Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Česko má sedmý nejlepší daňový systém světa, lepší než Němci, Japonci či Britové

Daňový systém
Pixabay
Stanislav Šulc

Výhodou v Česku jsou nízké zdanění práce a majetku, naopak zdanění spotřeby patří k nejhorším, vyplývá z mezinárodního srovnání 37 zemí OECD od neziskové organizace Tax Foundation. To přitom nezohledňuje sociální a zdravotní pojištní, které je v Česku na úrovni daní.

Reklama

Nejspíš neexistuje člověk, který by na otázku „Jaké jsou u vás daně?“ odpověděl, že nízké. I proto je cenné mezinárodní srovnání daňových systémů, které každoročně představuje nezisková organizace Tax Foundation působící již od roku 1937. Podle jejího aktuálního žebříčku český daňový systém patří k nejlepším v rozvinutém světě. Celkově se totiž Česká republika umístila na sedmé příčce stejně jako loni, přičemž před ní skončily pobaltské státy, Nový Zéland, Švýcarsko a Lucembursko.

„Česká republika zavedla možnost rozpouštět ztrátu z uplynulých dvou let, čímž firmy de facto mohou danit průměrné zisky,“ uvádí studie hlavní změnu v českém daňovém systému za uplynulý rok, která hodnotu českého daňového indexu vylepšila o 0,2 procenta na 75,5 bodu.

„Hlavními výhodami českých daní jsou především nízké korporátní i majetkové daně, naopak problematické jsou daně uvalené na spotřebu a také pravidla pro výši zadlužení vůči majetku patří mezi přísnější v rámci OECD,“ uvádí autoři studie Daniel Bunn a Elke Asenová.

Alena Schillerová, ministryně financí

Vláda chce nulovou DPH na energie po celý příští rok. Rozhodne nová sněmovna

Vláda dnes podle ministryně Aleny Schillerové (za ANO) schválila novelu zákona, která od 1. ledna příštího roku umožní snížit u elektřiny a plynu sazbu daně z přidané hodnoty (DPH) na nulu, a to na celý nadcházející rok.

Přečíst článek

Reklama

Žebříček se věnuje výhradně daním, do svých propočtů jeho tvůrci nezahrnují sociální ani zdravotní pojištění. To má sice v Česku téměř status daně a kritici tuzemského daňového systémů tímto často argumentují a žádají zavedení jedné daně, v níž budou všechny tři složky obsaženy, podobně jako se stalo u paušální daně. Nicméně formálně je sociální a zdravotní pojištění stále pojištěním, a proto je nelze porovnávat s jinými daněmi v jiných zemích.

Není fajn platit polské či italské daně

Česká republika si v žebříčku formálně meziročně nepolepšila. Přesto je na tom z celého regionu střední Evropy nejlépe ze všech. Slováci si meziročně polepšili o tři příčky a aktuálně jsou na 11. pozici, Maďaři jsou třináctí, Německo je šestnácté.

Jeden z nejhorších daňových systémů, a to nejen v Evropě, ale ze všech sledovaných zemí, pak je v Polsku. To obsadilo 36. příčku a hůř už na tom jsou jen Italové. Za Českem se umístila i Británie či Japonsko.

Výstavba bytů, ilustrační foto

Hypoindex: Úroky z hypoték začínají růst

Banky letos za tři čtvrtletí sjednaly hypotéky za více než 300 miliard korun. Trh stále roste rekordním tempem.

Přečíst článek

Polsko má sice stejně jako ČR podprůměrnou 19procentní korporátní daň (průměr OECD je 22,9 procenta). Nevýhodou jsou však nejrůznější daně uvalené na různé typy nemovitostí, bankovní aktiva a také na finanční operace, uvádí Bunn a Asenová. Problematické jsou také nízké odpisy za industriální stavby, které jsou u našich severních sousedů možné jen do výše 33,8 procenta, zatímco průměr OECD je více než 50 procent.

Podle studie se pandemie podepsala na daňových systémech nejčastěji snížením či zrušením některých daní. „USA nebo Francie například snížily podnikové daně. Nicméně jsou tu i výjimky. Například Turecko korporátní daně zvýšilo,“ dodává studie.

Pořadí zemí OECD podle daňového indexu Tax Foundation:

Top 7:   Vybrané země:  
1. Estonsko 100,0 11. Slovensko 69,3
2. Lotyšsko 85,1 18. Rakousko 65,7
3. Nový Zéland 81,3 21. USA 62,4
4. Švýcarsko 78,4 22. V. Británie 61,8
5. Lucembursko 76,5 24. Japonsko 61,5
6. Litva 76,5 35. Francie 48,7
7. Česká republika 75,5 37. Itálie 44,6

Prodej oblečení z druhé ruky. Ilustrační foto.

Luxusní móda z druhé ruky je hit. Americký sekáč si jde pro miliardu na burzu

Zájem o oblečení z druhé ruky stoupl navzdory pandemii. Newyorská Rent the Runway nabízející oblečení luxusních značek vstupuje příští týden na burzu, kde si v rámci IPO jde pro 1,3 miliardy dolarů.

Přečíst článek

Hra o oliheň (v originále Squid Game)
video

Hra na oliheň vydělá Netflixu 891 milionů dolarů. To je čtyřicetkrát víc, než stála

Drsný jihokorejský seriál Hra na oliheň (v originále Squid Game), který se stal podzimním hitem Netflixu včetně Česka, se nejpopulárnější streamovací službě vyplatí. Podle interních dokumentů firmy, na které se odvolává server Bloomberg, by měl seriál o hře na přežití vygenerovat hodnotu 891 milionů dolarů (asi 19,5 miliardy korun). Výroba seriálu stála 21,4 milionu dolarů, tedy asi čtyřicetkrát méně. Netflix uniklé neoficiální informace nekomentoval.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Hlavním tématem letního čísla magazínu Newstream CLUB je Česko-Slovensko, s podtitulem Dvě země, jeden trh. 

V rozhovoru se představuje Karel Vágner, marketér a podnikatel v řadě úspěšných projektů, známý také spoluprací s manželkou a úspěšnou modelkou Simonou Krainovou.

Další osobnosti jako Igor Rattaj se zamýšlejí nad rozdíly mezi podnikáním v Česku a na Slovensku. O umělé inteligenci hovoří česko-slovenská investorka Andrea Ferancová Bartoňová, o veřejnosti a kultuře slovenský bestsellerista Jozef Karika. Uznávaný chef Marcel Ihnačák prozrazuje, která z obou kuchyní je „lepší“. Marketér Milan Šemelák s klientem Williamem Rudolfem Lobkowiczem mluví o tom, jak přetvořit odkaz šlechtického rodu do moderní doby.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Strakova akademie v Praze, sídlo české vlády

Lukáš Kovanda: Válečná daň je neslučitelná se svobodným trhem. Je jen projevem nebezpečné libovůle politiků

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme