Reklama

Dobré zprávy. Stavební výroba poskočila, staví se hlavně domy

Stavebnictví se nedaří nastartovat.
Pixabay
 ČTK

Stavební výroba v říjnu rostla. Daří se zejména pozemnímu stavitelství. Staví se sice méně, ale za více peněz.

Reklama

Stavební výroba v Česku se v říjnu vrátila k růstu, meziročně reálně vzrostla o jedno procento a meziměsíčně byla vyšší o 1,8 procenta, uvedl Český statistický úřad. V září stavební produkce zaznamenala po revizi meziroční pokles 2,9 procenta. V říjnu se dařilo především pozemnímu stavitelství, tedy stavbám budov, meziročně stouplo o 1,2 procenta. Produkce inženýrského stavitelství, kam spadá budování cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, vzrostla o 0,4 procenta.

„Stavební produkce v říjnu meziročně i meziměsíčně vzrostla a tahounem růstu bylo pozemní stavitelství. Inženýrské stavby nepatrně překonaly úroveň října minulého roku a ve srovnání se zářím zaznamenaly mírný meziměsíční růst,“ uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky Radek Matějka.

hypotéky, hra, Monopoly, mezigenerační úvěry

Hypoindex: Úrok u hypoték už dosáhl vrcholu

Hypoteční sazby podle Fincentrum Hypoindexu v prosinci stagnují. Průměrná nabídková sazba činí 6,34 procenta ročně. Poptávka po úvěrech na bydlení ale s koncem roku tradičně uvadá a při nynějších úrocích to platí dvojnásob. Ti co můžou, pořízení hypotéky odkládají.

Přečíst článek

Staví se méně. Za víc peněz

Stavební úřady v říjnu vydaly 7178 stavebních povolení, což je meziročně o 6,5 procenta méně. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 38,2 miliardy korun a ve srovnání se stejným obdobím loňského roku vzrostla o 11,1 procenta.

Zahajování bytové výstavby je podle vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby Petry Cuřínové dále v útlumu. Počet zahájených bytů meziročně klesl o 27,7 procenta na 2598 bytů.

Reklama

„Klesá zejména počet zahájených bytů v bytových domech, ale ani rodinné domy se aktuálně příliš nepovolují, a to napříč všemi kraji,“ podotkla Cuřínová. Počet dokončených bytů v říjnu meziročně klesl o 0,6 procenta na 3341 bytů.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebnictví se meziročně zvýšil o jedno procento, jejich průměrná hrubá měsíční mzda meziročně stoupla o 11,3 procenta.

Tomáš Prouza, šéf Svazu obchodu a cestovního ruchu a viceprezident Hospodářské komory ČR

Tomáš Prouza: Vánoce budou hubené, už to vidíme. Ani povánoční slevy nepomohou

Letošní Vánoce budou z hlediska obchodu jiné než všechny předchozí za mnoho let. Lidé jsou zaskočeni obřím nárůstem cen energií a přemýšlejí, jak ušetřit. Vánoční dárky budou první obětí. Dobře si to uvědomuje i Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu. „Předvánoční prodeje jsou asi o patnáct procent nižší,“ říká v rozhovoru pro newstream.cz. Ani tradiční povánoční výprodeje podle něj neskýtají obchodníkům dobré vyhlídky. Nejhůř jsou na tom prý prodejci textilu.

Přečíst článek

Výroba automobilů, ilustrační foto

V průmyslu to začíná haprovat. Automobilky zvolňují tempo

Výroba aut zůstává tahounem tuzemského průmyslu. Ten sice meziročně stále roste, meziměsíčně však růst výrazně zpomalil. A mírně klesl i počet lidí pracujících v průmyslu.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Obchod (ilustrační foto)

Češi přestávají nakupovat. Tržby v maloobchodě klesly třetí měsíc v řadě

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme