenci, poslední daňové přiznání (k paušální dani se dá přihlásit až od ledna 2021, takže zatím by žadatel měl mít k dispozici daňové přiznání za rok 2020) a výpisy z podnikatelského účtu za 12 měsíců. Přesto výpočet příjmů může vyjít hůř, než když klient doloží klasické daňové přiznání.

roblém nastává i u živnostníků, kteří mají příjem v hotovosti a nebudou moct doložit historii plateb výpisem z účtu. S paušální daní, pokud máte hypotéku, se tak vyplatí počkat.

Autorka je finanční ředitelkou SFG holdingu

Reklama

Související

Ruský prezident Vladimir Putin

Rusové hledají další zdroje peněz na financování války. Plánují vyšší daně pro bohaté

Přečíst článek
Místopředseda představenstva Hypoteční banky Miroslav Zetek

Blíží se čas refixací hypoték z doby boomu před covidem. Čekáme velkou vlnu, říká Miroslav Zetek z ČSOB Hypoteční banky

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme