Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Thajsko je magnetem na miliardové investice technologických obrů

Thajsko je magnetem na miliardové investice technologických obrů
iStock
 ČTK

Google, Microsoft a AWS ale také třeba Tesla. Thajsko je magnetem na investice technologických společností. V následujících letech se má z království v jihovýchodní Asii stát hub datových center a fabrik na elektromobily.

Reklama

Thajsko obdrží investici 300 miliard bátů (190,5 miliardy Kč) od technologických společností Amazon Web Services (AWS), Google a Microsoft. S odvoláním na dnešní oznámení mluvčího vlády o tom informuje agentura Reuters. Každá ze jmenovaných společností k úhrnné investici přispěje třetinou. Firmy se k věci zatím nevyjádřily.

AWS plánuje v Thajsku do 15 let vybudovat datové centrum s rozpočtem pět miliard dolarů (112,6 miliardy korun), uvedla vláda v samostatném prohlášení. „Premiér je přesvědčen, že investice AWS posílí konkurenceschopnost země,“ řekl vládní mluvčí. Dodal, že Microsoft a Google také posuzují investice do velkých datových center v zemi.

Thajský premiér Sríttcha Tchavisin v září při rozhovoru s novináři v Bangkoku zmínil investice v řádu miliard dolarů od amerických firem Tesla, Google a Microsoft. Uvedl tehdy, že Tesla zvažuje v zemi postavit závod na výrobu elektromobilů. Tchavisin se v září ve Spojených státech setkal s šéfem Tesly Elonem Muskem a zástupci dalších velkých firem.

Thajsko je v Asii čtvrté největší centrum pro montáž aut. Výrobcům elektromobilů a baterií do nich země nabízí různá zvýhodnění, místním zájemcům o elektromobily pak daňové úlevy.

Reklama

Kdyby tuzemské firmy neinvestovaly do vývoje, už by tu dávno nebyly,“ říká Martin Jahn, člen představenstva Škody Auto.

Martin Jahn: Evropa není jedničkou v inovacích. Tradiční evropské automobilky ale pořád drží silné trumfy

Mnozí lidé sice rádi opakují, že v českém autoprůmyslu jsou samé montovny, ale právě toto odvětví je největším investorem do aplikovaného výzkumu a vývoje v zemi. Člen představenstva Škody Auto Martin Jahn, který stojí také v čele českého Sdružení automobilového průmyslu, poukazuje na jeho vysokou přidanou hodnotu. „Kdyby tuzemské firmy neinvestovaly do vývoje, už by tu dávno nebyly,“ řekl v rozhovoru pro Export.cz.

Přečíst článek

Kdyby tuzemské firmy neinvestovaly do vývoje, už by tu dávno nebyly,“ říká Martin Jahn, člen představenstva Škody Auto.

Jahn: Vietnam je pro Škodu brána do jihovýchodní Asie. Na řadě je Thajsko či Malajsie

Automobilka Škoda Auto zvažuje po zahájení prodejů na vietnamském trhu vstup i do Thajska, Malajsie nebo Indonésie. Novými odbytišti chce nahradit výpadek prodejů v Číně a v Rusku. Novinářům to během otevření prvního vietnamského dealerství v Hanoji řekl člen představenstva Škody Martin Jahn.

Přečíst článek

Peter Thiel

Palantir je kouzelný kámen z Pána prstenů. Taky válečná akcie, která letos čarovně vynáší

Spoluzakladatelem společnosti Palantir je Peter Thiel, jeden z aktuálně nejvlivnějších lidí světa: přítel a rival Elona Muska, podporovatel Donalda Trumpa, misogyn a konzervativní homosexuál.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Továrna čínského výrobce elektromobilů Leapmotor

Evropa byla zase příliš mírná. Akcie čínských automobilek rostou i přes zavedení cel

Přečíst článek
Martin Peleška, šéf Toyota ČR

Šéf Toyoty: Omlazení českého vozového parku brzdí široká nabídka. Lidé mají problém si nové auto vybrat

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme