Investování do AI akcií představuje příležitost podílet se na růstu transformační technologie, která mění podobu průmyslových odvětví. Nvidia, Alphabet a Microsoft jsou přitom tři společnosti stojící v čele této revoluce – nabízejí investorům expozici vůči různým aspektům ekonomiky poháněné umělou inteligencí.
Americká společnost Nvidia se stala prvním výrobcem čipů, jehož tržní hodnota překonala hranici jednoho bilionu dolarů, tedy zhruba 22 bilionů korun. Cenu akcií podniku tlačí vzhůru silná poptávka po jeho čipech pro umělou inteligenci.
Společnost Nvidia Corp. staví nejvýkonnější superpočítač v Izraeli, který má uspokojit prudce rostoucí poptávku zákazníků po aplikacích umělé inteligence. Systém vycházející z cloudu bude stát stovky milionů dolarů a částečně funkční má být do konce letošního roku. Oznámila to Nvidia, která je nejhodnotnějším výrobcem čipů na světě.
Akcie výrobce čipů Nvidia v průběhu čtvrtečního obchodování předvádějí neskutečnou jízdu, když přidávají více než 25 procent. Pátá nejhodnotnější americká společnost tak přešlapuje před dveřmi do toho nejelitnějšího klubu na Wall Street, klubu bilionových firem. Ten má zatím čtyři členy, společnosti Apple, Microsoft, Alphabet a Amazon. Nvidii do bilionové tržní hodnoty chybí už jen nějakých 50 tisíc dolarů.
Výrobce čipů a grafických karet oznámil výsledky ve středu večer a držitelé jeho akcií se od té chvíle nestačí divit. Objednávky akcií jsou natolik vysoké, že si akcie v předobchodní fázi polepšily již o 30 procent. Hodnota firmy tak poskočila o více než 200 miliard, což se doposud žádné jiné firmě na americké burze nestalo.
Nebývalou pozornost a obrovskou vlnu zájmu na sebe strhl nový webový nástroj umělé inteligence ChatGPT vyvíjený neziskovou organizací OpenAI. Od svého listopadového uvedení již přilákal miliony uživatelů a jeho dokonalost překvapila i odbornou veřejnost. A technologičtí giganti Google a Microsoft mají zase o čem přemýšlet, píše ve svém komentáři makléřka z J&T Tereza Jalůvková.
Prodejci v uplynulém týdnu poněkud ustoupili z trhu a přes přetrvávající vysokou volatilitu se zdálo, že se akciové indexy mírně zklidňují. Nic na tomto dění nezměnil ani zápis z jednání Fedu, takzvaného „meeting minutes“. Ten ukázal na shodu bankéřů nad zvýšením sazeb o 50 bazických bodů na dalších dvou zasedáních. A jaké byly klíčové události uplynulého týdne? Jaké společnosti reportovaly svoje hospodářské výsledky nebo na co se připravuje Evropská centrální banka? Uplynulý týden na trzích hodnotí hlavní analytik společnosti Colosseum Kryštof Míšek.
Hodnota největších technologických firem ve Spojených státech se kvůli propadu akciových trhů jen za poslední tři obchodní dny snížila o více než bilion dolarů (téměř 24 bilionů korun). Týká se to firem, jako je Apple, Microsoft, Tesla, Amazon, Nvidia či Meta Platforms, které patří ve svém oboru zároveň i k největším na světě. Vyplývá to z dat provozovatelů burz.
Americký výrobce čipů Nvidia svého britského rivala Arm nepřevezme, firmy transakci v hodnotě až 80 miliard dolarů (1,7 bilionu korun) zrušily. Nvidia o tom informovala ve společném prohlášení s japonskou investiční firmou SoftBank, která je majitelem společnosti Arm. Důvodem jsou podle prohlášení regulační překážky. SoftBank nyní místo prodeje zahájí přípravy na uvedení akcií firmy Arm na burzu.
Americká Federální obchodní komise (FTC) podala žalobu, pomocí které se snaží zablokovat dohodu, na jejímž základě by americký výrobce mikročipů Nvidia převzal britského rivala Arm. Hodnota transakce přesahuje 80 miliard dolarů (1,8 bilionu korun). Žaloba představuje další překážku pro dokončení dohody, která už čelí hloubkovému vyšetřování v Evropské unii a v Británii.
Čínská internetová společnost Tencent Holdings ztratila desátou pozici v žebříčku nejhodnotnějších firem světa, který sestavuje agentura Bloomberg. V první desítce tak nezůstal žádný čínský podnik. Čínské technologické firmy výrazně oslabují kvůli regulačním zásahům Pekingu.
Ruští vojáci bojující na Ukrajině si za úplatky kupují dovolené nebo i možnost ❌ nezúčastnit se útoku, tvrdí ruský nezávislý list Novaja gazeta Europe. O systému úplatků v ruských jednotkách mu řekly dva zdroje, matka vojáka, bývalého vězně naverbovaného do bojů na Ukrajině, a ruský důstojník.
Indie 📈 zvýší dovoz koksovatelného uhlí z Ruska. Dodávky od jejího hlavního dodavatele, kterým je Austrálie, totiž klesají a ocelárny se potýkají s prudkým růstem cen. S odvoláním na tři vládní zdroje a zástupce odvětví to dnes uvedla agentura Reuters.
Řecko v prosinci předčasně splatí půjčky v objemu 5️⃣,3️⃣ miliardy eur (zhruba 129 miliard korun), které získalo od členských zemí eurozóny v rámci prvního záchranného programu. Agentuře Reuters to dnes sdělili nejmenovaní představitelé řeckého ministerstva financí.
Evropská komise představila plán modernizace ⚡ elektrárenské sítě, který má zastaralou infrastrukturu v zemích Evropské unie připravit na posílení role obnovitelných zdrojů energie. Oznámila to dnes komisařka pro energetiku Kadri Simsonová.
Nějaký chatbot založený na umělé inteligenci (AI) v současnosti využívá okolo 3️⃣5️⃣ procent kancelářských profesí v Česku. Loni to byly jednotky procent. Vyplývá to z údajů České asociace umělé inteligence.
Světový trh s luxusem letos díky růstu poptávky v Asii 📈 vzroste o osm až deset procent na rekordních 1,5 bilionu eur (36,5 bilionu korun). Uvádí to studie poradenské společnosti Bain & Company a italského spolku výrobců luxusního zboží Fondazione Altagamma.
Úřad vlády začal ➡️ přesouvat své webové stránky pod jednotnou státní doménu gov.cz. Krok má zlepšit kybernetickou bezpečnost, ale také přinést významné úspory. O postupném přechodu internetových stránek státních orgánů na doménu gov.cz rozhodla vláda v lednu.
Francouzský řetězec se sportovním vybavením Decathlon plánuje letos v České republice dosáhnout obratu 8️⃣ miliard korun. Proti minulému roku očekává jeho 📈 mírné navýšení ze 7,84 miliardy korun. On-line prodeje se budou na obratu podílet z přibližně 18,5 procenta.
Soud pravomocně rozhodl, že ministr dopravy 👨 Martin Kupka (ODS) nezákonně ❌ zrušil jmenování šéfa Úřadu pro přístup k dopravní infrastruktuře (ÚPDI) Pavla Kodyma. Ministr tak učinil poté, co Kodym upozornil Evropskou komisi, že se stát chystá podle jeho názoru nezákonně poslat Českým drahám miliardy korun a zvýhodnit je tak proti ostatním dopravcům.
Německo kvůli rozpočtové krizi předčasně ❌ ukončí regulaci cen elektřiny, plynu a dálkového tepla, které původně plánovalo dotovat do března 2024. Kancléř Olaf Scholz dnes ve Spolkovém sněmu prohlásil, že takzvaná brzda na ceny energií už není potřeba.