Tržby na trhu s generativní umělou inteligencí porostou o desítky procent ročně

Zpřístupnění nástrojů umělé inteligence zaměřených na spotřebitele, jako je ChatGPT či Bard, by mohlo vést k silnému růstu, který potrvá deset let. Tržby na trhu s generativní umělou inteligencí (AI) by se tak mohly zvýšit na 1,3 bilionu dolarů, v přepočtu 28,6 bilionu korun, v roce 2032 z loňských 20 miliard dolarů. Uvádí to zpráva analytické společnosti Bloomberg Intelligence, podle níž by odvětví mohlo v následujících deseti letech růst tempem 42 procent ročně.
Za růstem bude podle analytiků nejprve poptávka po infrastruktuře nutné k trénování systémů umělé inteligence a následně po zařízeních, která modely umělé inteligence využívají. Poptávka bude také po reklamě a dalších službách, které využívají podpory umělé inteligence.
„Svět v příštích deseti letech čeká exploze růstu v sektoru generativní umělé inteligence, která přinese zásadní změnu fungování technologického sektoru,” uvedl vedoucí týmu analytiků. „Tato technologie se bude v průběhu svého vývoje stávat čím dál podstatnější součástí výdajů na informační technologie, reklamu a kybernetickou bezpečnost,” dodal.
Poptávka po generativní umělé inteligenci zaznamenala od uvedení chatovacího robota ChatGPT koncem loňského roku celosvětový boom. Technologie promění pracovní trh, a to od zákaznických služeb až po bankovnictví, píše Bloomberg. Generativní umělá inteligence využívá velké vzorky dat, na kterých se učí reagovat na dotazy uživatelů.
Očekávaná souprava pro virtuální realitu ponese jméno Vision Pro. Uživatelé v helmě budou moci sledovat filmy, telefonovat či nakupovat na internetu. Apple spojil síly s Walt Disney Company, která na Vision Pro zpřístupní svou videotéku Disney+. V USA se Vision Pro začne prodávat příští rok za 3499 dolarů. Další země budou postupně následovat.
Apple ukázal soupravu pro virtuální realitu. Ovládat se bude hlasem a očima. Cena ohromí
Zprávy z firem
Tržby v řádu stovek miliard
Mezi vítěze rozmachu umělé inteligence se podle zprávy patrně zařadí cloudová divize Amazonu, dále mateřská společnost Googlu Alphabet, ale také firmy Nvidia či Microsoft. Ten už investoval miliardy dolarů do společnosti OpenAI, z jejíž dílny vzešel ChatGPT.
Americká společnost Nvidia se stala prvním výrobcem čipů, jehož tržní hodnota překonala hranici jednoho bilionu dolarů, tedy zhruba 22 bilionů korun. Cenu akcií podniku tlačí vzhůru silná poptávka po jeho čipech pro umělou inteligenci.
Tržní hodnota výrobce čipů Nvidia pokořila hranici bilionu dolarů
Zprávy z firem
Největším motorem růstu tržeb segmentu generativní umělé inteligence bude podle prognóz Bloomberg Intelligence zmíněná poptávka po infrastruktuře potřebné k trénování modelů umělé inteligence, která do roku 2032 dosáhne tržeb odhadem 247 miliard dolarů ročně. Obchod s digitálními reklamami s podporou umělé inteligence by měl do roku 2032 dosáhnout ročních tržeb 192 miliard dolarů a tržby ze serverů navržených na provoz umělé inteligence by mohly dosáhnout 134 miliard dolarů, uvádí zpráva.
Světové akcie letos do konce května převážně rostly, nejvíce se dařilo technologickým společnostem. Německé a japonské indexy se dostaly na rekordní hodnoty. Naopak pokles zaznamenaly britské a čínské akcie. Vyplývá to z analýzy společnosti Portu.
Šampiony akciových trhů jsou letos technologické firmy s AI. Japonsko a Německo trhly rekord
Trhy
Umělá inteligence (AI) může vést k zániku lidstva, varovali vedoucí představitelé technologického sektoru, včetně šéfa společnosti OpenAI, která vyvinula chatovacího robota ChatGPT. Apel asi nelze jen tak přejít mávnutím ruky, protože společné prohlášení podepsaly desítky akademiků, expertů a podnikatelů.
Umělá inteligence by mohla vést k vyhynutí lidstva, varovali experti
Leaders
Magazín Newstream CLUB
Je nový byznysově - lifestylový čtvrtletník o tom, jak žít bohatý a smysluplný život. Přináší inspiraci, osobnosti, miliardáře, rozhovory, life-hacky. Nedílnou součástí je fashion, design, travel, styl, food, filantropie a taky budoucnost.
Za hlavní téma PRVNÍHO čísla magazínu Newstream CLUB s titulkem Work is Life jsme zvolili radikální změnu, která se odehrává na poli práce. Ostatně i tento magazín je výrazem této změny. Ještě před několika lety by takový časopis zaměstnal velkou redakci na několik týdnů. Díky současným technologiím jej dokáže připravit mnohem menší tým. Pokud je dost efektivní a 100procentně oddaný pro věc.
Aktuální číslo magazínu Newstream CLUB představuje na titulní straně manažerku a podnikatelku Michaelu Bakala, která prozrazuje, že zvažuje novou kariéru. Vydala se proto studovat psychologii do Kalifornie.
Headhunter Jan Bubeník v prvním čísle mluví o tom, jak se v poslední době změnily nároky na šéfy. „Dnešní šéf je kapitán na rozbouřeném moři,“ říká.
Miliardáři a investoři Libor Winkler, Ondřej Fryc, Andrea Ferancová Bartoňová či Radim Jančura sdílejí své tipy, jak nakládat s penězi a investicemi.
V magazínu je sekce věnovaná filantropii – představují se top české nadace včetně Cibulky manželů Vlčkových a nadace rodiny Kellnerových. Objevují se v něm také články z prestižního Harvard Business Review, které redakce na základě licence jako jediná přináší českému publiku.
K dostání je v síti trafik Lagardère. K dostání je také online i jako předplatné přes SEND.
Další číslo magazínu Newstream Club vyjde v prosinci 2023.