V průmyslu to začíná haprovat. Automobilky zvolňují tempo
Výroba aut zůstává tahounem tuzemského průmyslu. Ten sice meziročně stále roste, meziměsíčně však růst výrazně zpomalil. A mírně klesl i počet lidí pracujících v průmyslu.
Průmyslová výroba v Česku letos v říjnu meziročně stoupla o 3,1 procenta, růst však zpomalil ze zářijových 8,3 procenta. Vliv na výsledky měla výroba aut, která stála také za meziměsíčním poklesem produkce o 3,7 procenta. Hodnota nových zakázek se meziročně zvýšila o 18,1 procenta. Čísla zveřejnil Český statistický úřad.
Letošní Vánoce budou z hlediska obchodu jiné než všechny předchozí za mnoho let. Lidé jsou zaskočeni obřím nárůstem cen energií a přemýšlejí, jak ušetřit. Vánoční dárky budou první obětí. Dobře si to uvědomuje i Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu. „Předvánoční prodeje jsou asi o patnáct procent nižší,“ říká v rozhovoru pro newstream.cz. Ani tradiční povánoční výprodeje podle něj neskýtají obchodníkům dobré vyhlídky. Nejhůř jsou na tom prý prodejci textilu.Tomáš Prouza: Vánoce budou hubené, už to vidíme. Ani povánoční slevy nepomohou
Money
Za říjnovým meziročním růstem průmyslu byl výhradně vývoj ve výrobě motorových vozidel, u které se stejně jako v předchozích dvou měsících projevilo srovnání s nízkými čísly před rokem, uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka.
„Jak produkce automobilek zásadně pomohla udržet meziroční růst průmyslu, ovlivnila i meziměsíční pokles. V říjnu se totiž opět začaly v tomto odvětví objevovat dílčí problémy se zásobováním některými komponenty,“ dodala vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Veronika Doležalová.
Stavební výroba v říjnu rostla. Daří se zejména pozemnímu stavitelství. Staví se sice méně, ale za více peněz.Dobré zprávy. Stavební výroba poskočila, staví se hlavně domy
Money
Rostou zakázky z domova i zahraničí
V návaznosti na meziroční růst výroby aut se podle ČSÚ v říjnu zvýšila poptávka po elektrotechnické produkci, zejména po osvětlovacích zařízeních. Dařilo se také výrobě chladicích a klimatizačních zařízení, uvedli statistici.
„Za pětinovým poklesem v odvětví výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu stály odstávky v jaderných elektrárnách a dále výrazně nižší spotřeba plynu způsobená především mimořádně teplým počasím v kombinaci se šetřením,“ dodali.
Nové zakázky ze zahraničí se v říjnu meziročně zvýšily o 15,1 procenta, z tuzemska vzrostly o 24,6 procenta. Nové zakázky v meziročním srovnání ubyly v říjnu jen v hutnictví a slévárenství, kde se podle ČSÚ v poslední době projevuje vysoká energetická náročnost tohoto odvětví. Meziměsíčně se hodnota nových zakázek naopak mírně snížila, pokles zaznamenala většina sledovaných odvětví.
„Ukazuje se, že domácí ekonomika je zatím v dobré kondici a celkově se nepotvrzují černé scénáře hlubokého propadu českého hospodářství. To, že přijde příští rok pokles ekonomiky je fakt, ale podle všeho by se nemělo jednat o dlouhodobou a hlubokou recesi,“ komentoval výsledky průmyslové výroby Tomáš Volf ze společnosti Citfin.
Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu se v říjnu meziročně snížil o 0,3 procenta. Jejich průměrná hrubá měsíční mzda vzrostla o 8,6 procenta.
Skupina PPF vykázala v prvním pololetí letošního roku ztrátu 318 milionů eur (7,73 miliardy koru), když o rok dříve měla zisk 188 milionů eur (4,57 miliardy korun). Firma oznámila, že letošní ztrátu způsobily zejména náklady související s odchodem z ruského bankovního trhu.PPF ohlásila obří ztrátu. Kvůli exitu z Ruska
Zprávy z firem
Více než na jednu miliardu vyjde výstavba dalšího bytového domu na brownfieldu ve Vysočanech.Místo továren moderní zelená čtvrť. Ve Vysočanech se začne stavět další stovka nových bytů
Reality
Magazín newstream CLUB
Hlavním tématem letního čísla magazínu Newstream CLUB je Česko-Slovensko, s podtitulem Dvě země, jeden trh.
V rozhovoru se představuje Karel Vágner, marketér a podnikatel v řadě úspěšných projektů, známý také spoluprací s manželkou a úspěšnou modelkou Simonou Krainovou.
Další osobnosti jako Igor Rattaj se zamýšlejí nad rozdíly mezi podnikáním v Česku a na Slovensku. O umělé inteligenci hovoří česko-slovenská investorka Andrea Ferancová Bartoňová, o veřejnosti a kultuře slovenský bestsellerista Jozef Karika. Uznávaný chef Marcel Ihnačák prozrazuje, která z obou kuchyní je „lepší“. Marketér Milan Šemelák s klientem Williamem Rudolfem Lobkowiczem mluví o tom, jak přetvořit odkaz šlechtického rodu do moderní doby.
Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí.
K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.